Curier Județean
ELECTRICA: Localitățile din Alba în care sunt programate întreruperi ale furnizării energiei electrice, în perioada 27 februarie – 3 martie 2023; completare pentru zilele de 22 și 24 februarie 2023
Localitățile din Alba în care sunt programate întreruperi ale furnizării energiei electrice, în perioada 27 februarie – 3 martie 2023; completare pentru zilele de 22 și 24 februarie 2023
22.02.2023 completare FĂRĂU, sat HERIA, str. PRINCIPALĂ 09:00 – 15:00
24.02.2023 completare UNIREA, Nod Rutier Decea, str. Drumuri Naționale, str. AGROMEC SMA UNIREA, sat INOC, str. PRINCIPALĂ 09:00 – 15:00
27.02.2023 ȘPRING, sat VINGARD, str. PRINCIPALĂ 08:00 – 11:00
27.02.2023 ROȘIA DE SECAȘ, sat ROȘIA DE SECAȘ str. PRINCIPALĂ; sat TĂU DE ROȘIA, str. PRINCIPALĂ 08:00 – 11:00
27.02.2023 OHABA, sat OHABA, str. PRINCIPALĂ; Sat SECĂȘEL, str. PRINCIPALĂ; Sat COLIBI, str. PRINCIPALĂ 08:00 – 11:00
27.02.2023 BERGHIN, sat BERGHIN, str. PRINCIPALĂ; sat GHIRBOM, str. PRINCIPALĂ 08:00 – 11:00
27.02.2023 BERGHIN, sat HENIG, str.PRINCIPALĂ 08:30 – 15:30
27.02.2023 SÂNCEL, PARȚIAL+STAȚIE DEȘEURI 10:00 – 14:00
27.02.2023 CERGĂU, sat CERGĂU MARE, toate străzile; sat LUPU, toate străzile; CERGAU MIC, toate străzile 10:00 – 14:00
27.02.2023 BLAJ, Stația PT COSMOTE; sat SPATAC, toate străzile; sat MĂNĂRADE, ZONA PT FOST CAP BLAJ, STAȚIE POMPE 10:00 – 14:00
28.02.2023 BERGHIN, sat HENIG, str. PRINCIPALĂ parțial 08:30 – 15:30
28.02.2023 BLAJ, sat TIUR, toate străzile 10:00 – 14:00
28.02.2023 ȘPRING, sat VINGARD, str. PRINCIPALĂ 15:00 – 18:00
28.02.2023 ROȘIA DE SECAȘ, sat ROȘIA DE SECAȘ str. PRINCIPALĂ; sat TĂU DE ROȘIA, str. PRINCIPALĂ 15:00 – 18:00
28.02.2023 OHABA, sat OHABA, str. PRINCIPALĂ; Sat SECĂȘEL, str. PRINCIPALĂ; Sat COLIBI, str.PRINCIPALA 15:00 – 18:00
28.02.2023 BERGHIN, sat BERGHIN, str. PRINCIPALĂ; sat GHIRBOM, str. PRINCIPALĂ; sat HENIG, str. PRINCIPALĂ 15:00 – 18:00
1.03.2023 BERGHIN, sat HENIG, str.PRINCIPALĂ 09:00 – 15:00
2.03.2023 BERGHIN, sat HENIG, str.PRINCIPALĂ 09:00 – 15:00
2.03.2023 AIUD, str. TRANSILVANIEI Zona ieșire spre Cluj, str. IZVORULUI, str. 8 MARTIE 09:00 – 17:00
3.03.2023 AIUD, str. TRANSILVANIEI Zona ieșire spre Cluj, str. IZVORULUI, str. 8 MARTIE 09:00 – 17:00
Informații actualizate despre întreruperile planificate în alimentarea cu energie electrică sunt disponibile pe site-ul www.distributie-energie.ro, rubrica: Suport/Întreruperi energie electrică.
Ne cerem scuze pentru neplăcerile cauzate de aceste întreruperi, care sunt însă necesare pentru asigurarea unei bune funcționări a instalațiilor electrice.
Relații suplimentare la telefon: 0258 – 929 sau TelVerde 0800 500 929.
Curier Județean
Pericole pe șoselele din Alba: Șoferi beți, fără permis sau cu numerele roșii expirate, prinși de polițiști
Pericole pe șoselele din Alba: Șoferi beți, fără permis sau cu numerele roșii expirate, prinși de polițiști
La data de 30 martie 2023, polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Vințu de Jos, în timp ce acționau împreună cu polițiștii Serviciului de Ordine Publică, pe DJ 107A, pe raza comunei Vințu de Jos, au depistat un tânăr de 21 de ani, din comuna Blandiana, județul Alba, în timp ce conducea un autoturism a cărei autorizație provizorie de circulație era expirată.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere, pe drumurile publice, a unui autovehicul neînmatriculat.
La data de 30 martie 2023, în jurul orei 11,30, polițiștii rutieri din Blaj, în timp ce acționau pe raza localității Lunca, au depistat un bărbat de 58 de ani, din municipiul Mediaș, județul Sibiu, în timp ce conducea un autoturism, având dreptul de a conduce autovehicule suspendat.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere cu permisul suspendat.
La data de 30 martie 2023, în jurul orei 16,00, polițiștii din Baia de Arieș au depistat un bărbat de 51 de ani, din Baia de Arieș, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Republicii din Baia de Arieș, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,62 mg/l alcool în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
Curier Județean
Inconștienți de tineri: Doi minori depistați în aceeași zi, în Sebeș, conducând o motocicletă și un ATV, fără permis
Inconștienți de tineri: Doi minori depistați în aceeași zi, în Sebeș, conducând o motocicletă și un ATV, fără permis
La data de 30 martie 2023, în jurul orei 20,45, polițiștii rutieri din Sebeș, împreună cu cei de ordine publică, au depistat un tânăr de 17 ani, din comuna Săsciori, în timp ce conducea un ATV, pe strada Arini, din municipiul Sebeș, fără a poseda permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
Din primele cercetări afectate de polițiști, a rezultat că ATV-ul i-ar fi fost încredințat de către un tânăr de 18 ani, din Sebeș, cu toate că acesta ar fi cunoscut faptul că minorul nu deține permis de conducere.
În cauză, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere fără permis respectiv încredințarea unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care știe că nu deține permis de conducere.
În aceeași zonă și în jurul aceleiași ore, polițiștii au depistat un minor de 16 ani, din Sebeș, care circula cu o motocicletă neînmatriculată și fără a deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
În cauză, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere fără permis și conducerea unui autovehicul neînmatriculat.
Curier Județean
FOTO| Sportivii Colegiului Militar din Alba Iulia, calificați la faza județeană de pentatlon din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar. Clasamentul
Sportivii Colegiului Militar din Alba Iulia s-au calificat la faza județeană de pentatlon din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar.
Elevii Colegiului Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” au participat ieri la faza municipală de pentatlon – liceu, competiție găzduită de instituția de învățământ liceal militar. Sportivi aliniați la start au avut de alergat pe o distanță de 60 m, respectiv 800 m, de executat o săritură în lungime cu elan și aruncarea greutății și mingii de oină.
În urma parcurgerii probelor atletice, elevii pregătiți de doamnele profesoare de educație fizică și sport Felicia Vancea și Geanina Ilie au reușit să obțină punctaje foarte bune și calificare la faza județeană a competiției sportive.
Fete:
Locul I: eleva fruntaș Karina Linzenbold
Locul II: eleva caporal Bianca Clețoc
Locul III: eleva sergent Marya Brașoveanu
Băieți:
Locul I: elev sergent Sanuel Armeanu
Locul II: elev caporal Ștefan Mocanu
Felicitări și mult succes la etapa județeană de săptămâna viitoare!
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
Mesaje de Florii 2023. Idei de SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise prietenilor, rudelor şi colegilor care îşi sărbătoresc onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
PĂCĂLELI „de ţinut minte” de 1 APRILIE 2023. Eşti pus pe şotii? Vezi cele mai tari FARSE pe care le poţi face cunoscuţilor
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
MESAJE de 1 Aprilie – Ziua Păcălelilor. Ce SMS-uri şi farse le poţi transmite prietenilor
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
Păcăleli și farse de 1 APRILIE – Ziua Păcălelilor 2022: Idei de farse pe care prietenii le vor ține minte mult și bine
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
MESAJE şi SMS-URI haioase de 1 APRILIE. Păcăleli, glume şi cele mai tari farse pe care le poţi face prietenilor
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
Mesaje de Florii 2023. FELICITĂRI și URĂRI în Duminica Floriilor pentru apropiați, rude și cunoștințe