FOTO/ UPDATE: ”Intersecția blestemată” de pe șoseaua de centură a municipiului Alba Iulia face noi victime – Accident rutier grav. O persoană încarcerată după o coliziune între două autoturisme și un moped

Un accident rutier grav s-a produs, luni seara, pe șoseaua ocolitoare a municipiului Alba Iulia, la intersecția cu str. Mărășești. Au fost implicate două autoturisme și un moped.

accident-alba-iulia009Potrivit IPJ Alba, două persoane au fost rănite grav, una dintre ele fiind încarcerată în urma impactului. Pentru salvarea sa a intervenit un echipaj de la ISU Alba.

UPDATE: Din primele informații de la locul accidentului rezultă că un autoturism BMW înmatriculat în Cluj, a acroșat o mașină marca Suzuki și apoi un moped, după care a ieșit de pe carosabil optindu-se în șanțul de pe marginea drumului.

La fața locului s-au deplasat mai multe mașini de pompieri, ambulanță și poliție.

Se efectuează cercetări pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor și împrejurărilor în care s-a produs evenimentul rutier.

Reamintim că această intersecție este deosebit de periculoasă. Aici s-au produs în ultima vreme mai multe accidente, dintre care ultimul – foarte grav, în urmă cu 2 săptămâni, când un biciclist și-a pierdut viața după ce a fost acroșat de un autovehicul.

UPDATE IPJ Alba: La data de 12.09.2016, în jurul orelor 19.15, la intersecţia DJ 107 cu şoseaua de ocolire a municipiului Alba Iulia, A.V., de 57 de ani, din Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism, nu a acordat prioritate de trecere unui autoturism ce era condus de un tânăr de 28 de ani, din judeţul Cluj, întrând în coliziune cu acesta.

În urma impactului, autoturismul condus de tânărul din judeţul Cluj a fost proiectat într-un moped ce era condus de un bărbat de 66 de ani, din Alba Iulia.

În urma accidentului, mopedistul a suferit leziuni corporale grave, iar A.V. a suferit leziuni uşoare.

Cercetările sunt continuate.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

23 Comentarii

carina 12 septembrie 2016 at 20:09

urgent giratoriu?????

Unu 12 septembrie 2016 at 20:31

Acolo ar trebui un sens giratoriu neaparat nu aiurea cum au pus in unele locuri in oras. Daca incompetentii astia nu fac ceva acolo o sa mai fie accidente grave. Cei care vin pe drumul cu prioritate vin cu o viteza foarte mare. HAVA SE AUDE??

Vasile 12 septembrie 2016 at 20:31

Degeaba se investește intr-un sens giratoriu avand în vedere ca autostrada este in construcție . Se investesc niste bani aiurea . Cea mai bună soluție este ca bariera sa fie închisă . Avem un oraș mic si nu e greu de ocolit bariera.

Vlad 12 septembrie 2016 at 20:43

Eu vad 2 ambulabte nu 2 smurd

dolfi 12 septembrie 2016 at 21:05

Nu mai sare nici un destept din primarie/prefectura sa „puna in valoare”, sa „fluidizeze” intersectia / trecerea la nivel cu calea ferata?

Un pasaj subteran? O pasarela peste? un girator cu semafor? Un dispozitiv de teleportare de aici pana dincolo?

Hai sfertodoctilor ca puteti!

Lupu d 12 septembrie 2016 at 21:05

A fost si smurd. Iar tu care strigi hava, strigi degeaba. Ala e drum national. Problema e ca nimeni nu vegheaza la viteza cu care se circula. Politia sta sa prinda habarnisti la Luck Oil in loc sa vada de zonele cu adevarat periculoase. In ultimul an au fost 3 morti acolo.

!? 12 septembrie 2016 at 21:18

Dupa ce e gata autostrada, discutia asta despre sensuri giratorii sau alte nebunii devine INUTILA. Dar pentru postacii de servici este un alt motiv sa arunce cu noroi. Dupa cum scria cineva inaintea mea, soseaua de centura este in administrarea CNADNR.

mihai 12 septembrie 2016 at 21:31

Este necesara semaforizarea intersectiei, sau mai bine un Pasaj peste CF. Sau niste „damburi” de beton stil „Elis” montate pe Centura.
Sau, ca la Centura Bucuresti, drumul peste CF sa aiba prioritate.

hategana la litru 12 septembrie 2016 at 22:01

Se pot monta limitatoare de viteza sau radar fix temporar.

?!?!? 12 septembrie 2016 at 22:04

frumos va sta…. va ganditi doar la bani!!!! Eu cred ca viata e mai presus

Unu 12 septembrie 2016 at 22:06

Lasa ca pana e gata autostrada peste vreo 3 ani mai mor cativa . Oricum trebuie sa se faca ceva in zona aia cati mai trebuie sa moara ca sa se faca ceva sa ne bage cineva in seama? Ar trebui totusi un giratoriu acolo asa macar de siguranta participantilor la trafic. Mai dureaza mult pana se deschide autostrada ei de abia is la inceput cu lucrarile

Betmen 13 septembrie 2016 at 1:03

Trebuie anulata intersectia ! si fara giratori in alba 😉

Viata are prioritate 13 septembrie 2016 at 7:20

Oare cati oameni mai trebuie sa moara pana cand iubitele noastre autoritati se vor hotari sa ia masurile necesare? Oare nu circula prin zona niciun functionar CNADNR sau vreun politician de rang inalt din judet care ar putea face ceva? A fost impanzita alba iulia cu sensuri giratorii. E asa de greu sa faca unul si acolo? Sau, sa monteze niste semafoare, limitatoare de viteza? Pana si taierea vegetatiei de pe marginea drumului ar aduce un plus de siguranta participantilor la trafic. Dar cine sa faca toate stea? Aceia care au salarii grase din banii publici si sunt obligati prin fisa postului sa initieze astfel de masuri pt siguranta noastra, a prostilor care ii votam? Ma uimesc inclusiv comentariile de aici. Vorbea cineva de costurile unui sens giratoriu, avand in vedere constructia autostrazii? Serios? Pana si unul provizoriu ar face diferenta. De cate ai trecut tu pe acolo ca sa apreciezi daca „se merita” sa pui niste panouri? Oare de ce nu ne gandim la costurile construirii altor giratii anapoda in alba iulia si nu numai? Nu uitati, viata are prioritate

ilie de la uzina 13 septembrie 2016 at 9:23

nu conmteaza a cui e drumul, nu conteaza ca se construieste o autostrada.autoritatile trebuie sa faca ceva.mor oameni acolo.
la fel si la intrartea in santimbru.
trebuie construit un giratoriu, cu semnalizare corespunzatoare timpurie, trebuie coborata limita la 50 km pe ora .
traim intr-o tara de batjocura.bugetarii stiu doar sa ceara salarii si sa santajeze guvernul.de ani de zile se moare in aceasta intersectie.
dar ce sa asteptam de la autoritati si cnandr, cand la sebes s-a taiat trotuarul dintre lancram si sebes.pietonii trebuie sa treaca nodul rutier al autostrazii printre parapeti si camioane.cum poti sa ccepti asa ceva ?ce a facut primarul de sebes?a dormit la saedinta la partid?
la fel ci centura municipiului alba iulia.nu este a primariei, dar primarul poate face demersuri pentru rezolvarea problemei.si cj albapoate face .asa cum se zbat sa paveze toate zonele verzi, sa renoveze cladiri inutile, asa cum se zbat sa puna secretari de stat, tot asa pot construi rapid un sens giratoriu in aceasta intersectie.
ps: primaria poate construi din fonduri proprii un giratoriu pe centura.se face un protocol cu cnandr, se voteaza de consiliu si gata.dar nu ne pasa.

Micesteanu' 13 septembrie 2016 at 9:54

pasaj subteran!!!!

Eu 13 septembrie 2016 at 11:04

Este indicator limitare 50 hm/h in aceea intersectie… nu poti sa faci giratoriu pe un drum national intens circulat..acolo pentru ca am avea exact situatia de la 3 poduri… coloane kilometrice.

teodor 13 septembrie 2016 at 12:00

acolo se poate face un pod pe doua benzi dar cine sa-l proiecteze ??????

Micesteanu' 13 septembrie 2016 at 12:57

Strajan

Viata are prioritate 13 septembrie 2016 at 15:34

1:
Nu vor fi cozi kilometrice pt ca circulatia nu e nici pe departe asa de intensa pe artera secundara ca in cazul zonei „trei poduri” Iar limitarea de viteza la 50 de km e numai pentru „fraieri”. Nu ma credeti? Ia intrebati orice „jmecher” cu bmw inmatriculat in Bulgaria. Problema e ca mor sau sunt schiloditi saracii oameni care intra in intersectie de pe artera secundara, adica tot „fraierii”. Chiar si-ar face treaba un sens giratoriu in aceasta intersectie. Dar, cine are timp de asa ceva? La urma, urmei, mai mor niste iobagi. Mare paguba pt grofi.

Viata are prioritate 13 septembrie 2016 at 13:27

Nu vor fi cozi kilometrice pt ca circulatia nu e nici pe departe asa de intensa pe artera secundara ca in cazul zonei „trei poduri” Iar limitarea de viteza la 50 de km e numai pentru „fraieri”. Nu ma credeti? Ia intrebati orice „jmecher” cu bmw inmatriculat in Bulgaria. Problema e ca mor sau sunt schiloditi saracii oameni care intra in intersectie de pe artera secundara, adica tot „fraierii”. Chiar si-ar face treaba un sens giratoriu in aceasta intersectie. Dar, cine are timp de asa ceva? La urma, urmei, mai mor niste iobagi. Mare paguba pt grofi.

Viata are prioritate 13 septembrie 2016 at 15:35

1:
Nu vor fi cozi kilometrice pt ca circulatia nu e nici pe departe asa de intensa pe artera secundara ca in cazul zonei „trei poduri” Iar limitarea de viteza la 50 de km e numai pentru „fraieri”. Nu ma credeti? Ia intrebati orice „jmecher” cu bmw inmatriculat in Bulgaria. Problema e ca mor sau sunt schiloditi saracii oameni care intra in intersectie de pe artera secundara, adica tot „fraierii”. Chiar si-ar face treaba un sens giratoriu in aceasta intersectie. Dar, cine are timp de asa ceva? La urma, urmei, mai mor niste iobagi. Mare paguba pt grofi.

LEPADATU VICTOR VALER 14 septembrie 2016 at 13:09

Eu as da o lege ca tuturor soferilor bauti sau drogati la volan , sa li se anuleze permisul auto . In iarna , pe 11 decembrie 2016 , votez dreapta , adica noul PNL . Si vechiul PD_L era tot un partid de dreapta . De aceea sau unit cele doua partide politice .

Schepsis 14 septembrie 2016 at 20:26

Totul se poate rezolva foarte simplu : în interecţia “cu pricina” să fie construit în regim de urgenţă ub aeroport pentru elicoptere în aşa fel încât fiecare participant la trafic să treacă prin interesecţie cu elicopterul !!! Că doar bine zicea el băsescu pe vremea când ne păstorea “… nu avem nevoie de autostrăzi că uite ce frumos se vede ţara asta din elicopter …” Simplu : cu câte un elicopter pt. fiecare, rezolvăm şi intersecţia asta “blestemată” ! Bă, ce gândire profundă avea fostul nostrum preşedinte !