PSD Alba - Alegeri Locale 2024

AUR - Alegeri Locale 2024

Divizionara terță Metalurgistul Cugir s-a impus în primul amical al anului, câștigând sub Drăgana cu Spicul Daia Română, scor 3-1 (0-1), echipa lui Lucian Itu marcând de trei ori, în 9 minute, la reluare.

“Roș-albaștrii” au avut în față o formație arțăgoasă ce și-a vândut cu greu pielea, remarcându-se în distribuția lui Ștefan Fogoroși nou-venitul Dendiu (ex-Navobi Alba Iulia). Amfitrionii au început cu două noutăți în primul unsprezece, portarul Toilă și mijlocașul Cocan, primul mitan fiind unul cu probleme pentru cugireni, în condiițiile în care au părăsit terenul, din motive medicale, fundașii laterali Bold și Vitinha. De altfel, dăienii au și deschis scorul prin M. Coman (18 – șut deviat), cea mai mare ocazie de egalare fiind o bară în minutul 29, la o minge deviată de un apărător. La reluare, în distribuția gazdele și-a făcut apariția o altă achiziție, G. Goronea (Industria Galda), iar Lucian Itu și-a coordonat elevii de pe margine după ce primele 45 de minute a fost în teren. Gruparea de Liga a 3-a a întors rapid scorul, punctând prin Șaucă (59, reluare după o paradă a portarului Ad. Cibu), P. Păcurar (64 – șut puternic de la marginea careului) și Cocan (68, reușită la care a greșit Fl. Dobre, ce s-a revanșat ulterior, prin trei intervenții).

*Portar libanez sub Drăgana

De marți, 28 ianuarie, Metalurgistul Cugir intră în cantonament la domiciliu, sâmbătă, 1 februarie fiind un nou test, acasă, cu CSU Alba Iulia (echipă ce a pierdut, 1-4 cu Viitorul Șelimbăr). Din efectivul Cugirului nu mai fac parte Corojan și Baratky, au absentat Budin și R. Trif, pe bancă fiind, fără a evolua și portarul libanez Mohamed Taha (22 ani, fost la Sănătatea Cluj). Spicul va susține următorul tert cu Energia Săsciori, colega de eșalon.

Echipe:

*Metalurgistul: Toilă (20 ani, Metaloglobus) – Bold, Dohotariu, Șt. Radu, Vitinha – Șaucă, R. Voicu, M. Neagu, Dicu – Cocan (24 ani, LPS Cetate Deva), Itu; rezerve P. Anton, I. Grozav, Șuteu, G. Goronea, P. Păcurar, Casian, L. Contra, Davidaș, N. Bănică, M. Tara (ultimii doi portari);

*Spicul: Ad. Cibu – R. Cibu, A. Cibu, Cătălina, Hileagă – Catană, Onacă, Oniche, M. Coman – Dendiu, Brânză; rezerve Dobre, S. Moldovan, D. Rațiu (Navobi), G. Schiau, Tuturaș (junior), S. Cibu, Al. Schiau (junior), Beda, Birk, R. Maier (junior), D. Necreală; absenți Bișboacă, V. Moldovan, Rahovean.

[nggallery id=7668]

CSM Unirea Alba Iulia, calificată în finala Campionatului Under 19!!! Performanță remarcabilă a „alb-negrilor”! Performanță extraordinară a juniorilor de la CSM Unirea Alba Iulia, echipa din Cetatea Marii Uniri calificându-se în finala Campionatului Under 19! Ultimul act se va desfășura marți, 28 mai, la Buftea (sau Mogoșoaia), adversar fiind Dinamo, care a eliminat, tot după […]