Ştirea zilei

FOTO, VIDEO: Autostrada Sebeș-Turda, lotul 1 – Înainte de Paști, constructorul a montat ultima grindă la podul peste Ampoi. Se lucrează și pe alte porțiuni

Ioana Oprean

Publicat

în

În Joia Paștilor, pe lotul 1 al autostrăzii Sebeș-Turda, se lucra pe mai multe porțiuni unde au fost prezenți reporterii Ziarului Unirea.

Citește și: FOTO/VIDEO Autostrada Sebeș-Turda, lotul 1- Nodul rutier Alba Iulia Nord: Se lucrează la structuri

La râul Sebeș se lucra la ultimul pilon și se făceau armături pentru pilonii de la Valea Orzii. După sărbătorile pascale, aici urmează să fie ridicat terasamentul, iar în jurul datei de 15 aprilie vor fi aduse cele două macarale mari de la viitorul pod peste râul Ampoi și va începe montarea grinzilor.

La Valea Orzii nu era nici o activitate, dar recent a fost adusă o echip nouă și au reînceput lucrările.

Citește și: FOTO Coșmarul unei familii din Oarda de Sus care locuiește la câțiva metri de șantierul autostrăzii Sebeș – Turda: ”Viața noastră s-a transformat într-un calvar”

La viitorul pod peste râul Mureș se lucra la forarea ultimilor doi piloni dinspre Limba, iar lansatorul de grinzi a fost mutat pe cealaltă parte a viitorului viaduct, fiind montate primele grinzi pe prima deschidere.

Citește și: FOTO-VIDEO. Autostrada Sebeș-Turda, Lotul 1: La finalul lunii martie, odată cu vremea bună, constructorul mobilizează mai mulți oameni și utilaje

Surpriza de Paști a celor de la Pizzarotti o reprezintă viitorul pod peste râul Ampoi, unde tocmai se monta ultima grindă. Practic, înainte de sfintele sărbători de Paști, podul va avea toate grinzile montate.

Ziua de joi este ultima zi de lucru, activitatea pe șantierul lotului 1 urmând să reînceapă de miercuri. Tot după sărbători, constructorul promite că va mări numărul de utilaje și echipe în teren.

Citește și: FOTO/VIDEO: Autostrada Sebeș-Turda, lotul 1 – Primele grinzi montate la podul peste râul Ampoi. La nodul rutier Alba Iulia Nord au apărut primele structuri

Pe Lotul 1 al autostrăzii, de 17 kilometri, tronson de la intrarea de la Sebeș până la Pârâul Iovului, la ieşire din Alba Iulia, lucrează Asocierea Impresa Pizzarotti & C SpA – Pomponio Construcţii SRL.

Valoarea contractului pentru întregul lot este de 541.739.137, 21 lei (fără TVA), semnat în 14 noiembrie 2014. Lucrările au început în 2 decembrie 2014 şi aveau termen inţial de finalizare 2 octombrie 2016. Au fost oprite în octombrie 2015, iar în 28 iunie a fost dată autorizaţia de construire. Doar pe secţiunea A, însă. Apoi, s-a dat autorizarea pentru nodul Alba Iulia Nord, la limita cu lotul 2, spre Aiud.

[nggallery id=5411]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea”

Ioana Oprean

Publicat

în

Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea” Un pui de pisică a fost salvat vineri, 26 iunie 2026, de pompierii ISU Alba, după ce căzuse într-o fântână adâncă de 3 metri. Felina ,,s-a agățat pur și simplu de mănușa” […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu

Bogdan Ilea

Publicat

în

Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu Un bărbat din Aiud, de 28 de ani, a fost reținut de polițiști după ce și-ar fi agresat mama și fratele mai mic.  Bărbatul s-a ales cu un ordin de protecție provizoriu, pentru o […]

Citește mai mult