FOTO. Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia, din nou pe podium la Concursul Naţional „Cultură și civilizaţie în România”
În perioada 13-16 mai 2017, la Râmnicu-Vâlcea, s-a desfășurat etapa națională a Concursului Național „Cultură și civilizație în România”. Și în acest an echipajul colegiului militar albaiulian constituit din: el. sg. Raul-Sebastian Traica, el. cap. Sorin-Ionuț Avram şi el. Oana Venţel au reprezentat județul Alba la faza națională.
Concursul a constat într-o probă teoretică, prezentarea portofoliului şi a proiectului de conservare a tradiţiilor şi obiceiurilor studiate şi o probă practică. La proba teoretică a fost prezentată lucrarea „Glasul aurului – monografia mineritului în Roşia Montană” având ca subiect istoria localității Roşia Montană, portul popular, tradițiile și obiceiurile păstrate cu sfințenie pe aceste meleaguri. Apoi, prin proiectul de conservare s-a urmărit promovarea pe plan național și internațional a tradițiilor locale și dezvoltarea turismului în zonă.
La proba practică elevii militari au prezentat o scenetă inspirată din istoria și tradițiile localităţii Roşia Montană reușind să prezinte, într-un mod original, elemente de istorie locală, date despre personalitățile comunei, obiceiurile specifice, portul popular. Toate au fost susținute folosind particularitățile de limbaj ale roşienilor.
Prestația elevilor în uniformă a fost aplaudată la scenă deschisă de către spectatori dar și de către juriul care a acordat echipajului militar 95,2 puncte, obţinând Premiul II la faza națională a acestui concurs.
Coordonați de către profesorii Simina Dura şi Dan Anca, elevii în uniformă dovedesc interes și preocupare pentru păstrarea tradițiilor locale și promovarea lor ori de câte ori apare prilejul. Tradițiile și obiceiurile județului Alba au fost prezentate atât peste hotarele județului, la diferite concursuri și proiecte naționale, cât și peste hotarele României în cadrul proiectelor școlare Comenius derulate în ultimii ani. Elevii colegiului militar albaiulian au devenit ambasadori ai tradițiilor populare românești. Felicitări!
Daniela Filimon
[nggallery id=3978]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Copac căzut peste un autoturism staționat în Alba Iulia, urmare a furtunii de joi după- masa. Intervin pompierii
Copac căzut peste un autoturism staționat în Alba Iulia, urmare a furtunii de joi după- masa. Intervin pompierii Joi, 15 august, în jurul orei 16.30, ca urmare a codului portocaliu de furtună, un copac a căzut peste un autoturism staționat pe strada Vasile Goldiș din Alba Iulia. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru degajarea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Când urăm ”La mulți Ani de Sfânta Maria”, pe 15 august sau pe 8 septembrie?
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Nume care se sărbătoresc de Sfânta Maria. Aproximativ 2,2 milioane de români își serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTA MARIA 2024. Urări şi felicitări pe care le poţi transmite persoanelor care îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de Sfânta Maria 2024. Ce felicitări, urări și SMS-uri le poți trimite persoanelor care își serbează onomastica
-
Curier Județeanacum 19 ore
Mănăstirile din județul Alba care își sărbătoresc hramul în 15 august: Mănăstirea Râmeț, Schitul Izvorul Poșaga și Mănăstirea Oașa
-
Actualitateacum 11 ore
Sfânta Maria Mare – 15 august: Tradiții, superstiții și obiceiuri de Adormirea Maicii Domnului