Ziarul Unirea

Ioan Dîrzu: Odată cu adoptarea noului Cod Fiscal investițiile străine se vor dubla. Ce facem, ne sabotăm interesul național?

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Deputatul PSD de Alba Ioan Dîrzu a afirmat, joi, că odată cu adoptarea noului Cod Fiscal investițiile străine se vor dubla și a apreciat decizia președintelui Klaus Iohannis, de a nu-l promulga încă, drept una răutăcioasă. 

Ioan Dirzu01”Ceea ce mă deranjează pe mine, și probabil că și pe foarte mulți cetățeni, este că ceea ce face sau că ceea ce afirmă locatarul de la Cotroceni ne aduce aminte de vremurile trecute pe care noi voiam să le uităm. Încearcă să afirme că noul Cod Fiscal nu este unul foarte bun – căutăm nod în papură. Noul Cod Fiscal este unul de care România are nevoie. Aș vrea să-i spun domnului președinte că investitorii străini, odată cu adoptarea Codului, votat inclusiv de colegii parlamentari de la PNL, vor dubla investițiile în România. Este ceea ce ne dorim. Ce facem, ne sabotăm interesul național? Nu cred că este o decizie potrivită, cred că este una răutăcioasă”, a spus, în cadrul unei conferințe de presă, Ioan Dîrzu.

ELIT

Citește și Întreprinderile mici şi mijlocii, o prioritate pentru Guvernul Ponta – susține PSD Alba

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri, la BNR, că încă analizează Noul Codul Fiscal pentru a vedea dacă acesta trebuie promulgat, el adăugând că simpla scădere a taxelor nu garantează creşterea economică şi nu ne permitem „experimente economice”.

Citește și PSD Alba: Personalul din învăţământ va primi sumele necesare decontării cheltuielilor de navetă

„Nu ştiu cum s-a strecurat aprecierea că acest Cod Fiscal ar revoluţiona finanţele României prin simpla reducere a unor impozite. Cred că nu ar trebui să ne preocupe doar scăderea taxelor, ci şi maniera în care se face aceasta. O asemenea schimbare este utilă, însă fără să pună în pericol anumite beneficii, cum ar fi sustenabilitatea finanţelor publice, care a fost consolidată, cu eforturi serioase, în ultima perioadă. În plus, aflaţi totuşi în prag de an electoral, trebuie să înţelegem distanţa dintre tentaţia politică şi realitatea economică”, a afirmat şeful statului, cu prilejul lansării emisiunii numismatice „150 de ani de la naşterea Regelui Ferdinand”, arătând că în aceste zile analizează Codul Fiscal pentru a decide asupra oportunităţii promulgării actului normativ.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

Comunicat de presă| Sorin Ioan Bumb: Senatul a aprobat acordul cu SUA pentru modernizarea centralei nucleare de la Cernavodă

Ședința Senatului de ieri, 22 iunie, constituie un moment istoric pentru siguranța energetică a României și pentru viitorul energiei nucleare… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

23 Comentarii

Ghita 16 iulie 2015 at 20:35

Iara mananci „rahat” Darzule? Inclusiv Voiculescu, din Beciul Domnesc, a criticat politica populista a lui Ponta, de a reduce incasarile la buget, si de a marii cheltuielile! Indatorarea Romaniei, asta doreste albanezul copy-paste! Ponta nu vrea decat sa bage Romania in faliment, iar kkt-ul sa-l manance ceilalti!

dolfi 16 iulie 2015 at 21:00

Darzule, vin strainii corecti si mai eficienti decat firmele voastre de sclavi… Va e teama ca nu mai puteti voi sa spalati banii furati linistiti? De ce n-ati facut voi, sobolanilor rosii ce sunteti, democratia in astia 26 de ani? A.. ati fost prea ocupati cu furtul si indobitocirea poporului!… Las sa vina strainii… vindem lor tot si voi nu mai aveti ce fura. E bine asa? Daca nu, atunci cand c*c*tu se va lovi de ventilator, si se va intampla asta cat de curand, va veni valul de dreapta extrema… Cum iti plac sarmalele? da chiftelele? Daca ti le trimit cu prastia printre gratii o sa se condimenteze un pic, da’ tot o sa fie bine!

cugireanul 17 iulie 2015 at 8:21

Doua d…toace!Dolfi si Ghita!

Io Nescu 17 iulie 2015 at 9:28

cand cretinii pupatori de fese de partid n-au argumente, vin cu injurii… Hai sictir cugirene si mars inapoi in cocina ta!

Preşedintele Iohannis A RESPINS noul Cod Fiscal. L-a trimis înapoi la Parlament ! 17 iulie 2015 at 13:00

Preşedintele consideră ca „prin consecințele pe care le poate antrena intrarea în vigoare, noul Cod fiscal vine în contradicție cu principiile instituite de Legea responsabilității fiscal-bugetare, fiind ignorat chiar scopul avut în vedere de legiuitor, respectiv acela de a derula politici fiscal-bugetare responsabile, prudente, în contextul economic actual, care să permită cadrului fiscal-bugetar acomodarea rapidă la o serie de şocuri şi incertitudini de pe pieţele financiare și din economia globală”.

Așa zis-a Burebista 17 iulie 2015 at 13:34

Așa motivație slabă n-am mai văzut. Nici un motiv concret. Argumentație de președinte.

salvatore 17 iulie 2015 at 14:30

@ Presedindete Iohanis A RESPINS noul …

Mamă ce pseudonim ! Bă, da’ tîmpit trebuie să fii încît să-ţi alegi un asemenea pseudonim

Ionut DUMITRU, presedinte Consiliu Fiscal 17 iulie 2015 at 15:48

Vedem că se intenționează o reducere foarte agresivă a TVA. Celelalte măsuri eu spun că sunt bune, cum ar fi eliminarea taxei pe stâlp, și care a fost un non-sens economic încă de la început, eliminarea accizei suplimentare la carburanți, de asemenea nu am văzut nicio infrastructură creată din acea taxă, deși asta a fost intenția. Deci, noi reducem, foarte agresiv TVA, iar această reducere nu este de 5 puncte procentuale, ci mult mai mare deoarece cota redusă s-a extins la foarte multe produse, astfel încât cota medie de TVA scade, în momentul de față, undeva în zona de 15%. Înainte de scădere aveam la o cotă standard de 24% o cotă efectivă pe coșul de consum de 22 și ceva la sută. De la 22 și ceva la sută ne ducem la 14 și ceva, deci sunt opt puncte procentuale reducere de TVA. Arătați-mi o țară în lumea aceasta care a mai făcut o reducere de opt puncte procentuale de TVA atât de repede fără să aibă probleme”!

Mantu 17 iulie 2015 at 15:14

Codul fiscal este facut doar pentru alegerile de anul viitor
E clar ca nu poate aduce bani la buget
Cu codul asta psd istii vor sa-si arate muschii ca……grecii
Doar respectand indicatiile tarilor dezvoltate putem inainta incet si sigur

codul Fiscal a lui Ponta 17 iulie 2015 at 15:51

Faptul ca Ponta, prin codul Fiscal, lasa in aer cei 2% destinati armatei(dupa ce toate partidele,Parlamentul si CSAT au votat pentru si conform intelegerii cu aliantaNATO ) il fac pe plagiator pasibil de acuzatia de inalta tradare. Acesta e primul lucru grav si prost facut a lui Ponta. Apoi nerespectarea deficitului de 1% cf. intelegerii cu UE. Apoi 15 miliarde de euro imprumutati in doar 3 ani si taierea investitiilor pt masuri populiste. Ponta ar trebui sa iasa la pensie direct de la Beciul Domnesc!

marius 18 iulie 2015 at 6:39

Criticilor Codului Fiscal
Mari oameni, mari caractere!
Mari analişti, mari belele!

marius 18 iulie 2015 at 7:14

Mă bate un gând esenţial şi nu-nţeleg de ce măgarii când urcă, critică Codul Fiscal?

I-auzi, Dirzule! 18 iulie 2015 at 14:08

Peste 5800 de angajaţi din Complexul Energetic Oltenia vor încasa prime de câte 700 de lei. Primelei se acordă cu prilejul Zilei minerului.
Conducerea Companiei este obligată să ofere aceste sporuri salariale, deși societatea minieră are pierderi uriaşe, informează Digi 24. Bine ca nu iarta Ponta pe cei care au fost gasiti cu 5(cinci)bani in plus, sau minus, in cassa firmei! In cazul „maselor largi de oameni ai muncii”care oteaza psd,nu se pune problema impozitarii bacsisului..

salvatore 18 iulie 2015 at 15:11

Asa. Si care-i problema ta ?

n-am probleme, Dirzu are! 18 iulie 2015 at 15:24

Dirzu(aceasta carja defecta, de Alba, a lui Ponta) iese cu articole pe piata precum cucul din ceasul defect,intreband la ora exacta: cat e ceasul?

@ n-am probleme, Dirzu are ! 18 iulie 2015 at 19:12

Poetul şi filozoful austriac Rainer Maria Rilke spunea despre obsesie că “ este o formă de nebunie care se întîmplă în mod constant, fără să ne dăm seama. Obsesia duce de cele mai multe ori în situaţia de a repeata nume de persoane, fapte şi lucruri, în cele mai diverse momente … “

Cîtă dreptate avea filozoful austriac atunci cînd asocia obsesia cu nebunia. Există cu siguranţă şi aici pe forum cel puţin o persoană care repetă OBSESIV numele lui Ponta “ în cele mai diverse momente”

Status-Quo 18 iulie 2015 at 20:15

Frumos… ia uite cine vorbeste de obsesii si de nebunie! Cainele de paza in lanul cu declaratii al PSD…

Oare cum ziceai ca te cheama?

Aaa, deci tu erai obsedatul ? 19 iulie 2015 at 6:36

Te simţi cu musca pe căciulă, babalîce ?

Nu te contrazic,"Aaa ",tu erai obsedatul! 19 iulie 2015 at 9:07

De fapt nu e unul ,ci mai multi: va amintiti anul trecut cati obsedati de Ponta erau adunati pe stadionul National Arena? 70 de mii, adusi cu autocarele din toata tara, ca sa-l serbeze pe mitomanul national. Ce ne spunea plagiatorul atunci: ca nu vrea sa fie blamat de Johannis pt ca el, albanezo-italiano-israelianul Ponta-Naum este „roman si ortodox”! Unde este ortodoxia lui acum dupa ce la Istambul a promis lui Erdogan cea mai mare moschee din Europa(pt care a si dat 11mii de m patrati, teren in buricul Bucurestiului fara sa ceara macar reciprocitate, adica o biserica ortodoxa de aceeasi marime la Istambul)?

las’ că-ţi trece ! 19 iulie 2015 at 11:25

… e clar, ai un fix, dar nu te agita prea tare, atîta poţi, … asta ţi-e soarta, bine că poţi trece strada !

Pictor Vonta 20 iulie 2015 at 13:18

Stanga nu vrea niciodata crestere economica, ei vor doar votanti pr care stiu ei in ce cartiere ii gasesc .

Victor Viorel Monta(vorba celor de la 'euronews') 20 iulie 2015 at 14:03

Stanga nu stie sa faca bani:stie doar sa faca pomeni electorale pe banii facuti de dreapta. Cand banii astora nu ajung, stanga se imprumuta la „capitalistii verosi” , adica FMI,BCE, Etc!(Ponta-Monta-Puie a imprumutat de la ei 15 miliarde in doar 3 ani).. Ca de platit plateste romanul onest si muncitor, nu asistatul de stanga.

bă, da’ tu eşti obsedat rău ! 20 iulie 2015 at 16:22

… vorba lui Rainer Maria Rilke !