FOTO, LIVE-TEXT: Industria Galda – CSM Școlar Reșița 1-0 (0-0) | Daniel Lupșan, gol pentru salvare

Industria Galda de Jos a reușit să se salveze, învingând acasă 1-0 (0-0), pe CSM Școlar Reșița, trei puncte ce reprezintă evitarea retrogradării, îndiferent de rezultatele din Seria a 4-a.

Golul căpitanului Daniel Lupșan, dedicat memoriei lui Dragoș Damian, fostul căpitan al Interului Ciugud, a fost decisiv în economia unui joc închis, în care amfitrionii au jucat cu multe emoții, împotriva unui adversar ce a promovat runda trecută în Liga a 2-a și a mizat în runda de final pe foarte mulți tineri.

*1-0, MIN. 80: D: LUPȘAN a deviat în plasă, la șutul lui Adam

*Paul Ciucă: „Mulțumim lui Dumnezeu că ne-a ajutat!”

Mulțumesc domului primar și domnului președinte pentru răbdarea din acest an. Îmi felicit jucătorii și le mulțumesc lui Daniel Lupșan și fratelui meu Horea care m-au substituit în momentele în care am lipsit de pe bancă. Și în primul rând toți îi mulțumim lui Dumnezeu că ne-a ajutat„, a spus Paul Ciucă.

*Leo Doană: „Am dat credit tinerilor”

Ne-am prezentat fără foarte mulți titulari, când credit tinerilor din pepinieră, Cei care au jucat, Mustața și ceilalți, au demonstrat că merită să facă parte din lotul nostru și în eșalonul secund. Pentru noi acum începe greul, prin promovarea în Liga a 2-a și vrem să ne prezentăm onorabil ediția viitoare„, a spus Leo Doană.

Ocazie mare a Galdei (48), Toader a respins șutul lui Cioară pătruns pe stânga, mingea ajunge la S. Mureșan, la 5 metri, poarta era goală, însă Banac a respins de pe lina porții. Peste un minut, S. Mureșan a încercat lobul de la 18 metri, a prins portarul. Cioară (54) a executat alături o lovitură liberă de la mare distanță

*Vizitatorii, în inferioritate, Săndulescu – eliminat

În minutul 73, Săndulescu a fost eliminat pentru cumul de avertismente, oaspeții jucând în inferioritate în ultimele 20 de minute

Remiză albă la pauză, la acest scor Industria este salvată, la fel ca și Unirea Alba Iulia, 0-0 la Chișineu Criș, întrucât la Dea conduce CS Hunedora cu 2-0

Un meci de tatonare, cu aproximativ 200 de spectatori, în primele 30 de minute nefiind nicio situație de poartă!!! Primul spre poartă, în minutul 39, trimis de D. Lupșan, de la 20 de metri, alături

Practic miza este numai pentru amfitrioni, poziționați pe locul 11, cu 38 de puncte, ce simt încă amenințarea retrogradării, doar obținerea tuturor celor trei puncte fiind perspectiva fericită, pentru a nu intra la alte calcule, cu alte meciuri în care sunt implicate contracandidatele, sau cu locul 12 din Seria 1 a Ligii a 3-a.

Vizitatorii aliniază o formulă cu mulți tineri, lipsind portarul Zimmermann, Szijj, M. Staicu, Vadasis.

Echipe de start:

Industria: Căt. Suciu – S. Fulea (69, Al. Costea), Haiduc, Cioplântă, Puha – Frențiu, D. Lupșan, Circov (89, D. Sîrbu), Adam  – Cioară (79, G. Scheau), S. Mureșan (60, Baghiu); rezerve Iancău, D. Stoia, A. Crăciun. Antrenor Paul Ciucă.

CSM Școlar: F. Toader – Săndescu, Vlădia (82, Rimovecz), Bactăr (56, Mierlici), Banac – Bagherea, Mustăța, D. Toma, D. Ene (81, Lolea), Velcotă, Săulescu (74, Dalea); rezerve C. Badea,Găman. Antrenor Leo Doană.

Arbitri: Măd. Dumitru (Pitești), Măd. Prioteasa (Pitești), B. Vasile (Sibiu) Observatori L. Măiereanu (Brașov), M. Lăzărescu (Tg. Jiu)

Avertimente: Puha (37)/ Săndescu (53, 73)

[nggallery id=7156]

Atacantul Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos) a marcat un gol în „tricolor” la o acțiune disputată la Mogoșoaia a selecționatei de fotbal amator a României. Pe lângă vârful divizionarei terțe au mai participat Juncan (Industria Galda), și alți doi jucători din Alba Cl. Marcu (Gloria Geoagiu) și Bistraie (Șoimul Băița), absentând din motive medicale […]