Handbal de prima ligă în judeţul Alba
Supărat pe echipă pentru seria neagră din ultima perioadă (8 partide fără victorie) şi nemulţumit de neimplicarea autorităţilor locale, finanţatorul grupării CSM Cetate Devatrans, Marian Muntean, a anunţat că renunţă la echipă şi că e dispus să o cedeze. Primul care a reacţionat la ofertă a fost Alexandru Weber, ce are o dublă funcţie (manager sportiv al clubului devean şi antrenor la CSM Sebeş), acesta iniţiind o serie de discuţii cu autorităţile şi investitorii din Sebeş. „Se doreşte un proiect viabil, care să implice autorităţile şi investitori din Sebeş, dar şi pe Marian Muntean. Săptămâna aceasta vor avea loc noi discuţii şi negocieri, pentru mutarea echipei Cetate la Sebeş şi transformarea ei într-o formaţie performantă”, a spus Alexandru Weber, chiar astăzi urmând a se purta alte tratative între oficialii primăriei din Sebeş şi Marian Muntean. CSM Deva activează în Liga Naţională, cu şanse puţine de a evita retrogradarea, iar primul meci ce s-ar desfăşura în sala „Florin Fleşeriu” ar fi împotriva „galacticelor” de la Oltchim Rm Vâlcea, duminică 27 februarie! „Am ajuns la o înţelegere cu organele locale de la Sebeş şi am cedat echipa unor oameni care vor să sprijine sportul”, a precizat Marian Muntean. La ultimul joc, cel de la Braşov, gruparea deveană a fost susţinută de un grup de 50 de suporteri din Sebeş! (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)