Investițiile continuă în Cetatea Alba Carolina – peste 4 milioane de euro pentru reabilitarea spațiilor libere din Șanțurile Cetății

*Restaurante, spații expoziționale, puncte de informare turistică, un club de jazz, galerii comerciale și de artizanat, toate acestea vor spori atractivitatea Cetății Alba Carolina peste doi ani

Primăria Alba Iulia continuă proiectul de punere în valoare a Cetății Alba Carolina următorul pas fiind consolidarea și reabilitarea spațiilor libere din Șanțurile Cetății.

ELIT

Este vorba despre 12 locații cu suprafețe între 300 și 1000 de metri patrați situate la Bastionul Trinitarienilor, Contragarda Bastionului Trinitarienilor, Contragarda Bastionului Sf. Elisabeta (2 spații), Ravelinul Sf. Capistrano, Contragarda Bastionului  Sf. Michael, Contragarda Bastionului  Sf. Carol (2 spații), Ravelinul Sf. Carol (2 spații), Contragarda Ravelinului Sf. Michael și Contragarda Bastionului Sf. Stephani pentru renovarea cărora s-a întocmit documentația tehnico-economică faza DALI, ce va fi supusă spre aprobare consilierilor locali în ședința din 24 ianuarie.

Potrivit reprezentanților administrației locale valoarea totală a investiției este de 18.561.360 de lei (reprezentând 4.191.560 de euro), finanțarea se face din bugetul local și din alte surse constituite conform legii, iar durata de realizare a lucrărilor este de 24 de luni.

Pentru definitivarea caracteristicilor tehnico-economici care se impun pentru utilizarea funcțională a respectivelor spații libere din interiorul fortificației și stabilirea criteriilor necesare a fi înscrise în caietul de sarcini ce va sta la baza procedurii de dare în folosință a fost elaborată documentația tehnico-economică faz DALI, de către SC Arhing SRL Tg. Mureș.

Conform raportului de expertiză tehnică/ audit energetic sunt necesare măsuri de consolidare și reabilitare car să conducă la reducerea în cât mai mare măsură a riscului de avariere a monumentului atât la sarcini gravitaționale, cât și în special la cele orizontale generate de un eventual seism.

Arhitecții au propus o variantă minimală (care cuprinde lucrări de consolidare și reabilitare în zonele afectate în vederea eliminării cauzelor degradărilor, precum și lucrări de reparații interioare și exterioare ce urmează a fi realizate cu finisaje medii) și o variantă maximală (care pe lângă lucrările de consolidare și reabilitare obligatorii prevăzute în prima variantă cuprinde lucrări de reparații interioare și exterioare cu finisaje îmbunătățite în funcție de destinația spațiului.

Experții au recomandat cea de a doua variantă astfel că, urmare a raportului de expertiză, raportului arheologic, studiului istoric și expertizei biologice, principalele lucrări propuse sunt: lucrări la zidării originale; lucrări de realizare strat suport pardoseli; lucrări obligatorii de montaj/recondiționare tâmplării exterioare; lucrări de pardoseli; compartimentări în siistem reversibil din gips carton pe schelet din aluminiu; lucrări de restaurare portal piatră și ancadramente piatră le ferestre; lucrări de realizare accese la spațiile interioare; lucrări de restaurare/ reconstrucție; lucrări de preluare a diferenței de nivel; instalații sanitare, electrice; amenajări interioare în funcție de destinația propusă pentru fiecare spațiu.

După finalizarea lucrărilor în Șanțurile Cetății se vor deschide:

o cramă cu degustare de vinuri (la Bastionul Trinitarienilor);
un spațiu pentru manifestări culturale – galerie, spațiu cultural polivalent (la Contragarda Bastionului Trinitarienilor);
un spațiu expozițional pentru armament cu un birou pentru custode (la Contragarda Bastionului Sf. Elisabeta);
un punct de informare turistică – centru de presă (la Ravelinul Sf. Capistrano);
un restaurant cu anexe ( la Contragarda Bastionului Sf. Elisabeta);
o galerie comercială unde se vor pune în vânzare produse autohtone culinare, de panificație și apicole (la Contragarda Bastionului Sf. Michael);
un restaurant cu anexe ( la Contragarda Bastionului Sf. Carol);
o vinotecă cu spații de degustare și expunere produse de vinificație din zonă (la Ravelinul Sf. Carol);
un punct de informare turistică (la Ravelinul Sf. Carol);
un club de jazz (la Contragarda Bastionului Sf. Carol);
un spațiu pentru agenție turistică și spații de informare, sală video-cinema 3D (la Contragarda Ravelinului Sf. Michael)
un atelier de artizanat cu expoziție cu vânzare (la Contragarda Bastionului Sf. Stephani).

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Parcările cu plată au fost introduse în urmă cu o săptămână în Alba Iulia, în data de 18 ianuarie 2021,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

20 Comentarii

dan 17 ianuarie 2014 at 20:43

in judetul cu 10% soamj avem bani de ingropat insanturile unei cetati. cei care conduc acest judet ar trebui pusi in fata unui pluton de executie, excremente umane ce sunteti.

NC 17 ianuarie 2014 at 20:54

Lasa-i Dane ca dupa regionalizare or sa ramana cu Cetatea sa se plimbe prin ea in timp ce or sa rabde de foame. In Alba Iulia se va traii mai rau decat se traieste actualmente in Aiud, Zlatna sau Abrud datorita acestor „investitii” strategice pe care le face acest primar nebun !

Status-Quo 19 ianuarie 2014 at 10:16

Danuta baiete,

vrei sa-ti dea Hava si Dumitrel de lucru? Roman?

Ce ar trebui sa faca astia 2 pentru diminuarea ratei somajului in judet? Cateva propuneri, concret, te rog…

Unii dintre voi inca traiti inainte de 89 desi probabil v-ati nascut dupa. Nu-i a buna!

dolfi 17 ianuarie 2014 at 21:44

ANOFM: Situatia statistica a somajului inregistrat la 31 DECEMBRIE 2013
La nivel teritorial, numarul de someri a crescut in 25 de judete si in municipiul bucuresti, cele mai mari cresteri inregistrandu-se in judetele: Brasov cu 1487 persoane
Alba cu 1286 persoane, Vaslui cu 1219 persoane….
….
Judetele cu cea mai mare pondere a somerilor NEINDEMNIZATI in numarul total al somerilor sunt: Teleorman 77.96 %…
Alba 71.76 %

Cele mai ridicate niveluri ale ratei somajului au fost atinse in judetele: Teleorman 10,66%, Vaslui 10.53%, Alba 10,41%

Carcotasul 19 ianuarie 2014 at 13:16

Asculta @dolfii, ori esti nesimtit, ori esti interesat, puterea o are USL. si Eutanasiu si Darzu s-au laudat in campania electorala ca „umple judetul cu investitori seriosi”, ca da de inteles ca avioanele cu investitori, dau roata dfeasupra judetului, si asteapta doar victoria USL, ca sa aterizeze! No, acum a trecut alegerile , USL-ul a castigat alegerile, impozitele in loc sa scada, cresc amenzile, sunt amendati soferii, ca au la masina 4 roti, +roata de rezerva! Faci doar dezinformare, ca daca citesti Codul Civil, vei afla ca statul (inclusiv puterea locala), nu poate fii agent economic, ca sa creieze locuri de munca! Am ramas tot cu „proiecrelede pe FB, a Piticului Atomic”, care ne sfideaza cu nesimtire! De fapt cred ca Eutanasiu il tine aproape pe Piticul Atomic, numai sa arate lumii, ca exista porci mai nesimtiti decat el!

dolfi 20 ianuarie 2014 at 12:55

ce draq are usl-ul sau oricine altcineva cu ce-am zis eu??? ai orbu gainii sau esti spalat pe creier? Cine administreaza acest judet de 20 de ani??? Aceleasi jeguri-plimbati dintr-un partid in altul, fosti securisti si progeniturile lor. Statul sau administratia locala POATE crea indirect locuri de munca prin acordarea de FACILITATI investitorilor. Jucu din judetul Cluj este un exemplu. Pe mine ma doare in c-u-r de cine ar fi la carma judetului/tarii atata timp cat eu cetateanul simt ca o duc bine! Tu o duci bine??? felicitari!

anemari 17 ianuarie 2014 at 22:34

Nu mai terminati cu injuraturi si insulte la adresa acestui primar care a realizat foarte multe in orasul asta? Ce era Alba Iulia acum 10-15 ani? Eu sunt somera de 5 luni dar nu din cauza lui Hava nu am servici. As fi josnica si mincinoasa ca voi! Ma bucur pentru ce a facut in Alba Iulia si il prefer de o me de ori pe Hava ca primar decat unui altu’ corupt! Sa va vad cum va plimbati prin Cetatea Carolina. Hai sa fim seriosi!

dolfi 17 ianuarie 2014 at 23:06

sper sa-ti gasesti servici cat mai repede. Nu vreau sa ajungem sa ne plimbam prin „Cetatea Carolina” ca sa uitam de foame si de facturi!

Petrica 17 ianuarie 2014 at 22:58

Da domnilor din primaria Alba-Iulia!,mancam santuri pe piine?….ma nu va este rusine toata ziua santuri….santuri si oamenii nu au locuri de munca,somaj ,mizerie din cauza ca va trebuie spaga multa si mare,iar investitorii fug de acest oras!!!,pina cand credeti,ca ne tot aburiti?….rusine

Cetatean 17 ianuarie 2014 at 23:10

Lucrarile astea sunt efectuate cu fonduri europene . Primaria nu poate deschide fabrici/uzine/firme cu fonduri europene . Primaria incearca sa dezvolte turismul din Alba , pentru ca astfel sa apara locuri noi de munca ( baruri, hoteluri, restaurante ) . Nu e vina primariei ca investitorii nu vor sa vina in Alba Iulia . Insa sunteti prea incuiati sa intelegeti asta . Mutati-va in Sebes pentru ca acolo gasiti de munca . La revedere

j 17 ianuarie 2014 at 23:42

Banuiesc ca tu bai smekere „portocaliu” ai un loc de munca stabil si nu iti pasa de miile de albaiulieni care traiesc de azi pe maine datorita acestui impostor cu mustata care se crede un primar de neinolcuit. Sper sa ajungi si tu in randurile lor sa vezi cum e inainte de a face astfel de afirmatii.

Status-Quo 19 ianuarie 2014 at 10:24

mai j-ule,

tu cu cine votezi? Ia zi… PSD sau PNL?

In loc sa bati din plisc ca pelicanu mai bine combate-l pe cetatean cu argumente. Ai sau n-ai?

Ce vreti voi ma, sa va faca Hava locuri de munca? Ce credeti voi ma, ca la Sebes, spre exemplu, primarii au avut un rol decisiv in aducerea vreunui investitor mare? Va spun eu: NU!

Nu va uitati ca se bat cu caramida-n piept ca au facut si au dres. Gargara.

Kronospan a venit pe o locatia CPL si se bazeaza pe materia prima existenta, Schweighofer are locatie determinata tot de materie prima si de existenta Kronospan unde-si poate da rumegusul, Savini – materie prima si forta de munca, Mercedes forta de munca.

Ai auzit tu vreunudin astia spunand: am venit la Sebes ca ne-a chemat primaru (si ne-a placut al draqu de mult de el ca era dragut…)?

ion 18 ianuarie 2014 at 9:13

@Cetatean
”18.561.360 de lei (reprezentând 4.191.560 de euro), finanțarea se face din bugetul local „

Status-Quo 19 ianuarie 2014 at 10:26

@cetatean,

”Mutati-va in Sebes pentru ca acolo gasiti de munca”

Am un sfat pentru tine: nu mai crede tot ce auzi la TV. Incearca daca vrei sa vezi sau mai bine intreaba.

nervosu 18 ianuarie 2014 at 10:17

aduceti investitori in alba iulia bai cacaciosule de hava unde dracu se duc banii din taxele si impozitele care le platim noi albaiulienii ca nu stie nimeni nesimtitilor

@nervosu 18 ianuarie 2014 at 13:07

Cat platesti? Hai spune cu cat contribui tu la bugetul orasului de ai asa pretentii? Capeti prea mult pentru cat dai, taran cu ifose ce esti!

Horea 18 ianuarie 2014 at 11:21

@Dionisie Valentin Emmy

„… da primaru de ce nu (mă) intreaba oameni din Alba…”

Primarul a fost ales de oamenii care au avut, sau au, incredere in el.
Ar fi absurd ca pentru executia fiecarui trotuar, parc, parcare, s.a. sa-si consulte cetatenii.
Dupa 4 ani insa, nemultumiti (sau multumiti) de el nu-l vor (il vor) alege (realege). E clar. Nu?

Carcotasul 18 ianuarie 2014 at 14:34

Puteti sa-l injurati pe Hava, cat doriti, ca va sta Primar, cat doreste el, ca „shuhan” nu o sa-l vedeti pe Piticul Atomic, sau pe „copilul prost al PSD”, Jidveianu, Primari in Alba-Iulia!

Gabi 18 ianuarie 2014 at 18:03

Ma bucur ca se anima viata in Cetate, era mare pacat de toate spatiile alea sa ramana asa, in timp ce inafara de o simpla plimbare nu avem ce facei acea zona….Ganditi-va ca spatiile astea, cu activitati in ele, inseamna cateva locuri de munca…oricate ar fi ele sunt mai bune decat nimic!! Totusi, ar fi bine sa se faca ceva si pentru copii, inafara de cateva topogane si activitati de vara, nu avem unde sa ii ducem!

alba 20 ianuarie 2014 at 12:07

Nici naiba nu mai merge in santurile lu’ peste. Iar despre turisti ce sa mai vorbim. Aproape de 0 . Deci 4 mil de euro sunt aruncati din care o parte in buzunarele lui Hava. Si prostii de albaiulieni il tot voteaza….cu 4 mil ar putea face o gramada de lucruri in oras. Sala polivalenta , teatru ,
ar putea da GRATIS terenuri investitorilor care vor creea locuri de munca si i-ar putea scuti de plata impozitelor pt o perioada ( deci primanul poate indirect creea locuri de munca)