FOTO, LIVE-TEXT, Unirea Alba Iulia – Unirea Tăşnad 1-1 (0-1) | Remiză pe „Cetate” între Uniri…

Remiză pe „Cetate” în duelul Unirilor Alba Iulia și Tășnad, scor 1-1 (0-1), în etapa a 9-a a Seriei a 5-a. Nou-promovata surpriză a deschis scorul prin Faur (20), iar “alb-negrii” au restabilit egalitatea prin Al. Giurgiu (57) și au dominat copios actul secund. Combatantele veneau după trei succese la rând și au terminat la egalitate, după un joc în care sătmărenii au dovedit de ce sunt pe poziția a treia.

Reușita lui Faur a făcut ca portarul unirist Cătălin Suciu să scoată mingea din plasă după 372 de minute, ultimul gol fiind la Reghin, în 16 septembrie, în etapa a 4-a.

Elit - Gustul Desăvârșit

*0-1, MIN. 20: FAUR a deschis scorul la prima acțiune periculosă, șut din întoarcere din 6 metri, după patrundere lui Szekely excelentă pe flancul drept

*1-1, MIN. 57: AL. GIURGIU a împins balonul în plasă din careul mic după o lovitură liberă executată de Selagea, fază susceptibilă de ofsaid, primul gol stagional pentru fotbalistul venit după o absență de 5 etape

*Adorian Himcinschi: „Meritam mai mult decât un punct, am dominat tot meciul”

Nu ne convine egalul, întrucât am dominat tot jocul, ne-am creat ocazii, dar nu am reușit să dăm al doilea gol. Păcat că nu am învins, meritam să luăm toate punctele. Deși avem 4 jocuri în care nu am pierdut și am strâns 10 puncte, era important să ne impunem. Ne așteaptă un joc foarte dificil la „U” Cluj, unde vrem să ne vindem scump pielea, dar pentru asta trebuie să jucăm„, a explicat Adorian Himcinschi.

Adorian Himcinschi a efectuat două modificări la pauză: au intrat Apetri și An. David, au ieșit Schiau și Davidaș. După restabilirea egalității, o liberă a lui Selagea de la 16 metri (65) a fost respinsă de Cherecheș. În minutul 70, tot Selagea a executat pe lângă bara stângă o altă lovitură liberă de la 22 de metri. Jocul s-a schimbat total, „alb-negrii” dominând confruntarea. Fulea (76) a tras pe lângă de la 20 de metri, iar apoi Selagea (78) a preluat în careu și a șutat pe lângă. Dominarea se intensifică, dar Al. Giurgiu (80) este blocat în centrul careului. O nouă „torpilă” trimis de Fulea (84) a fost respinsă cu greu de portar

În minutul 35, Ciul a avut o mare ocazie de a majora avantajul, dar a tras peste din 15 metri. Gazdele au prima ocazie un minut mai târziu, când Cherecheș a respins reluarea cu capul trimisă de Al. Man sub bară! Amfitrioni pot restabili egalitatea în minutul 40, când Tat a șutat în diagonală pe lângă bara stângă! 0-1 la pauză

*Lipsesc I. Grozav și B. Ștef

Echipe de start: *Unirea Alba Iulia: Căt. Suciu – N. Rus (63, F. Morar), Al. Man, Matei, Al. Giurgiu – Fulea, Selagea, Schiau (46, Apetri), Tat – Davidaş (46, An. David), Lăsconi; rezerve Petric, Scrob, Onacă, Cr. Păcurar. Antrenor Adorian Himcinschi.

*Unirea Tășnad: R. Cherecheș – Bercean, Vădan, Bălău, Parnău – R. Stanciu (84, Dascăl), R. Silaghi (88, Chivari) , K. Szekely (73, Vereș), Ciul (55, Bolba), Cădar, Faur; rezerve A. Mureșan, Catuna, M. Silaghi. Antrenor Dacian Nastai.

*Avertismente: Bălău (69), Cherecheș (88)

Din motive medicale, din distribuția gazdelor lipsesc I. Grozav și B. Ștef, iar în distribuția oaspeților este incert M. Bălău, verdictul în cazul blăjeanului fiind dat după încălzire, în tribune fiind în jur de 400 de spectatori

Partida de vineri, de la ora 15.00, de pe “Cetate” reprezintă a doua rundă la rând cu o dispută între Uniri, după ce la precedenta reprezentaţie internă oaspete a fost formaţia din Dej. Nou-promovata revenită după 25 de ani în eşalonul terţ este revelaţia primei părţi a turului. Urcată pe ultima treaptă a podiumului, a produs marea surpriză a Seriei a 5-a, în etapa a 3-a, 2-0 cu „U” Cluj (unicul eşec al „şepcilor roşii)! Pe lângă experimentatul Marius Bălău (blăjeanul de 36 de ani), în efectiv sunt fotbalişti precum Ciul, Faur, R. Stanciu sau Cădar (al treilea marcator al seriei, cu şase reuşite), ce au trecut pe la Olimpia Satu Mare sau FC Zalău.

Arbitri Cl. Gaitin (Ghiroda), M. Botaş (Timişoara), Al. Ilie (Bocşa); observatori D. Jiga (Bistriţa), I. Duma (Sibiu).

[nggallery id=4738]

Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

FOTO-VIDEO: Stanciu, dezlănțuit în China: un nou gol și un asisst pentru Wuhan Three Towns!

Fostul unirist Nicolae Stanciu face senzație în campionatul Chinei, unde la ultima reprezentație a echipei sale Wuhan Three Towns a reușit un gol spectaculos și o pasă decisivă.

Jucătorul din Alba traversează o formă de zile mari, materializată prin 3 reușite și 4 pase decisive în cele 6 runde, toate ca titular în „alb-albastru”

Meciul din etapa a 6-a, cu Hebei, ‘lanterna roșie”, a fost câștigat de echipa românului, nou-promovată pe prima scenă, cu scorul de 5-0 (3-0), iar Nicolae a fost cel mai bun jucător de pe teren, fiind cotat cu 8,52 pe site-ul de specialitate sofascore.ro

Stanciu a ieșit prima dată la rampă în minutul 24, când a executat excelent un corner iar Ademilson a dus scorul la 2-0, cu un voleu. Mijlocașul român a marcat în  minutul 35, cu o execuție superbă, un șut puternic, trimis de la 20 de metri, cu pământul, în dreapta portarului. Stanciu a fost înlocuit în minutul 55.

În etapa trecută, jucătorul în vârstă de 29 de ani a reușit alte două pase decisive în victoria cu Wuhan FC, scor 3-1.

Nicolae Stanciu face  furori în China alături de Wuhan Three Towns și în urma startului remarcabil de sezon este primul în topul fotbaliștilor din China. Etapa viitoare, este joc extern cu Goangzhou FC, pe care a învins-o în runda a doua cu scorul de 6-0, meci în care Stanciu a realizat primele sale goluri în China, o dublă

După doar șase etape, Wuhan Three Towns este liderul Ligii chineze cu 16 puncte și cu un golaveraj excelent de 19 goluri marcate și doar 3 goluri primite.

Atleta Mihaela Blaga (CSȘ Blaj/ AC „Mica Romă” Blaj) a reușit un rezultat excelent la Craiova. Sportiva pregătită de Cristina Man a devenit campioană națională la tineret și s-a clasat pe treapta a treia a podiumului la seniori în proba de 3000 de metri obstacole.

Timpul înregistrat, 10:32.48, reprezintă totodată îndeplinirea barajului de participare la Campionatul Mondial Under 20, de la Cali (Columbia).

Bravo, fata mea de aur„, este mesajul transmis de Cristina Man după cursa din dacrul Campionatului Național de Seniori, Under 23 și Probe Combinate Seniori și Under 23 ce a avut loc în weekend la Craiova.

CS Universitatea Alba Iulia a promovat în Liga a 3-a la 4 ani de la înființare și la al doilea sezon petrecut în Liga a 4-a.

În returul din Covasna, rezultatul a fost 7-1 (5-1).

„Ne-am atuns obiectivul, dovedind profesionalism și în jocul retur. Edificator a fost faptul că la final spectatorii adverși ne-au aplaudat, lucru care spune multe. Această promovare reprezintă un început de drum, ne dorim să progresăm și în continuare. Felicit pe toți cei care fac parte din proiectul CSU, de la conducerea administrativă, staff-ul tehnic, jucători și până la cei care ne-au fost mereu aproape”, a precizat Mihai Manea.

Formația din Cetatea Marii Uniri, susținută de Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, a trecut lejer de barajul de accedere în eșalonul terț, după dublă victorie cu CSO Baraolt. Emoțiile se încheiaseră după manșa tur, când „alb-albaștrii” s-au impus cu un neverosimil 11-2.

Returul celei mai disproporționate duble dintre cele 19 de baraj a fost la discreția vizitatorilor, care s-au detașat repede pe tabelă, având 2-0 după primele 8 minute. Au punctat Al. Petresc (6) și Joldeș (8), însă covăsnenii au redus ecartul prin Zelch (10). Un simplu foc de paie, întrucât până la finele primului mitan au mai înscris Circov (27), Baghiu (31) și Frențiu (42). La pauză a fost 5-1 pentru oaspeți, iar Bucurică (67) a realizat „set”-ul. Intrat în teren Ad. Lăcătuș (82) a marcat pentru 7-1, cel mai spectaculos gol

O stagiune de vis pentru CSU Alba Iulia, grupare ce a realizat o triplă istorică, eventul în plan județean și promovarea în eșalonul superior, asemenea performanțe reușind Performanța Ighiu (2015) și Șurianu Sebeș (2017, nu s-a înscris și s-a desființat).

Albaiulienii vor beneficia de o vacanță scurtă, întrucât în 6 iulie vor fi prezenți în Cupa României, competiție ce are un nou format.

De la toamnă, Alba poate avea iar 4 reprezentante pe a treia scenă, asta dacă Unirea Alba Iulia va reprimi loc după retrogradarea recentă.

CSO: Szakáts – Gyerő, Csiki, Szöcs, Román – Z. Szabó, G. Szabó, Ghinea, N. Lázár – A. Lázár, Zelch; rezerve Hermán, I. Kovacs, Molnár, H. Nagy, Pál, Á. Szabó, Gyerő, Gajdó, Csog. Antrenor Attila Lázár

CSU: CSU: Căt. Suciu – Frențiu, I. Neag (52, R. Trif), S. Fulea, Bucurică/ cpt – Circov (71, Apetri), Al. Petresc (71, Ad. Hăprian), Herci, Joldeș (65, Ad. Lăcătuș)  – M. Domșa (71, D. Olălău), Baghiu; rezerve V. Ignat, Cos. Năcreală, Șt. Radu, Gylien. Antrenor Mihai Manea.

Arbitri Ad. Dumitru (Târgoviște), G. Turcu (București), L. Oprescu (Ploiești) Observatori Fl. Ghimbășan (Brașov), M. Iancu (Urziceni)