Ziarul Unirea

Ion Dumitrel şi Mircea Hava, cercetaţi de DNA Alba Iulia pentru instigare la înşelăciune

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel şi primarul municipiului Alba Iulia, Mircea Hava sunt cercetaţi de către DNA Alba Iulia într-un dosar penal pentru instigare la înşelăciune. Informaţia referitoare la noul dosar penal în care este cercetat Mircea Hava, va apărea, aşa cum deja cititorii ziarului „Unirea” s-au obişnuit, pentru prima dată în ediţia tipărită de mâine, luni 13 august 2012 şi foarte probabil va fi subiectul zilei pentru toată presa albaiuliană.Noul dosar penal constituie o premieră pentru preşedintele Consiliului Judeţean Alba, domnul Ion Dumitrel, fiind pentru prima dată când acesta se află „sub lupa” DNA. Mircea Hava a mai fost cercetat în numeroase dosare penale, printre care am putea aminti: „dosarul fântănii arteziene” şi al „Alba Mall”, „dosarul APM Alba” în care a fost cercetat şi Vasile Todea, „dosarul drapelului naţional”, urmare a plângerii penale formulate de preşedintele PSD Alba, Ioan Dîrzu. Toate dosarele menţionate au fost soluţionate cu neînceperea urmăririi penale (NUP), de fiecare dată plângerile penale fiind formulate de către adversari politici de-ai lui Mircea Hava, după caz din PSD sau PNL. Reamintim că primarul municipiului Alba Iulia are calitatea de învinuit în „dosarul STP”, în care procurorii nu au pronunţat înca o soluţie.

Află din ediţia tipărită a ziarului „Unirea” din 13 august 2012 cum s-a „născut” noul dosar penal şi cine e persoana care i-a „turnat”  pe Mircea Hava şi Ion Dumitrel.

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

19 Comentarii

HH 12 august 2012 at 20:34

Sper ca aceste „cercetari” sa se finalizeze cu trimiterea lor in judecata si nu cu NUP-uri ca si pana acum… De asemenea sper ca procurorii sa aiba de aceasta data probe solide la dosar ca sa urmeze si niste condamnari cu EXECUTATRE in instanta pentru acesti doi talhari cu fata umana.

jiji 12 august 2012 at 21:34

@HH
Sper sa mori inainte sa apuci sa citesti editia tiparita de maine.

HH 12 august 2012 at 21:43

VARSA-TI FIEREA BASISTULE !

JJ 13 august 2012 at 8:23

Ha ha ha… cam fierbe FRICA in voi bai basistilor. Eu zic sa nu va temeti de DNA ci mai bine sa va temeti de mania poporului rasculat daca se va invalida referendumul din 29:07:2012 de catre slugile lui basescu de la CCR. De DNA mai poti sa scapi dar de o gloata infomatata si disperata nu o sa mai aveti scapare… Asa ca rugati-va la Dumnezeu ca CCR sa valideze referendumul ca in acest mod o sa plateasca doar o singura persoana prin plecare si nu zeci de mi de membrii PDL din intreaga tara.

HH 12 august 2012 at 21:45

Hava si Dumitrel sunt protejati , altfel (cel putin hava) ar fi fost de ani de zile la Aiud !

CTP 12 august 2012 at 23:10

Stai jos ! 3

oare 12 august 2012 at 22:32

Nu uitati citi alti primari au patit-o. Cel mai recent e ala de la Cluj si era pedelacheu

Albaiulian 13 august 2012 at 7:50

O noua apa de zapada!

Costel* 13 august 2012 at 7:52

Nici o problema, spatii sunt suficiente, statiunea Aiud e de 5 stele asa ca baietii … urmeaza … in conditii optime.

JJ 13 august 2012 at 7:59

Aiudul nu primeste in gazda infractori de rand inalt. Ei sunt cazati cu precadere la Rahova, Pitesti sau Jilava.

domotek 13 august 2012 at 8:36

la „brutărie” cu ei! ! !
la brutărie…cu hava la brutărie..
la brutărie,cu hava la brutărie ! ! ! !hi hi hi

jiji 13 august 2012 at 8:50

Toți agramații și analfabeții își dau cu părerea. La sapă cu voi, comuniștilor! La canal

ss 13 august 2012 at 9:10

Dar cu dosarele felixului,ale lui mitrut si consoarta,a coposului,ale fasolii,a „generalului” voicu catalin si multe altele ce se mai aude?PS-@jj-tovarase pentru ce ai scris intr-o tara normala te-ar cam „beli”(„mania poporului rasculat daca se va invalida referendumul…”)pentru instigare la violenta,dar avand in vedere ca seful guvernului ar trebui cercetat pentru furt intelectual, iar insusi „presedintele” cacarau instiga la nesupunere si violenta,ce poti face,asta-i Romania ultima din Europa.

xxl 13 august 2012 at 23:37

din cate imi aduc aminte, Mitrut a cerut el in parlament sa-i fie ridicata imunitatea pentru a-si dovedi (ne)vinovatia, ceea ce s-a si intamplat.
A dovedit ca are oo baiatul. Nu acelasi lucru il pot spune despre altii, in frunte cu marinerul betiv. Daca ar fi justitia independenta v-ar tremura chilotii pedeleilor. Dar vine vremea cand roata se intoarce (inevitabil). I-ati frecat voi pe altii asa ca si altii o sa va frece pe voi cand vor fi la ciolan. Si in timpul asta noi incercam sa supravietuim in teritoriul numit Romania. Ca tara nu mai e de mult!

ss 14 august 2012 at 8:39

De ce esti mincinos comunist vandut,oare nu Basescu a fost singurul care si-a dat demisia din parlament sa-l cerceteze parchetul,sau vreo unul din pdsr sau psd care se ascund dupa imunitatea parlamentara si folosesc toate tertipurile avocatesti sa scape de justitie?Oare de ce vrei sa „orbesti” lumea cu buna stiinta cand dintre politicienii arestati sau trimisi in judecata cei mai multi sunt de la pdl,cand guverna ilici si bombonel cati primari,ministrii,oameni politici in general din psd au „batut” la portile parchetelor,raspuns 0-zero,cine-si amana de 6-7 ani de zile procesele mai mult ca hotii din psd,asa ca ciocu mic si canta la plagiatorul in judet,la „masa tacerii”!

ss 13 august 2012 at 9:12

Cand imi apar comentarile sau trebuiesc „filtrate”?

xxl 13 august 2012 at 23:39

trebuie spalat si filtrat… creierul tau.

ss 14 august 2012 at 8:59

Vezi dumneata tovarase marea diferenta,creierul meu trebuie „spalat si filtrat”,deci exista si inca gandeste,pe cand tu te-ai nascut fara,vorba aceea ai capul sa nu te ploaie-n gat,deci „capul meu micut de jos” mai inteligent ca si obiectul tau de pe umeri,cap la mine,cap la tine.

ss 14 august 2012 at 9:22

Ma confunzi cu tine si amicii tai uslisti ce aveti creierasele idioate „curate si spalate” de haznaua 3 a ciripitorului-penal,altul ce „vrea” sa-si apere nevinovatia de vreo 4 ani si justitia aservita „dictatorului” il „incurca” punindu-i „piedici”!!!