În Complexul de Natație din Otopeni s-a defășurat, de curând, Cupa României la înot. Competiția a fost destinat sportivilor la categoriile juniori, tineret și seniori, la start fiind 397 de participanți, care au reprezentat 58 de cluburi. Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia a avut în concurs 11 înotători pregătiți de prof. Daniela Bob, Nicolae Bob și Marius Lobonțiu.

Deși nu au reușit să urce pe podium, albaiulienii au avut o comportare foarte bună, obținând recorduri personale în probele respective. Cea mai bună clasare a fost realizată de Daria Adam – locul IV în proba de 200 metri fluture la categoria tineret și locul VII la aceeași probă la categoria open. Daria s-a mai calificat în finala B a probei de 400 m liber, poziționându-se pe locul 12 la tineret.

Au mai bifat calificări în finale: *Clara Adam – finala B în probele de 100 metri spate unde s-a clasat pe locul V la juniori și 200 metri spate unde s-a clasat pe locul VI tot la juniori. Sportiva a concurat și în finala C a probei de 50 metri liber, fiind a 9-a la juniori;

*Armand Enescu – finala B în probele de 200 metri mixt unde s-a clasat pe locul VIII, 200 metri spate unde s-a clasat pe locul 9 la categoria juniori și finala C în proba de 100 metri spate, locul 9 la juniori;

*Sergiu Rus – finala B în proba de 200 metri spate unde s-a clasat pe locul VIII la juniori și finale C în probele de 400 metri liber, locul 10 la juniori și 100 metri spate, locul 12 la juniori;

*Anda Opriș – două finale C în probele de 100 metri spate, locul 10 la junioare și 50 m liber, locul 13 la junioare;

*Albert-Cătălin Marc – finala C în proba de 200 metri fluture, locul 14 la juniori;

*Ada Medruț – finala C în proba de 100 metri spate.