Volei Alba Blaj, campioana României, a reușit calificarea în grupele Ligii Campionilor, după victoria din meciul dramatic cu Mladost Zagreb, scor 3-2 (21-25, 25-21, 26-28, 25-15, 15-13), repurtată în a doua zi a turneului preliminar disputat în „Alba Blaj” Arena.

Este pentru a 6-a oară când echipa din „Mica Romă” pătrunde în grupele competiției stelare, meciul de mâine cu Asterix Avo Beveren urmând să stabilească ordinea în grupă și implicit unde vor fi repartizate cele două echipe calificate

Iarina Axinte a fost desemnată MVP-ul întâlnirii. Cea mai bună marcatoare s-a dovedit Andrea Mihaljević (Mladost Zagreb) – 17 puncte, urmată de Bogumila Biarda (Volei Alba Blaj) – 16 puncte.

O întâlnire tensionată și încărcată de suspans, un maraton electrizant, un adevărat „thriller” care a durat mai bine de două ore (133 de minute), în care Blajul a revenit în două rânduri de la 0-1 și 1-2, ducând partida în tie-break!

În setul decisiv, unul echilibrat, a fost 1-0, 2-1, 3-2, 4-2, 5-3, 6-4, 7-5, 8-6, 9-7, dar scorul a devenit egal, 9-9! Iarăși avantaj de partea gazdelor, de două puncte 11-9 și 12-10. Nebunia a continuat cu 12-11, dar Jovic face 13-11 și duce Blajul la două puncte de calificare, iar Nneka face 14-12, pentru prima minge de meci

Cu multe oscilații, inclusiv într-un set, așa s-a prezentat Volei Alba Blaj în acest meci ce putea tranșa calificarea.

Setul secund se părea că este la discreția campioanei României, care a condus cu 18-9 și 20-14, dar a urmat o revenire incredibilă a croatelor, care cu o răsturnare halucinantă a scorului, au anulat 3 mingi de set și au fructificat-o pe prima, Blajul pierzând un set ce l-a avut în mână.

După modelul partidei de ieri, cu campioana Cehiei, s-a derulat și confruntarea cu Mladost Zabreb, în care reprezentanta României a început șovăielnic, dar s-a redresat, deși a fost condusă în două rânduri, și impinsă de la spate de peste 1200 de spectatori a reușit să se impună.

Primul set a fost controlat de croate, care s-au desprins la 9-4, au condus în permanență, Blajul nereușind decât să se apropie la două puncte (20-22). A fost cu totul altceva în setul secund, când gazdele au impus ritmul și s-au distanțat la 20-14, reușind să egaleze. Gazdele au continuat să ridice nivelul, ajungând la 14-7 și 18-9 în al 3-lea parțial. Scorul a devenit însă 20-20, cu 6 puncte la rând ale oponentelor și au apărut emoțiile. Ba mai mult, Mladost a preluat, incredibil conducerea, 21-20, dar Blajul a revenit la 22-21. S-a făcut 22-23, jucându-se pe muchie de cuțit. Blajul revine și are minge de set la 24-23, anulată însă. Biarda reușește un atac câștigător pentru a doua minge de set, ratată însă. Nici a 3-a nu a fost cu noroc, făcându-se 26-26 și a fost rândul croatelor să dețină prima minge de set, fructificată, 26-28.

Cu 7-1, 10-4, 13-5, 17-8 pentru Blaj a debutat al 4-lea set, dar regretele ratării setului anterior au rămas, croatele conservându-și energia pentru setul decisiv, fiind la al 2-lea meci de 5 seturi în două zile.

Volei Alba Blaj: Jovana Kocić – 15 puncte, Iarina Axinte – 3, Bogumila Biarda – 16, Isidora Kockarević – două, Drussyla Costa – 10, Nneka Onyejekwe – 12, Andra Cojocaru (l); au mai intrat Britt Rampelberg (l), Lea Deak, Katarina Jović – 12, Raisa Ioan (Anneclaire Ter Brugge, Paula Partnoi, Daria Ocenic). Antrenor Stevan Ljubičic.

Program: *marți, 24 octombrie: Asterix Avo Beveren – Mladost Zagreb 3-2 (25-19, 21-25, 25-13, 24-26, 15-9); Volei Alba Blaj – Kralovo Pole Brno 3-1;

*miercuri, 25 octombrie: Asterix Avo Beveren – Kralovo Pole Brno 3-0 (25-11, 25-14, 25-17); Mladost Zagreb – Volei Alba Blaj 2-3;

*joi, 26 octombrie, ora 16.00: Kralovo Pole Brno – Mladost Zagreb, ora 19.00: Volei Alba Blaj – Asterix Avo Beveren.

În cazul calificării, Volei Alba Blaj va juca fie în Grupa D (Carraro Imoco Conegliano, Developres Rzeszow sau Allianz MTV Stuttgart) – dacă va termina prima, fie în grupa E (LSK Commercecon Lodz, Volero Le Cannet și SC Prometey Dnipro) – dacă se va clasa pe locul secund, primul meci fiind în deplasare, în 7 noiembrie, în ambele situații.

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]