Finală pentru evitarea retrogradării

Stadionul „Textila” din Mediaş va găzdui astăzi, de la ora 18.00, partida reprogramată din etapa a 26-a a Ligii a III-a, Seria a 6-a, dintre Gaz Metan II Mediaş (locul 14, 24 puncte, minus 12 în clasamentul adevărului) şi CS Zlatna (locul 13, 27 puncte, minus 15 la „adevăr”). Pentru aurari acest joc este unul decisiv, în compania contracandidatei la salvare, vizitatorii având nevoie de o remiză, în caz contrar putându-şi lua adio de la eşalonul terţ. Cum în tur CS Zlatna a câştigat cu 2-1, duelul cu satelitul prim-divizionarei medieşene a devenit unul „de totul sau nimic” pentru gruparea de pe Ampoi. „Trebuie să nu pierdem acest meci şi suntem conştienţi că disputăm o finală a supravieţuirii. În ultima perioadă am traversat extrem de multe probleme, sperăm să reuşim să ne salvăm la potou”, a declarat antrenorul Ion Ilie, ce-l are la dispoziţie şi pe Borcea (a început antrenamentele). (H.D.M.)

Volei Alba Blaj, în semifinalele Cupei României, după dublă victorie cu CS Mioveni

Volei Alba Blaj s-a calificat în semifinalele Cupei României, după o dublă victorie cu nou-promovata CS Mioveni, condusă de italianul Massimo Dagioni (ce l-a înlocuit pe Dan Gîrleanu, ce a stat un singur meci pe banca tehnică, la Bacău).

La primul meci din acest an în Sala “Timotei Cipariu”, partida retur din cadrul sferturilor de finală, gazdele s-au impus cu 3-1 (25-14, 23-25, 25-22, 25-15), la fel ca în tur, în Argeș, când a fost 3-0. Formația condusă de Stevan Ljubičić a repurtat al doilea succes din 2022, precedentul fiind la Lugoj, scor 3-2, în runda inaugurală a returului Diviziei A1. Volei Alba Blaj joacă vineri, tot acasă, în Divizia A1, cu o altă nou-promovată ACS Volei Cristina Pîrv Volei (meciul trebuia să se dispute la Cluj-Napoca), ultima repetiție înaintea disputei din Cupa CEV, la Tg. Mureș, cu Volero Le Cannet. În “careul de ași” s-au mai calificat Rapid, după 3-0 cu CS Medgida (în tur, 1-3), CSM Târgoviște, după 3-0 cu CSM Lugoj (3-1 în tur) și CSO Voluntari, la punctaveraj, 3-1 cu Dinamo (1-3, în tur), partidele din semifinale și finala fiind prevăzute în 19 și 20 martie.

După un prim set dominat autoritar, în al doilea parțial relaxarea și-a făcut apariția în tabăra gazdelor, ce au mizat tot meciul pe tânăra coordonatoare Iarina Axinte. Vizitatoarele au revenit de la minus “5” (10-15, 15-20), 19-21 și au ajuns la 24-22, beneficiind de două mingi de set, din care au fructificat-o pe a doua și au egalat situația pe tabelă. Modest au început blăjencele și setul secund în care au fost conduse cu 7-3 și 10-6, însă Blajul a reușit 8 puncte consecutive și a preluat inițiativa, distanțându-se la 15-11, fiind egalată iar, la “15”, dar apoi lucrurile au intrat în matca firească! 97 de minute a durat întâlnirea, cele mai multe puncte fiind reușite de Victoriia Russu – 20, respectiv Romana Kriskova – 17. Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova – 14 puncte, Nađa Ninković – 9, Olga Strantzalli – 11, Jovana Kocić – 3, Victoriia Russu – 20, Iarina Axinte, Andreea Ispas – libero; au mai intrat  Milica Ivković – libero, Jovana Cirković, Daiana Roman –  5, Andra Artin, Sorina Miclăuș – 5; Ștefania Cheluță, Noemi Moldovan (Slađana Mirković).

Electrica Furnizare Discount

CS Universitatea Alba Iulia, reunire pentru Liga a 3-a

La Galtiu s-a desfășurat luni seara prima ședință de pregătire a liderului Ligii a 4-a Alba, CS Universitatea Alba Iulia, grupare imbatabilă în primele 14 etape.

Frențiu (mijlocaș, CS Ocna Mureș), Gylien (mijlocaș, junior, Fortuna Lunca Mureșului, aparține de UTA Arad) și Voineag (fundaș stânga, Daco-Getica) sunt primele trei noutăți din efectivul studenților conduși de Mihai Manea.

Însă universitarii, ce și-au anunțat obiectivul, respectiv promovarea în eșalonul terț, negociază în continuare pentru întărirea lotului, cu jucători precum Fetița (atacant Unirea Alba Iulia), Herci (mijlocaș) și Oct. Ionică (apărător central, sub contract până la vară cu Jiul Petroșani, divizionara terță ce momentan a refuzat să le acorde dezlegarea). CSU Alba Iulia va efectua un cantonament centralizat timp de o săptămână, începând de luni, 24 ianuarie, la Covasna, răstimp în care se dorește disputarea a două jocuri de verificare, cu Sepsi II Sf. Gheorghe și AFK Csikszereda II, iar la revenirea din stagiul centralizat este sigur jocul din 12 februarie cu CSM Deva.

Miercuri vom ști mai multe în privința efectivului pe care ne vom baza, atât la capitolul veniri, cât și la cel al plecărilor. În această perioadă important este să fim sănătoși, să ne putem pregăti, urmând să punem accentul pe factorul fizic”, a apreciat Mihai Manea.

Gruparea din Cetatea Marii Uniri a dominat prima parte a campionatului, având 13 victorii și o remiză, cel mai bun golaveraj, cea mai prolifică ofensivă (55 de reușite) și cea mai puternică defensivă (6 goluri încasate). O singură remiză au înregistrat “alb-albaștrii”, 1-1 la Galda de Jos, în runda a doua, cu Industria, principala contracandidată la vârf, aflată la 7 ‘lungimi” în spate, și 13 victorii în prima parte a campionatului. În privința plecărilor, Goguța a ajuns la Viitorul Sântimbru, iar pe lista despărțirilor mai figurează numele lui Ad. Păcurar (o posibilă destinație Spicul Daia Română), Bercea sau Puha.

Astăzi, ora 18.00, primul meci din 2020 în Sala “Timotei Cipariu” | Volei Alba Blaj – CS Mioveni, în Cupa României

Astăzi, de la ora 18.00, în Sala “Timotei Cipariu” este primul meci de volei feminin din 2022, partida retur din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României, dintre Volei Alba Blaj și CS Mioveni.

În partida tur, în decembrie, echipa din “Mica Romă” s-a impus cu 3-0 în fieful nou-promovatei din Argeș și este marea favorită la calificarea în “careul de ași”. Formația condusă de Stevan Ljubičić apare în fața fanilor după ce în runda inaugurală a returului s-a impus după un meci dramatic, la Lugoj, scor 3-2, meci în care a fost condusă cu 1-0 și 2-1, dar a rezistat și a rămas în fotoliul de lider, cu un singur punct în fața campioanei la zi CSM Târgoviște. Blăjencele au în față formația împotriva căreia au pierdut primul set în Divizia A1 (în octombrie, în propria sală), preluată în intersezon de reputatul Dan Gîrleanu. CS Mioveni este pe poziția a 8-a, cu 13 puncte, după 12 runde ale Diviziei A1, și are 5 eșecuri consecutive (4 în campionat și cel din manșa tur a sferturilor de finală ale Cupei României). Ultimul meci a fost unul dramatic, 2-3 în deplasare cu Știința Bacău, cu gazdele ce au salvat 5 mingi de meci ale adversarelor.

Component de bază al echipei României care a cucerit singura medalie olimpică din istoria voleiului nostru – bronz la Moscova 1980 – Dan Gîrleanu (67 de ani) a revenit cu acest prilej pe banca tehnică a unei echipe de Divizia A1 după o pauză de 8 ani! Ultima dată a condus-o pe Universitatea Cluj, în perioada 2011-2013. Iar înainte de aceasta, în perioada 2010-2011, o altă prim-divizionară, SCM Craiova (feminin), în fapt singurele sale experiențe cu echipe din Divizia A1.

*Vizează al doilea trofeu consecutiv

În mijlocul unui program încărcat, cu 6 jocuri în 19 zile, în trei competiții diferite, Volei Alba Blaj își propune să adauge în vitrină a patra Cupă a României, a doua consecutivă, după trofeele adjudecate în 2017 (3-0 cu Știința Bacău în finală), 2019 (3-1 în ultimul act cu CSM Târgoviște), ediții când a reușit eventul intern (cupă și campionat) și 2021 (3-0 cu Dinamo, la Cluj-Napoca). În 2018 echipa din „Mica Romă” a pierdut finala cu CSM București (1-3), pentru ca în 2015 și 2016 să se oprească în semifinale. Se mai duelează pentru careul de ași Rapid și CS Medgidia (în tur, 1-3), CSM Târgoviște și CSM Lugoj (în tur, 3-1) și CSO Voluntari și Dinamo (în tur, 1-3), partidele din semifinale și finala fiind prevăzute în 19 și 20 martie.