Egalaţi în prelungirile… prelungirilor!

Redactia Ziarului Unirea

Aurarii au toate motivele să fie frustaţi după remiza externă din „oraşul viorilor”, după ce au remontat handicapul de la pauză, prin „dubla” reintratului Paul Dârjan şi au pierdut puncte mari în prelungirile… prelungirilor. Amfitrionii au deschis scorul prin Truţă (25), însă la reluare CS Zlatna a revenit în joc, P. Dârjan a înscris în două rânduri (50 şi 62) ajungând la cota „patru” în această stagiune (i-a egalat pe O. Bucur şi P. Ciucă). Finalul a fost dramatic, s-au arătat 4 minute suplimentare, dar conform celor susţinute de vizitatori, golul Avântului a fost marcat în minutul 96 de „veteranul” V. Stoica, în urma unei faze încâlcite, când balonul a lovit şi bara! Conjudeţenii n-au mai contat pe terenuri străine de peste 5 luni, mai precis din etapa a 8-a, când au remizat cu Sănătatea Cluj, 0-0, pe 15 octombrie 2010.
„NormaL că e frustrant să pierzi victoria de aşa manieră, e mare păcat că n-am izbutit să câştigăm, mai ales că echipa a făcut un joc bun. Sunt mulţumit de prestaţia băieţilor şi de acest punct extern”, a declarat Ion Ilie, antrenor al grupării de pe Ampoi. Pentru CS Zlatna au evoluat Ov. Barna – V. Dârjan, Colcer, G. Toma, Mânecan – Tămăşan (51, Fulea), M. Neagu, Al. Popa (71, Vasinca), P. Dârjan (64, Amariei) – O. Bucur, A. Gherman, rezerve Cocârcă – Borcea. (H.D.M.)

REZULTATE
Avântul Reghin – CS ZLATNA 2-2 (1-0): Truţă (25), V. Stoica (90+4)/ P. Dârjan (51, 62); FC Baia Mare – Unirea Tărlungeni 2-1 (0-0); Unirea Dej – Unirea Ungheni 1-1 (0-0); Unirea Floreşti – Sănătatea Cluj 3-1 (2-1); FC Zalău – AFC Odorheiu Secuiesc 2-0 (0-0); FC Cisnădie – Gloria II Bistriţa 2-1 (0-0), al doilea gol al gazdelor a fost înscris de ex-zlătneanul P. Munteanu (75); CSM Braşov – Gaz Metan II Mediaş 2-2 (0-1); Seso Câmpia Turzii  – a stat.
7. Avântul Reghin        18        6        8    4     16-14        26    -1
8. Unirea Floreşti            18        6        6    6     16-18        24    -6
9. Gloria II Bistriţa        17        7        2    8     29-27        23    -1
10. CS ZLATNA            18        6        5    7     25-28        23    -7
11. Unirea Tărlungeni    18        6        3    9     18-22        21    -6
12. Gaz Metan II            17        4        5    8     12-15        17    -7
13. Sănătatea Cluj        18        4        5    9     13-28        17    -7
14. Unirea Dej            18        3        4    11     16-26        13    -14
15. AFC Odorheiu        17        3        2    12     11-33        11    -13
Etapa a 20-a (vineri 1 aprilie 2011, ora 17.00): Seso Câmpia Turzii – CS ZLATNA (în tur, 1-1), Unirea Tărlungeni – Avântul Reghin (1-2), Unirea Ungheni – FC Baia Mare (0-3), Sănătatea Cluj – Unirea Dej (1-3), AFC Odorheiu Secuiesc – Unirea Floreşti (1-2), Gloria II Bistriţa – FC Zalău (0-1), Gaz Metan II Mediaş – FC Cisnădie (2-0), CSM Braşov – stă.

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]