FOTO. ”Cupa majoretelor”, la Colegiul Militar ”Mihai Viteazul” din Alba Iulia: Fetele din clasele a X-a, câștigătoarele ediției din acest an
Miercuri, 7 iunie 2017, la Colegiul Militar ”Mihai Viteazul” din Alba Iulia s-a desfăşurat concursul de dans sportiv ”Cupa majoretelor”, ajunsă la cea de a XV-a ediţie. Competiţia pompoanelor colorate se înscrie în rândul activităţilor extracurriculare mult aşteptate şi minuţios pregătite.
Cu fiecare ediţie se adaugă experienţă, talent, încredere, dăruire şi originalitate. Ţinutele alese tot mai atent şi cu bun gust, împreună cu mişcările graţioase dau fiecărui exerciţiu prezentat farmecul şi entuziasmul adolescentin. Cele trei echipe înscrise în concurs au etalat ţinute colorate şi asortate, au dovedit simţ artistic, talent, sincronizare şi flexibilitate.
La cea de a XV-a ediţie a ,,Cupei majoretelor” câştigătoare a fost echipa fetelor din clasele a X-a, care au îmbrăcat frumoase ţinute în alb şi negru. Echipa a fost constituită din Teodora Groza, Alexandra Buzducea, Teodora Leahu, Mara Ciucă, Carla Holom, Alexia Ţurcă, Beatrice Pastor, Cristina Oltean, Anca Bădoiu, Ioana Tomoioagă, Ramona Gălăţan, Cosmina Sprinjean, Andrada Ilie, Oana Revnic, Mihaela Ristea, Alina Teodorescu şi mascota, Vlad Velţan.
Fetele din clasele a XI-a, în ţinute alb-roşu şi câştigătoarele ediţiei 2016, au ocupat, anul acesta, locul II pe podium. Boboacele, au ales ținuta alb-roz şi au avut o reprezentaţie foarte bună.
Juriul a fost format din maiorul Lucian Moldovan, maiorul Lucian Rusu, profesorul Ionuţ Şopterean şi jurnalistul Robert Ghergu.
Pentru o oră, platoul colegiului naţional militar albaiulian a fost invadat de muzică, culoare, veselie, dans şi coregrafie. În aplauzele participanţilor, câştigătoare au fost toate cele trei echipe, spectacolul oferit fiind unul specific unei instituţii de învăţământ militar.
[nggallery id=4125]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)