VIDEO: Ioan Dîrzu, preşedintele PSD Alba: Suntem optimişti în ceea ce priveşte refacerea USL – ului la nivel judeţean. Duşmanul nostru comun este PDL-ul şi Traian Băsescu

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

Reconciliere, unitate şi întărire! Acesta este mesajul lui Ioan Dîrzu, preşedintele PSD Alba vizavi de situaţia coaliţiei social liberale din judeţul Alba, după ce în urmă cu puţin timp înţelegerea PNL cu PDL Alba, de a forma o majoritate la nivelul Consiliului Local al municipiului Alba Iulia şi la cel al Consiliului Judeţean Alba, în detrimentul PSD şi PP-DD, a aruncat  în aer USL Alba.

Dacă în urma unei înţelegeri iniţiale la nivelul judeţului, între USL şi PP-DD, PSD-ului i-ar fi revenit un post de vicepreşedinte, după învoiala liberalilor cu social-democraţii această funcţie şi cea de viceprimar al Albei Iulia au fost ocupate de doi liberali.

Pro România - Ține cu ALBA
ELIT

Declaraţiile despre refacerea USL la nivelul judeţului Alba au fost făcute presei la terminarea primei şedinţe de consiliu judeţean, care a avut loc astăzi, începând cu ora 11.00.

PMP - Alegeri Locale 2020
USR-Plus - Oameni ca tine schimbă Alba în bine

În ceea ce priveşte schimbările Avocatului Poporului şi a celor doi preşedinţi de Camere, făcute ieri de majoritatea senatorilor şi deputaţilor, în plenul Parlamentului, Dîrzu a declarat că “majoritatea şi-a impus punctul de vedere şi că sunt organe abilitate care în perioada următoare îşi vor spune punctul de vedere legislativ”.

„Ceea ce m-a bucurat este faptul că la nivel naţional USL funcţionează şi ne aşteptăm ca şi la nivel judeţean refacerea USL-ului să dea un ton de forţă şi de unitate.” Eu cred că putem colabora la proiectele pe care le-am avut în cursul campaniei electorale, înainte şi după, şi credem că putem continua refacerea USL-ului şi mai ales el trebuie să devină unul foarte funcţional. Am văzut astăzi şi în şedinţa de consiliu judeţean, cred că este această dorinţă şi suntem optimişti în această privinţă. Duşmanul nostru comun este PDL-ul şi de ce să nu spunem, preşedintele Traian Băsescu”, a mai spus Ioan Dîrzu.

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

21 Comentarii

xxyyzzz 4 iulie 2012 at 14:05

Domnule Dirzu, iar iei tzeapa la nivel local.
Nu te increde in Atanasiu ca el si Simion Cretu sant un blat cu Hava si Dumitrel.
Banii „vorbeste”

Horea Tabacu 4 iulie 2012 at 14:07

Evenimentul “Adrian Năstase” a bulversat întreaga clasă politică. Infractori de notorietate şi-au dat seama că se apropie finalizarea proceselor în care sunt implicaţi şi că vor merge la închisoare chiar în regimul lor, chiar când tocmai au luat puterea. Din acest motiv a început totul. Cei din USL au hotărât să facă orice ca să spulbere ordinea din stat. Rezultatele s-au văzut în fiecare zi şi au culminat cu ziua de marţi 3 iulie când statul roman a sărit în aer.
În logica firească a lucrurilor ne vom reveni. Aşa cum s-a întâmplat şi după mineriade şi după alte asemenea tragedii. Vinovaţii vor plăti şi ei cu vârf şi îndesat pentru că întregul popor a înţeles despre ce este vorba. Nu ştiu ce rost au avut toate astea. De puşcărie nu se poate scăpa. Cei vizaţi speră degeaba

xxyyzzz 4 iulie 2012 at 14:17

vorbesti prostii…..tabacule=bacila
Biroul de presa al PDL sare in sus sa isi apere stapanul de la Cotroceni, acest Hugo Chavez imbibat in whisky, combinatie in Sarkozy, benny Hill si Jack Spintecatorul
Mai lasati dezinformarea deoparte pedelacheilor

WYZ 4 iulie 2012 at 15:29

Viziteaza-l pe Adelu la Rahova si-ti spune el despre”dezinformare”.Adevarul e ca la toti penalii (si e plin usl-ul de ei )le-a intrat adanc morcovu’ odata cu „internarea” nepotului Tamarei in „casuta cu zabrele”. Justitia a prins curaj si nimci un asalt uslas n-o va mai opri!

R.Libera 4 iulie 2012 at 16:40

Dosarul lui Patriciu se apropie de verdict. In timpul cercetării judecătoreşti în dosar au fost audiaţi ca martori fostul prim ministru, Călin Popescu Tăriceanu, Camelia Voiculescu şi senatorul Attila Verestoy.
În septembrie 2006, omul de afaceri Dinu Patriciu a fost trimis în judecată în dosarul Rompetrol, pentru comiterea a şapte infracţiuni.
Alături de el, în acest caz mai sunt inculpaţi Alexandru Bucşă, Petrică Grama, Florin Iulian Aldea, Cerasela Elena Rus, Claudiu Simulescu, Sorin Ştefan Roşca Stănescu, Sorin Pantiş, Victor Eros, Paul Gabriel Miclăuş, Elena Albu şi Gabriela Victoria Anghelache.
Potrivit DIICOT, activitatea infracţională a inculpaţilor a fost analizată sub două aspecte: creanţa Libia (primele trei infracţiuni ale lui Patriciu, precum şi cele de care sunt acuzaţi Grama şi Bucşă) şi manipularea pieţei de capital.

Costel* 5 iulie 2012 at 7:27

Informatii pe surse pentru R.Libera. Morar la sfarsit de mandat, Kovesi idem si mult iubitul si stimatul nostru „sef de stat” conform „curtii anticonstitutionale” … asisderea …

WYZ 4 iulie 2012 at 15:32

Horea Tabacu este jurnalist la EVZ

Costel* 4 iulie 2012 at 18:09

Si haznaua portocalie e plina de baieti cu notorietate, mai povestim peste vreo trei luni despre baietii destepti de Alba, dar atunci se pare ca nu vei mai scrie …

bacila 4 iulie 2012 at 14:08

Rusine d-nule Dirzu!!!! Lumea asteapta masuri economice nu circul pe care-l faceti acum! Poporul o sa va taxeze cat de curand!Duce-ti razboiul lui Antonescu, si o sa pierdeti cand o sa va dati seama ca poporul nu il vrea presedinte! Rusine cu tot cu `COPY_PASTE` al vostru!

bacila 4 iulie 2012 at 14:30

Mai xxyyzzz asa te stiga lumea? Te ascunzi? Esti corupt? Lasa-l pe Basescu si PDL..lumea nu mai vrea circ la televizor. Luati masuri economice cum ati promis si aratati ca nu va lasa PDL-ul. Eu nu fac parte din nici un partid politic…poate ma inscriu intr-o forta care vrea sa scape tara asta de banditi! Maiine la ora 16 ar trebui „puscati” toti din PARLAMENT ….si sa cautam altii , ca de astia ne-am saturat! Poporul asta tot rabda, rabda dar o sa vina si ziua cand o sa iasa la ‘Razboi” cu ciocoii care ne subjuga si ne umilesc! Uita-te cat e euro, maiine e 5 lei..ciocoiule! Imi platesti tu ratele? Nu imi permite demnitatea ca ti-as ura eu cateva! Nulitate xxyyzzz sau ce esti ZORRO? Te ascunzi?

bacila 4 iulie 2012 at 14:37

A …si sa stii ca nu vreau sa ma confunzi cu d-nul Tabacu! Si iti mai zic ceva…faceti greseala si scapati-l pe Nastase…ca atunci o sa vina ‘VLAD TEPES ‘ pentru voi!
Daca distrugeti JUSTITIA atunci distrugeti Statul Roman si atunci va numiti TERORISTI !!!

O CE VESTE!!!! 4 iulie 2012 at 14:59

Să vezi şi să nu crezi…O nouă ştire bombă: Familia lui Sorin Ovidiu Vîntu a redevenit acționarul majoritar al postului Realitatea TV după ce, timp de aproape un an, patronul oficial al televiziunii de știri a fost afaceristul Elan Schwartzenberg. Ponta răsuflă uşurat, prietenul la nevoie se cunoaşte!!!

alinuta 4 iulie 2012 at 15:02

d nule darzu oare pdl este BUSMANUL vostru …in aceste momente de confuzie si mai ales de criza nu era mai intelept sa folositi cuvinte moderate …eu il consider un partid care in aceste momente ar trebui sa fie un partd de opozitie pentru d voastra ,nu un dusman …cu opozanti discuti ,ajungi la un compromis asa cum ar trebui sa fie intr o democratie …cu dusmanii te razboiesti ..ce ziceti va credeam un om inteligent …

ponta 4 iulie 2012 at 17:05

nu aveti nici un merit in aceasta directie. PNL-istilor le-au fost cerute intr-un anumit termen demisia de onoare de catre Somnorosul nr.1 din parlament si trebuie sa faca un pas inapoi.
ramin la parerea ca sinteti cel mai lamentabil lider de partid pe care il cunosc. performanta dvs.este aceea de a aduce PSD Alba la un procent impresionant de…………7-8 %. asa ca ciocul mic si ginditi-va la altceva,fara politica si chiar si fara afaceri,un alt capitol in care nu excelati deloc. asa ca……..nula-nula!

WYZ(apropo de morcovu'penalilor uslasi) 4 iulie 2012 at 17:18

Cazul Rompetrol. Procesul lui Dinu Patriciu, aproape de final. Se pregăteşte primul verdict.În septembrie 2006, omul de afaceri Dinu Patriciu a fost trimis în judecată în dosarul Rompetrol, pentru comiterea a şapte infracţiuni.
Alături de el, în acest caz mai sunt inculpaţi Alexandru Bucşă, Petrică Grama, Florin Iulian Aldea, Cerasela Elena Rus, Claudiu Simulescu, Sorin Ştefan Roşca Stănescu, Sorin Pantiş, Victor Eros, Paul Gabriel Miclăuş, Elena Albu şi Gabriela Victoria Anghelache.
Potrivit DIICOT, activitatea infracţională a inculpaţilor a fost analizată sub două aspecte: creanţa Libia (primele trei infracţiuni ale lui Patriciu, precum şi cele de care sunt acuzaţi Grama şi Bucşă) şi manipularea pieţei de capital.
Totodată, în octombrie 2008, fostul vicepreşedinte al Comisiei Naţionale de Valori Mobiliare (CNVM), Irina Mihaela Popovici, a fost trimisă în judecată de procurorii DIICOT pentru fals intelectual, favorizarea infractorului şi aderare şi sprijinire a unui grup infracţional organizat.

Costel* 5 iulie 2012 at 7:21

Si ce daca se duce Patriciu si ai lui la puscarie, tot mai raman locuri si pentru … flota & comp …

Armagedon 5 iulie 2012 at 12:58

..mai stimabile domn ,hotareste-te ce doriti! ..poate va ajut eu sa constientizati …Va doriti accesul la resursele locale financiare,iar restul nu mai conteaza!!!!

Alin 5 iulie 2012 at 18:21

tu nu ai opozanti ca intr-o democratie, ai dusmani?.
,,Democratule”?

Costel* 5 iulie 2012 at 18:27

@ Alin, si dusmanii unde sunt? In haznaua portocalie de Alba unde inoata acum si cei mai liberali de Alba … Atanasiu, Roman si Albani …

Mihai Soica(evz) 5 iulie 2012 at 19:50

Ponta aplică măsurile lui Boc. Absolvenţii din 2012 ai şcolilor militare şi de poliţie vor sta pe tuşă şase luni
Pentru absolvenţii şcolilor militare sau de poliţie, Guvernul Ponta a venit cu o veste rea. Ei nu vor putea fi încadraţi în sistem mai repede de 1 decembrie 2012.Pentru absolvenţii şcolilor militare sau de poliţie, Guvernul Ponta a venit cu o veste rea. Ei nu vor putea fi încadraţi în sistem mai repede de 1 decembrie 2012. În acest sens, guvernul condus de Victor Ponta a adoptat în 27 iunie 2012, Hotărârea de Guvern 37 prin care absolvenţii şcolilor din sistemul de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională nu sunt încadraţi în sistem. „Acordarea gradelor profesionale ori a gradelor militare absolvenţilor, repartizarea acestora la unităţi şi numirea în funcţii se realizează începând cu data de 1 decembrie 2012”, se arată în actul normativ care a fost publicat în Monitorul Oficial, în data de 3 iulie 2012.

evz 6 iulie 2012 at 7:07

evz = ardei umlut de Mircea Marean …