FOTO: Accident mortal pe DN75 în Apuseni. Un tânăr din Alba a decedat, iar alți trei sunt la spital

Un accident rutier s-a petrecut sâmbătă în jurul orelor 22.00, pe DN75, în localitatea Lupșa din Munții Apuseni.

Potrivit IPJ Alba, patru persoane au suferit leziuni după ce mașina în care se deplasau, un autoturism marca BMW înmatriculat în județul Alba, nu a adaptat viteza condițiilor de drum și s-a răsturnat în afara carosabilului.

ELIT

Un echipaj SMURD din Câmpeni a intervenit  la fața locului acordând primul ajutor răniților.

Victimele au fost transportate la spital pentru îngrijiri și investigații medicale suplimentare.

Poliția efectuează cercetări la fața locului pentru stabilirea exactă a cauzelor care au condus la producerea accidentullui rutier.

ADEZIUNE PLUS

accidentUPDATE:  În urma leziunilor suferite Ioan Căprariu, conducătorul auto în vârstă de doar 19 ani, a decedat la spital. Băiatul locuia în comuna Lupșa și era elev în cadrul Colegiului Național ”Avram Iancu” din Câmpeni. Acesta, împreună cu alți trei prieteni, se întorcea de la Cluj în momentul producerii tragediei.

Accidentul s-a produs în momentul în care șoferul a  pierdut controlul direcției de mers și s-a izbit de un stalp, iar apoi mașina s-a răsturnat în afara carosabilului. Ceilalți trei tineri răniți  au rămas internați la spital.

UPDATE (18 august 2014): ”În data de 16.08.2014, ora 2117, Poliţia Oraşului Baia de Arieş a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Lupşa, a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea mai multor persoane.

Din primele cercetări efectuate de echipa de cercetare deplasată la faţa locului, a rezultat că C.I.E., de 19 ani, din comuna Lupşa, în timp ce conducea un autoturism pe DN 75, în direcţia Baia de Arieş – Cîmpeni, nu a adaptat viteza la condiţiile de drum şi la km 94 +300 de metri, într-o curbă, a pierdut controlul asupra autoturismului, a intrat în coliziune cu o bornă metalică după care autoturismul a fost proiectat într-un stâlp din beton de la reţeaua de susţinere a reţelei de energie electrică.

În urma accidentului, conducătorul auto a suferit leziuni corporale grave iar la ora 0.44 a decedat în spitalul din Cîmpeni.

Alţi 3 tineri cu vârste de 19 şi 20 de ani, in comuna Lupşa, pasageri în autoturismul condus de C.I.E., au suferit multiple leziuni corporale şi au fost transportaţi la spitalul Judeţean Alba unde le-au fost acordate îngrijiri medicale. Cercetările sunt continuate”, precizează reprezentantul IPJ Alba.

sursa foto: facebook

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INCENDIU VIOLENT în Bistra: Pompierii intervin la stingere focului la acoperișul unei case

Un incendiu a izbucnit astăzi, 27 februarie, în jurul orei 19:00, în localitatea Bistra, acoperișul unei case luând foc. Potrivit… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

26 Comentarii

calin 16 august 2014 at 23:30

Drumul drept din valea lupsii…

Nicu 17 august 2014 at 14:08

Tinerete, scumpa tinerete! Poate ar trebui modificata varsta la care poti deveni sofer! Prea multi tineri isi pierd viata( si prea multe victime colaterale nevinovate) in urma accidentelor rutiere!!!!!

sasu 17 august 2014 at 22:12

are dreptate nicu

andrei 17 august 2014 at 15:00

ar trebui sa se modifice varsta la care tineri i-au permis la 21 de ani ca in alte state si nu ar mai trebui ca acesti tineri sa aiba asemenea masini puternice, cred ca a fost si vina parintilor aici. RIP

@T@N@T@ 17 august 2014 at 15:32

RaMona Alexandra 140 km/h :))))
11 iunie la 23:42 · 2

RaMona Alexandra :)) Ti.i dor ? :)))
25 iulie la 14:48 · 1

Caprariu Ioan Umpicut :))
25 iulie la 16:06 · 1

RaMona Alexandra ASA mă gândeam si eu :)))
(Comentarii preluate de la una din pozele tanarului decedat)

dorin 17 august 2014 at 18:05

Dupa cum arata masina se poate presupune ca a avut si ceva viteza, adica chiar mare. Cu legile te mai joci, le ignori! Dar cu soarta NU prea este de glumit! Ma intreb, fiind inca licean, de unde si-a permis o asa masina puternica? Sunt parinte si ma gandesc ca in multe astfel de cazuri avem partea noastra de vina, daca nu cumva toata!( ma gandesc aici si la educatia pe care ar trebui s-o facem_)

Olimpia 17 august 2014 at 18:14

Catastrofe, iau masini puternice si uite: isi pierd viata. Avea viteza mare, cum de altfel fac multi tineri, pacat de tineretea lui. Sunt multi care conduc f. prost in jud. Alba. Uita sa semnalizeze, taie curbele, intra pe contrasens…

ALexandru 17 august 2014 at 18:36

Olimpia draga, ai zis asta cu soferii din judetul Alba ca si cum as zice si eu despre cum majoritatea femelior conduc prost. Sunt de acord si mie mi-au taiat curbe si asa mai departe dar este vorba e cei de pe valea Ariesului, nu toti cei din judetul Alba, sunt oamenii si oamenii.. mare necaz in acea familie..

unknown 17 august 2014 at 19:25

majoritatea conduc foarte prost la inceput,la nici o scoala de soferi nu te lasa sa conduci cu 160-180 km/h :))))))….problema este inconstienta si lipsa de experienta…nu este primul ,nici ultimul accidentde genul asta… luati aminte,amin.

Vasile 17 august 2014 at 20:06

Si pentru ce sau Scos Masinile care poarta Marca DACIA 1310 ? , cu aceea masina nu puteai atinge 150 160 km/h , fara doar si ppoate sunt tanar , am mers si eu cu masina ca „nebunul” dar singur , nu sa mai tragi pe altcineva cu tine inconstienta si eperienta isi spun cuvantul intotdeaua fara dar si poate , mare parte din vina o au parinti , ca nu stiu ce poate face o masina ca aia , Pacat , dar unul pleaca altul vine !

Vasile 17 august 2014 at 20:09

Si pentru ce sau Scos Masinile care poarta Marca DACIA 1310 ? , cu aceea masina nu puteai atinge 150 160 km/h , fara doar si poate sunt tanar , am mers si eu cu masina ca „nebunul” dar singur , nu sa mai tragi pe altcineva cu tine inconstienta si experienta isi spun cuvantul intotdeaua fara dar si poate , mare parte din vina o au parinti , ca nu stiu ce poate face o masina ca aia , Pacat , dar unul pleaca altul vine !

O anonima din Lupsa 17 august 2014 at 20:39

Vorbiti despre masina puternica.. Este doar o masina, daca vrei te poti omori si cu o Dacie! (A fost acum 3 saptamani accident, nu departe de cel de aseara, cu o dacie papuc. Alta victima si nu e vorba de masina ci de SOFER). Ca de obicei, se da vina pe mort! NU e vina mortului, nici a parintilor. Masina au cumparat-o baietii (mortul si fratele lui). Asa a vrut Dumnezeu. El doar ce ajunsese din Germania. Putea sa se intample pe drum, dar Dumnezeu a vrut sa-si revada prietenii si familia si sa plece in pace. Ar trebui sa va tineti comentariile pentru voi, nu e un moment bun sa vorbiti de rau nici parintii, nici mortul. Nu cunoasteti povestea lor, nu stiti prin ce au trecut si ce educatie au primit. Nu iau apararea nimanui, ca nu sunt in stare. Daca era centura, daca nu era viteza, poate nu se intampla, doar POATE. Poate Dumnezeu voia sa se bage alta masina in ei. Nu putem stii si nu are rost sa vorbim. Planurile lui Dumnezeu nu le schimba nimeni! Si cu respect va rog sa nu mai acuzati pe nimeni! Sa se odihneasca in pace Ionica! Si restul sa fie bine.. altceva nu conteaza acum!

alt anonim 17 august 2014 at 21:32

Nu pot fiu de acord cu comentariul precedent! Ce sa inteleg , ca Dumnezeu este vinovat, pentru ca asa a vrut el? Am citit toate comentariile si nu vorbeste nimeni de rau nici victima nici pe parinti. Sunt doar niste constatari pe care le vedem toti zi de zi si care caracterizeaza tot mai mult societatea romaneasca. Soarta, destinul si-l mai face si omul. Nu putem si nu avem dreptul sa-l culpabilizam pe Dumnezeu pentru toate aceste lucruri!

marius 17 august 2014 at 21:32

in Romania exista o problema cu soferi tineri sunt foarte multi tineri care se dau mari si semcheri ca au masinii scumpe si cine sunt ca ei foarte multi tineri sunt prosti la volan nu gandesc deloc …nu moare numai o persona ca mai omor si alte persone …de ce nu se intinpla in alte tari acidente cate sunt la noi la noi e prostia omului cine e ca el …nul cunosc pe mort dar Dumnezeu sal ierte

Andrei 18 august 2014 at 1:53

Ar trebui lege ca si la categoria A numai de la 21 de ani sa poti conduce masini cu motoare mari si de la 18 la 21 maxim 1000 cm3 si un maxim 50 cp si ar fi mult mai putine accidente de genul asta ! Eu nu il cunosc pe baiat dar pacat de tineretea lui ! Eu sincer la inceput am inceput cu dacia berlina 1.4i si acum si eu conduc un bmw de 180 de cai dar ap sigur spun ca daca aveam bmw ul la 18 ani sigur acum nu mai scriam comentul asta 🙁 … cand ai multi cai sub capota e greu sa te abti sa nu o calci !

Anonim 18 august 2014 at 12:06

Adevaru ii ca la noi in tara ii plin de ”jmecherasi” cu bmw care pana la 18-20 de ani nici macar cu bicicleta nu s-or dat da s-or urcat direct in masina ca ei is ”zmei”.

......... 18 august 2014 at 12:50

Dumnezeu sa il odihneasca…..Politia ar trebui sa faca mult mai multe controlale pe valea Ariesului, loc in care conducatori auto circula in stare de ebrietate

anonimus 18 august 2014 at 13:10

@ alt anonim
Nu da nimeni vina pe Dumnezeu, numai ca ce El vrea nu poate schimba nimeni! La fel de bine ar fi putut sa adoarma la volan si poate consecintele ar fi fost aceleasi; la fel de bine ar fi putut sa fie lovit de o alta masina si consecintele tot alea ar fi fost! Voia lui Dumnezeu nimeni nu o stie! Poti sa iesi linistit din casa , cazi , dai cu capul si mori! Asa ca nu mai comentati aiurea, daca aveti putina frica de Dumnezeu si putin respect! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! 🙁

anonimul3 18 august 2014 at 13:48

Ba frate, da mult va mai spala creierii daca ajungi sa-l bagi pe D-zeu intr-un accident auto provocat de viteza excesiva.

lupssa 18 august 2014 at 15:43

dragilor, alcoolul si viteza excesiva nu puteti spune ca dumnezeu a vrut.
cand intri in curba aia cu peste 100km/ora este clar sa nu zicem ca eu au avut mai mult.
si faptul cu masini puternice se pot da de catre parinti dar drgilor exista limitatoare de viteza, daca tot se cumpara masini puternice de copil sau parinte indiferent, parinti at trebui sa constientizeze sa le puna limitatoare de viteza.
nu politia e de vina nu pot ei sa stea tot timpul in drum nu au cum.
si permisul de ce sa nu il ia la 18 ani is tari care se da mai repede. las sa se dea asa dar daca ai o masina tare pune limitator deviteza, iar cand parinti folosesc masina acel limitator se poate dezactiva din telecomanda in urma introduceri unei parole. e un pic cam scump dar merita toti bani.

dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca in pace

alt anonim din Lupsa 18 august 2014 at 19:55

Nu e doar vina lui, totul pleaca de la cei mari, dupa parerea mea! Nu poti sa lasi in mainile unui copil o masina atat de puternica, or fi existand ele limitatoare de viteza dar putini stiu de ele. Insa poti sa ii cumperi o masina mai putin tare, pentru inceput! Si mai trebuie ceva, educatie multa, sa fii sigur, pe cat se poate, ca copilul tau nu urca la volan dupa ce a baut alcool. Acest aspect a fost pierdut din vedere! Pe langa viteza foarte mare erau si aburi de alcool multi in jur… Eu zic ca destinului i-a fost fortata mana in seara aia…

alin 18 august 2014 at 22:24

lăsați comentariile abjecte,care oricum nu mai au nici un rost,învățați din greșelile și necazurile altora și nu lăsați să li se întâmple,DOAMNE FEREȘTE,copiilor voștri!

lupsaaa 18 august 2014 at 22:55

Nu mai vorbiti aiurea daca nu stiti nimic despre acest baiat! .. sunt de accord a facut o greseala ca s-a urcat baut la volan si ca a circulat cu viteza prea mare.. dar oare noi suntem perfecti? nu gresim niciodata.. eu nu cred ca nici unul dintre voi care spuneti ca sunteti soferi nu a depasit niciodata viteza sau ca nu au facut alte gresale la volan! la fel a facut si el a gresit si a platit prea scump din pacate :(.. asa ca nu comentati aiurea ca este baiat de bani gata pentru ca nu este asa! el tocmai se intorsese din germania unde fusese la munca , nu la mare ca altii in timpul verii..baiatul stia ce este munca.. asa ca nu mai vorbiti aiurea.! era un om minunat! Dumnezeu sa-l ierte si sa il aibe in paza! 🙁

alina 18 august 2014 at 22:56

Stii ce inseamna abject sau zici si tu asa…? Tu de ce ai scris daca esti asa destept, pe langa ” abjecti”? Lasa oamenii sa scrie daca au rubrica de comment!!! Dumnezeu sa- l odihneasca pe baiatul ala…

Eu 19 august 2014 at 16:53

Eu nu-l cunoasteam personal pe acest baiat… insa nu pot sa ma abtin sa nu las un comentariu.

Atunci cand te incumeti sa conduci un BMW , ar trebuii sa ai cat de cat experienta. Viteza (+ alcool ) = tragedie .
Degeaba impanziti facebook-ul cu mesaje si pareri de rau, el n-o sa va mai poata da like.
Stiu ca durerea este mare, insa e gresit cum o manifestati. Acum ii puteti ridica si statuie, totul este in zadar! Ionica nu mai este !
Sunt de parere ca atunci cand se intampla o tragedie, n-o mai mediatizati pe facebook. Daca tot doriti sa faceti ceva pentru cel decedat, spuneti o rugaciune! Il ajutati mai mult decat postandu-i pe wall „Dumnezeu sa te ierte! ”
P.S Cat despre cuvantul ” daca ” as avea cateva mentiuni de facut: Daca nu avea viteza, daca nu bea, daca nu avea centura pusa… nu se intampla .
Asa-i, atunci cand depasesti viteza trebuie sa ai experienta si sa fi sigur pe volan!
Atunci cand bei, alcoolul te face „invincibil” ( dar nu te urca NICIODATA baut la volan) iti pui viata ta in pericol cat si a celorlalti pasageri !
Iar centura este pusa acolo , pentru a o folosi, dureaza 5-6 secunde sa o pui.
Intr-adevar, acestea te feresc de asemenea incidente neplacute, gen: „Nu ti-o cauta cu lumanarea!” dar degeaba, atunci cand iti este scris sa mori, mori ! NIMIC NU ESTE INTAMPLATOR !

alex 20 august 2014 at 12:46

multe vorbe fara rost….nu stiti ce vorbiti! nu cunoasteti situatia….masina nu era a lui…era a familiei….condusese din germaine pana in lupsa ca mai apoi mergand la cluj…iar accidentul s-a intamplat cand acesta venea acasa…stia sa conduca …nu puteti spune ca nu avea experienta…si ce masina puternica? era ca oricare alta…daca doar pentru simplu fapt ca era bmw spuneti ca e o masina puternica atunci gresiti! si nu avet nici un drept sa judecatii oameni si sa ii condamnati in nestiinta de cauza! imi pare rau pentru voi…da mai rau pentru el pt ca era un om mult prea bun pentru lumea asta!