FOTO, Unirea Alba Iulia – CS Hunedoara 4-2 (3-1) | „Uniriștii au revenit cu spectacolul pe „Cetate”

După aproape un an s-a jucat din nou fotbal pe „Cetate”, arena albaiuliană găzduind partida de verificare dintre Unirea Alba Iulia şi CS Hunedoara, „alb-negrii” impunându-se cu scorul de 4-2 (3-1).

În jocul în care am consemnat revenirea în tabăra „alb-negrilor” a lui Ionuț Grozav, amfitrionii au dominat categoric jocul și au marcat de trei ori în prima jumătate de oră, în faţa a peste 400 de spectatori

Nou-venitul S. Turuș și-a trecut în cont o dublă, prin reușitele din minutul 15 (reluare din apropiere după bara lui B. Ștef) și 19 (cap, la centrarea lui A. Fulea), iar Alexandru Giurgiu a reușit un eurogol pentru echipa antrenată de Adorian Himcinschi (24). Tot în prima repriză Șumuțiu a punctat pentru oaspeți din penalty (37). După pauza hunedorenii au mai punctat prin Ionicescu (61), iar tabela a închis-o căpitanul Selagea din penalty (63).

E o revenire de bun augur în fața propriilor suporteri pe stadionul Cetate și mă bucur devictorie. Mă declar mulțumit după acest amical, sunt multe lucruri înca de pus la punct după această perioadă de pregătire. Avem multe semnale pozitive, și când spun asta fac referire la cele patru goluri marcate și o sumedenie de ocazii ratate și pas cu pas sper să ajungem acolo unde ne dorim„, a declarat la finalul jocului antrenorul unirist Adorian Himcinschi, echipa sa urmând a efectua de miercuri un stagiu de pregătire centralizat la stadionul Cetate.

Este al doilea joc amical al divizionarei terţe, după remiza cu fosta prim-divizionară Pandurii Tg. Jiu, scor 1-1, reuşită semnată de Gicu Grozav.

Unirea Alba Iulia (antrenor Adorian Himcinschi): Căt. Suciu – A. Fulea, Scrob, I. Grozav, Matei – B. Ștef, Selagea, Al. Giurgiu, Tat – S. Turuș, Lăsconi; iar după pauză V. Răducanu – F. Morar, Dulap (ex-Mureșul Vințu, ASA Tg. Mureș), N. Rus, Coc, Jude, Onacă, Schiau, Apetri, Davidaș, An. David; Al. Man s-a pregătit separat, S. Iacșa – accidentat.

FC Hunedoara (antrenor Mircea Alic): Cobliș – Băban, Daisa, Sumuțiu, Mercurean – C. Creciunesc, Herci, Simionov, Stan – Marcu, Popa; Pașca, Scorobete, Ionicescu, Apachiței, Kocsic, Buladra, Caval, Casoni, Lehel, Medrea, Obreja.

În continuare sunt meciurile cu Metalurgistul Cugir (4 august, acasă), în 9 august este turul întâi din Cupa României, FC Hunedoara (12 august, retur).

[nggallery id=4384]

Volei Alba Blaj, în semifinalele Diviziei A1

Calificare în semifinalele Diviziei A1 pentru Volei Alba Blaj Volei Alba Blaj a câștigat seria cu Dinamo București în minimum de seturi și s-a calificat în semifinalele Diviziei A1 la volei feminin. După 3-1, la Blaj, campioana în exercițiu s-a impus cu 3-0 (28-26, 25-21, 25-21) în disputa din Capitală cu Dinamo. În primul parțial, […]