aiud-cupa-bomboanelor-de-craciun-gyomaendrod-5Echipa de tineri fotbalişti ce a reprezentat municipiul Aiud a terminat pe locul secund la turneul de fotbal în sală Cupa „Bomboanelor de Crăciun”, ce s-a desfăşurat zilele trecute, în Ungaria, la Gyomaendrőd (oraş înfrăţit cu localitatea din Alba). Formaţia din Aiud a terminat neînvinsă turneul internaţional, pierzând prima poziţie la golaveraj, iar Flaviu Boţan (Colegiul Naţional “Titu Maiorescu” Aiud a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului.

Ediţia a 19-a a competiţiei fotbalistice destinate copiilor născuţi în anul 2003 şi mai mici a reunit la start 5 echipe, ce au reprezentat România (Aiud şi Oradea), Ungaria (Gyomaendrőd şi Szarvas) şi Polonia (Pilzno). Dar iată rezultatele înregistrate: Aiud – Oradea 4-2, Aiud – Pilzno 2-0, Aiud – Szarvas 5-2 şi Aiud – Gyomaendrőd 1-1, podiumul fiind ocupat de: *locul întâi: Gyomaendrőd (Ungaria), *locul doi: Aiud (România), *locul trei: Pilzno (Polonia) De menționat faptul că echipa aiudeană nu a pierdut niciun meci, făcând totuși un egal,1-1, cu echipa gazdă care a avut un golaveraj mai bun, graţie căruia s-a clasat pe prima poziţie.

*Flaviu Boţan (Aiud), cel mai bun jucător al turneului

Delegaţia aiudeană a fost condusă de către profesorii de educaţie fizică Kerekes Ferenc (Colegiul Naţional “Bethlen Gábor” Aiud) şi Florin Ioan Hanca (Colegiul Naţional “Titu Maiorescu” Aiud). Pe lângă rezultatul obţinut, unul notabil, reprezentanţii localităţii din Alba ţin să mulţumească organizatorilor pentru ospitalitate, dar şi Primăriei Municipiului Aiud, pentru sprijin.

Lotul deplasat a fost format din Flaviu Gabriel Boţan (elev clasa a VII-a, Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud), Robert Sebastian Székely (clasa a VI-a, Colegiul Naţional “Titu Maiorescu” Aiud), Antoniu Toma (clasa a VI-a, Şcoala “Ovidiu Hulea” Aiud), Darius Gabriel Hîrceagă (Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud), Cătălin Florin Negruşa (clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială „Axente Sever” Aiud), Răzvan Petry (clasa a VII-a, Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud), Patrick Boancă (clasa a VII-a, Şcoala „Ovidiu Hulea” Aiud), Gabriel Lărincz (clasa a VII-a, Colegiul Naţional ”Bethlen Gábor” Aiud), Balogh István (clasa a VII-a, Colegiul Naţional ”Bethlen Gábor” Aiud), Takács Norbert Lehel (clasa a VII-a, Colegiul Naţional ”Bethlen Gábor” Aiud), Székely Eduárd (clasa a VII-a, Colegiul Naţional ”Bethlen Gábor” Aiud), Hegedüs Hunor (clasa a VII-a, Colegiul Naţional ”Bethlen Gábor” Aiud).

[nggallery id=3117]

Rezultate excelente obținute de sportivii de la Dojokan Activ Aiud, la Campionatul National de Copii WUKF de la Mediaș

Rezultate excelente obținute de sportivii de la Dojokan Activ Aiud, la Campionatul National de Copii WUKF de la Mediaș În zileie de 6 și 7 aprilie 2024, la Medias a avut loc Campionatul National de Copii WUKF, unde au participat 664 sportivi de la 56 cluburi, scrie aiudinfo.ro Câstigătorii aiudeni sunt: – Maier Sara Locul […]