FOTO, LIVE-TEXT: Voința Stremț – CS Universitatea Alba Iulia 2-1 (2-1), în finala Cupei României! Sărbătoare la Stremț, Voința a cucerit trofeul județean

Voința Stremț este câștigătoare în premieră a Cupei României, faza județeană, după ce a învins în finala de pe “Cetate” pe CS Universitatea Alba Iulia, scor 2-1 (2-1), ce a suferit astfel prima înfrângere de la înființare, în vara trecută.

Formația lui Ionel Marcu a reușit astfel să-și treacă în palmares primul trofeu, încununând un sezon excelent, imbatabilă în Liga a 4-a și vicecampioană la finele sezonului.

“Studenții” au deschis scorul prin Negrea (17)  – abia intrat în teren, însă dubla lui Epure (33, 44) a înclinat balanța, iar Ioan Budin, oficialul Voinței Stremț, a cucerit cupa, din a treia încercare, după ce Voința a întors scorul, câștigând pe merit, după aspectul jocului.

*Cosmin Epure – MVP-ul finalei

La reluare, ritmul jocului a scăzut, neconsemnându-se ocazii până în minutul 71, când I. Mihălțan a reluat cu capul în bara dreaptă, la centrarea omniprezentului Gh. Rîșniță. Peste 5 minute, I. Mihălțan a șutat de la marginea careului, pe lângă bara stângă.Șut de la mare distanță I. Neag (85), prins de Golosie. Voleu I. Mihălțan (87) – prins de Dr. Pop

Este 2-1 la pauză, după ce echipa de Liga a 4-a a întors scorul prin dubla lui Epure.

*0-1, MIN. 21: NEGREA, abia pătruns în teren, a reluat cu capul din 5 metri, după centrarea lui Cl. Oara, de pe flancul stâng

*1-1. MIN. 33: EPURE, cel mai periculos al Voinței a reluat în plasă, la o centrare șutată din partea stângă

*2-1, MIN. 44: EPURE a realizat dubla, reluare cu capul, la centrarea lui Gh. Rîșniță, trimițând balonul în stânga lui Dr. Pop

În tribuna întâi sunt 800 de spectatori, între care și o inimoasă galerie a Stremțului, suporteri ce domină fondul sonor. R. David (4) a trimis de la 20 de metri, pe lângă bara dreaptă. Ocazie mare pentru Voința: șut Trifa din careu, a respins Dr. Pop (11). R. David – accidentat a părăsit terenul (17) în locul său intrând Negrea ce a deschis scorul. După 0-1, Epure a șutat periculos în diagonală (23). Șut Cl. Oara (26) de la 22 de metri, paradă Golosie! Ocaziile se mută la poarta cealaltă, Gh. Rîșniță a șutat din 12 metri, a respins în lateral de Dr. Pop (29).

Finala Cupei României, faza județeană, revine pe “Cetate”, după o pauză de 4 ani, precedentul joc de acest gen fiind Performanța Ighiu – Mureșul Vințu de Jos, scor 3-0, în 2015.

Ultimul act al competiției “KO” este prevăzut la ora 18.00 și face parte din programul “Sărbătorii fotbalului județean 2019”, organizată de AJF Alba, ce cuprinde și festivitatea de premiere a laureaților din Alba (echipe, golgheteri etc).

Echipe de start:

Voința: Golosie – R. Juncan, R. Muntean. I. Cristea, Puia – Epure (84, M. Barb), Trifa, Goangă, A. Breaz (51, N. Pop), Gh. Rîșniță (90+2, G. Cerghedean), Rancea (65, I. Mihălțan); rezerve Mara, Fogoroși, Cetean. Antrenor Ioan Marcu.

CSU Alba Iulia: Dr. Pop – Apetri, I. Neag, Cordoș– Javla, Al. Man (62, Oprița) – Gligor, Joldeș (46, Horeiciuc), M. Domșa – R. David (17, Negrea), Cl. Oara; rezerve M. Olaru, P. Medrea, S. Stanciu, N. Rus. Antrenori Vasile Ursu și Răzvan Rusu.

Arbitri: I. Boldea (Aiud), Cr. Man (Alba Iulia), An. Sas (Aiud); rezervă M. Mărginean (Blaj) Observator M. Neagu (Teiuș)

[nggallery id=7233]

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]