Încă trei străzi din centrul vechi vor intra în reabilitare – vezi cine a câștigat licitația

Elis Pavaje și-a adjudecat un nou contract cu administrația locală din Alba Iulia. Firma a fost declarată recent drept câștigătoare a licitației lansate de primăria municipiului pentru proiectarea și reabilitarea străzilor Ion Arion, Dimitrie Cantemir și Munteniei, din centrul vechi al orașului.

Oferta depusă a fost cu aproximativ 25% mai mică decât prețul estimativ al lucrărilor – 924.958 de lei (aproximativ 200.000 de euro), iar în schimbul acestei sume vor fi reabilitați 725 metri liniari (lungimea totală a celor 3 străzi). Potrivit caietului de sarcini lucrările presupun un sistem rutier nou pe carosabil și trotuare din dale prefabricate, încadrate de borduri. Termenul de finalizare este de 4 luni de la data atribuirii contractului.

Reamintim că firma Elis Pavaje este un vechi și constant ”colaborator” al administrațiilor locale din județ . Numai în primele 6 luni ale acestui an a încheiat contracte în valoare totală de peste 430.000 de euro cu administrațiile locale din Alba Iulia, Zlatna și Blaj iar anul trecut a semnat contracte în valoare totală de 2,76 milioane de euro, cu Primăriile Blaj, Cugir, Abrud, Sebeș, Zlatna și Alba Iulia. (I.S.)

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

18 Comentarii

Cristina 1 iulie 2012 at 16:57

Elis Pavaje este una dintre firmele PDL cu care se spala bani in Romania.Le urez patronilor Elis Pavaje sanatatea pe care o au pacientii in spitalele din Romania.

mda 1 iulie 2012 at 17:51

Ce conteaza ca o sa avem inca 3 strazi modernizate. Nuuuuu trebuie sa COMENTAM! Ca daca nu, nu putem dormi la noapte. Daca au dat un cost mai mic cu 25% decat era estimat mi se pare normal sa castige. Autostrazile tarii noastre sunt adjudecate de companii care dau CEL MAI MARE COST si cu toate acestea le vedem lucrand (cand o fac). Asta in timp ce unii se dau peste cap pentru trei strazi. Fratior, faceti-va si voi firme de pavaje si mergeti la licitatii. Daca nu puteti, ciocu mic si bucurati-va ca aveti strazi bune.

of 1 iulie 2012 at 18:00

primaria noastra smechera supraevalueaza devizele….pentru ca Elis sa poata oferi sub pretul evaluat.

In plus, este stabilit de acum ca unele parti din lucrare nu se mai executa, altele au fost facute inainte si Elisul se preface ca le-a facut el, iar in plus va primi si o corectie de contract de 10%

Simplu, dar verificat de primaria Alba Iulia pe care DNA nu o verifica inca la aceste magarii.

Claudiu 1 iulie 2012 at 19:16

…la fel si alte firme pot oferi sub pretul evaluat…

decebal 2 iulie 2012 at 9:25

da….dar prin criteriile de atribuire „intimplator” numai Elis poate participa si cistiga

Faza cu pretul redus este de ochii lumii,. ca sa existe justificare…”uite domnule, am facut economii cu astia”….

Cristina 1 iulie 2012 at 17:55

Sa va ia Mama Dracului pe toti care sunteti simpatizanti PDL( partid mafiot).

dolfi 1 iulie 2012 at 18:51

SA NU-I UITAM NICI PE CEI DIN usl CARE SUNT LA FEL, PENTRU CA USL=PDL=ACEEASI DIAREE! – S-A VAZUT LA ULTIMELE ALEGERI

Ovidiu 1 iulie 2012 at 19:15

Nu-i frumos sa injuri si sa jignesti, dar dvs. sunteti o constipata intelectrual cu IQ-ul negativ.Deasemenea suneti labila psihic si fara discernamant care injura fara a intelege ceva din societatea aceasta. Cazurile de oligofrenie infantila de care suferiti sunt tratabile, asa ca nu ar fi rau sa treceti pe la medicul psihiatru inainte de a mai accesa acest site.

dolfi 1 iulie 2012 at 19:33

aberezi cetatene, vezi doar femei peste tot… du-te pe centura daca duci lipsa daca nu, invata de la astia mai batrani: o labă la vremea ei face cat zece femei! nu inteleg de unde atata frustrare in comentariul dvs., decat doar poate din cauza ca sunteti chiar un… usl-ist amarat! trezirea la realitate doare… usl = pdl = aceasi mizerie. Usl=un partid de hotzi vanzatori de tara+un partid de hotzi lasi!

Ovidiu 1 iulie 2012 at 23:08

Nu vreau sa intru in polemica cu tine pentru ca tie nu-ti convine absolut nimic in tara asata, macar spune-mi de care parte te afli ca sa stiu si eu, trebuie sa simpatizezi cu cineva,sa nu-mi zici ca esti neutru pentru ca si nomazii au o apartenenta, cred ca totusi nu faci parte din cei din caruta si acuma te afli in Alba Iulia si te-ai oprit putin sa comentezi. Petru tine toti sunt hoti si lasi si vezi numai banditi in jurul tau. Sa-ti fie rusine de ceea ce ai zis in comentariu, ma asteptam la mai mult de la tine, si fi mai atent ca nu am comentat decat strict la ceea ce a zis, nu-mi plac comentariile in care sunt cuprinsi toti la un loc, ca si cumn am zice ca toti profesorii sunt betivi sau toti politistii sunt corupti s.a.m.d.

dolfi 2 iulie 2012 at 8:21

ce-ai vrea sa-mi convina prietene? toti sunt niste gunoaie!!! Sunt de partea celor care traiesc in Alba Iulia, cu greu… Asta in timp ce sub ochii nostri si pe spinarea multora dintre noi aceste gunoaie se imbogatesc de la o luna la alta! Dintre toti, nimeni NU MERITA simpatiile mele! Sunt neutru, da! nu am nici o tangenta cu nimeni din asa-zisa politica, nu iau bani de la stat sub nici o forma, munca mea se face pentru exterior si salarul il iau de acolo! De 22 de ani, aceste ciurucuri n-au facut decat sa se imbogateasca ei si pe langa ei sa se formeze o pseudo clasa de slugi limbiste care tot spera ca vor ajunge mari sefi! Care dintre asa zisi politicieni de dupa 1989 a facut ceva dezinteresat pentru Romania si cetatenii ei? Nimeni! Atata timp cat impozitele si taxele mele se cheltuie aiurea, am ca si tine dreptul la o opinie! Nu=ti plac anumite comentarii, abtine-te de la a raspunde cu atac la respectiva persoana, pentru ca atacul la persoana e cel mai usor de facut, dupa cum ti-am demonstrat! O zi buna si o vara frumoasa!

.... 1 iulie 2012 at 22:05

Fiecare poate sa aiba un anumit partid pe care-l simpatizeaza!De ce sa ii ia pe cei care tin cu PD-L??!!Ce crezi,ca daca tin cu USL e bine??!! Cu uselistii care n-au facut nimic pentru Alba Iulia,in afara DE A ARUNCA CU NOROI IN TOATE DIRECTIILE??!!! Hai ca esti penibila!

Alex Danila 1 iulie 2012 at 22:48

Cristinica,eu tin cu ce partid vreau eu SI E DREPTUL FIECARUIA SA FACA ACEST LUCRU!!!Nu mai posta pe forum aceste comentarii fara nicio explicatie logica!Si,inainte de a mai posta,invata putina gramatica!De cand cuvantul „mama” din structura „mama Dracului”,se scrie cu „M” mare ???!!! Hai pa!

Cristina 1 iulie 2012 at 22:53

Serios? Sa le pupi dosul celor din PDL atuci!

Costel* 1 iulie 2012 at 18:08

Mircea Elis-Hava-pavaje „totul se leaga” … urmeaza …

IULIU 2 iulie 2012 at 3:48

Bravo Elis ! Macar este firma din judetul nostru si lucreaza si bine.

Costel* 2 iulie 2012 at 8:42

Sigur cu DNA-ul … au chemare …

Stareta 2 iulie 2012 at 8:56

Asa este , bine ca a castigat licitatia o firma din judetul nostru.Atat este bun. Cat despre calitatea lucrarilor executate de Elis, mai putine laude.Cel mai bun exemplu este drumul spre Micesti.S-a uitat cineva mai cu atentie in ce fel sunt puse pavelele?Sau cum sunt taiate?La Elis functioneaza deviza : „cat mai mult, ca merge si asa.” Important este numai suprafata acoperita.Pentru ea se incaseaza banii , nu pentru calitatea lucrarii.Si daca cautam bine mai sunt si alte firme de pavele in judet. Poate nu de amploarea lui Elis, dar destul de mari.Nu cred ca aceste firme n-ar putea executa lucrarile pe care le face Elis.Numai ca ei nu au nici o sansa. De ce ,stim prea bine cu totii.