Duminică, ora 19.00: meci decisiv în play-off, CSM Bucureşti – Volei Alba Blaj *Cine câştigă intră în semifinale
Duminică, 17 martie, la ora 19.00 se dispută ultimul meci din play-off-ul Diviziei A la volei feminin, dintre CSM Bucureşti şi Volei Alba Blaj, la finele căruia se va afla numele celei de-a patra semifinalistă, echipă ce va întâlni Dinamo Bucureşti în penultimul act.
Cel mai echilibrat duel din play-off este în fapt şi singurul care îşi va stabili câştigătoarea după cel de-al treilea joc, favoritele Dinamo, Ştiinţa Bacău şi Tomis Constanţa calificându-se deja.
*Între Dinamo şi CSM Lugoj, din a treia încercare!
Acum o săptămână, în Capitală, CSM Bucureşti a învins cu 3-0, miercuri, în „Timotei Cipariu” s-a impus echipa lui Marius Macarie, scor 3-1 şi ecuaţia se va lămuri tot în Bucureşti. „Aşa cum anticipam, trebuie să obţinem o victorie la Bucureşti pentru a pătrunde în „careul de aşi”. Altă alternativă nu există. Pentru a avea şanse reale, trebuie să evoluăm măcar la nivelul realizat miercuri. Din păcate, Bojana Stojkovic nu este aptă 100 la sută, însă sunt convins că va risca iar şi va juca„, a declarat Marius Macarie.
Volei Alba Blaj încearcă pentru a treia oară într-o lună să câştige un meci extern cu CSM Bucureşti, precedentele dueluri fiind pierdute fără drept de apel, cu 0-3. „Obiectiv vorbind, raportat la valoarea lotului CSM Bucureşti are şanse mai mari, dar noi încercăm minunea. Am spus-o şi acum o săptămână că adversarele sunt foarte puternice, iar noi trebuie să ne autodepăşim şi nici în acest caz nu ştim dacă este suficient. Categoric vrem să accedem în semifinale, să realizăm o performanţă majoră, însă nu va fi un capăt de ţară dacă nu vom reuşi”, a apreciat Sergiu Ştefănescu.
Învingătoarea din acest meci va întâlni Dinamo Bucureşti în semnifinale, iar învinsa va juca în prima fază din locurile 5-8 cu CSM Lugoj (eliminată de Dinamo).
Foto Dragoş BASARABA
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni Meteorologii ANM au emis vineri, 26 iulie, prognoza meteo pentru intervalul 29 iulie – 26 august 2024. Potrivit specialiștilor, la […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)