Ziarul Unirea

Deputatul Radu Coclici îi cere lui Funeriu demisia de… dezonoare!

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Promovabilitatea de 44,47 la sută la examenul de bacalaureat din acest an nu reflectă nici starea societăţii noastre, nici incapacitatea elevilor, nici nepriceperea profesorilor, ci doar incompentenţa ministrului de resort, este de părere deputatul PSD de Alba, Radu Coclici. „În orice ţară democratică şi civilizată, primul lucru pe care l-ar fi făcut ministrul Învăţământului, după un astfel de rezultat, ar fi fost demisia, de onoare sau dezonoare. Ministrul Funeriu trebuia să-şi asume aceste rezultate dezastruoase ale sistemului de învăţământ, care au culminat cu cel mai mic coeficient de promovabilitate a examenului de bacalaureat din ultimii 20 de ani. Funeriu trebuia să-şi anunţe frumos demisia luni dimineaţă, nu să dea românilor lecţii nefireşti de morală şi determinare”, a declarat deputatul Coclici. Parlamentarul PSD de Alba a mai precizat că rezultatele foarte slabe ale candidaţilor la examenul de bacalaureat din acest an reprezintă şi consecinţa prestaţiei lui Funeriu la conducerea Ministerului Educaţiei. „Nu poţi să priveşti aceste rezultate ca din avion şi să spui că nu ai nici o vină! Păi, dacă e aşa, ce-ai făcut dumneata, domnule ministru, în ultimii doi ani, la acest minister? Nu ai făcut nimic bun dacă acestea sunt rezultatele reformelor tale, este clar! Dacă mai are puţină demnitate, nu e târziu ca Funeriu să demisioneze cât mai repede… până nu se va acoperi şi mai mult de penibil! Poate îi va şopti acest lucru secretara de stat a domniei sale…”, a completat deputatul Radu Coclici. (A.D.T.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

23 Comentarii

Adrian 5 iulie 2011 at 0:20

Radule, nu mai agoniza, mori(politic) in liniste!! Devii patetic, lumea ii satula de tine si nu te mai vrea! Darzu este primul pe lista care vrea sa-ti deie un picior in fund, asa ca „strange bani pentru zile negre”, si nu-i mai cheltui pe articole la Unirea! I-a exemplu de la Piticul Atomic, cat s-a strofocat el , si cat a dat din coate sa ajunga cineva, ba inca , cati bani a mai cheltuit pe articole, iar cand i s-a dat in cap cu sondajele de opinie, tace acum malc, ca „cel din iarba”! Si ministri vostri si cei Penali au contribuit din plin la bulibasirea invatamantului din Romania. Sunt oameni care vor si pot sa invete carte, si alti care nu pot, s-au nu vreau, si pe acestia degeaba ii bagi il liceu, cu speranta ca vei putea scoate „boi cu diploma”, ca de unde nu-i minte nici Dumnezeu nu cere!

filon 5 iulie 2011 at 16:18

oare sa ai dreptate intru totul sau numa’n a doua parte?
stau si cujet!

ioana 5 iulie 2011 at 3:14

Mai Adriane, tu te simti bine ?!!

Adrian 5 iulie 2011 at 17:35

Multumesc Ioana, pentru intrebare, da ma simt bine, dar tu?

sandu dela afumati 5 iulie 2011 at 6:42

mai raducu,te mai spala mami pe spate?apoi,ce ai tu cu scoala?nu e votca nici beroasa.daca articolul e scris de duriga spune-i ca in domeniul asta nu excelezi ,dar la alcool esti academician de-a lui haiduc.si nu in ultimul rand cam ce d… Ai facut 4 ani in parlament?iti spun eu.nimic!si acum betie usoara!

rosca 5 iulie 2011 at 8:29

Le place sau nu le place unora precum „ADRIEAN” (bordura probabil) atunci cind ministerul tau are rezultate proaste, insemana ca de cativa ani de cind il conduci, nu ai verificat DELOC cum se desfasoara actul de invatamint, nu ai avut nici o idee in acest sens si ca atare TREBUIE O DEMISIE DE ONOARE.
Asta daca ai acest element in vocabular si daca sti si de ce gen este !
Oricum nu te poate place decit cineva la fel de invatat ca tine.

alexandru 5 iulie 2011 at 8:50

de acord. de asemeena sprijin numirea domnului coclici ministru al educatiei.astfel si ministrul si elevii vor vorbi de la egal al egal.de asemenea trebuie desfiintate camerele de luat vederi si introdusa obligativitatea folosirii de fitiuici omologate si standardizate pentru usurarea activitatii de corectare.de asemeena elevii vor trebui sa isi scrie pe coltul dreapta sus nota pe care o doresc pentru a nu le crea probleme la inscrierea la facultate.de asemeena propun legalizarea caietului universal care este folosit acum de multi liceeni.caietul universal va fi prevazut cu 3 pagini/materie si 2 pagini recapitulare generala+ parola facebook si mess.iar celor care cer demisia ministrului le propun un exercitiu de gandire: peste cativa ani unii dintre acesti elevi vor fi medici, vor efectua interventii chirurgicale, vor lucra in mediccina nucleara, unii vor fi ingineri, arhitecti etc….cum apreciati viitorul privind din aceasta perspectiva?

filon 5 iulie 2011 at 16:15

comic.
ai evoluat.
10!

Horea 5 iulie 2011 at 10:00

Citez din Coclici:“Nu poţi să priveşti aceste rezultate ca din avion şi să spui că nu ai nici o vină!”

Da, cea mai mare vina a ministrului e ca a introdus camerele de supraveghere (este asta o vina?).
Daca si anii trecuti (indiferent cine ar fi fost ministru) s-ar fi aplicat un asemenea sistem de supraveghere, REZULTATELE la BAC ar fi fost aceleasi (adica sub 50% admisi)!

logic 5 iulie 2011 at 12:18

LOGIC Horique

Marius 5 iulie 2011 at 13:20

De vina e acest Coclici si alti „politicieni” ca el.
E usor sa critici dar, cand s-a votat noua Lege a invatamantului, Coclici si ai lui au parasit sala Parlamentului. De ce n-au ramas locului sa combată, sa propună să se opună, să … munceasca politic!

rosca 5 iulie 2011 at 19:29

Si daca raminea in sala si vota impotriva tuturor cretinilor care au adus la putere o singura culoare, a rahatului putred, ca ar fi rezolvat ma marusica ?
Rezulta ceva impotriva ideilor tampite votate cum vor muschii lor de preadesteptii portocalii ?

Marius 5 iulie 2011 at 20:50

Rezulta mai roscalita!

Profesor pensionar 5 iulie 2011 at 16:04

Ministrul Daniel Funeriu, cu toate stângăciile lui a reuşit, în cele din urmă, să facă un lucru bun, înlăturând frauda de la examenul de bacalaureat. Şi nu dintr-o dată. I-au trebuit doi ani pentru a realiza acest lucru. Căci sistemul se dovedise profund corupt, antrenând profesori, inspectori, părinţi şi elevi în acelaşi timp. Se instituise un consens al fraudei şi imposturii, un consens asupra faptului ca Bacalaureatul e de formă, aşa cum fuseseră şi notele de până atunci.

filon 5 iulie 2011 at 16:12

corect!

Pensionar 5 iulie 2011 at 16:46

Ce fel de „filon”?
De lut?

filon 5 iulie 2011 at 16:47

inca o data corect!

ionica 5 iulie 2011 at 15:49

Domnule Funeriu ce ati facut din tara asta… ,de ce nu ati lasat fara camere?.Ati distrus viitorul mai multor elevi.Daca ne am gandi logic cam in toti ani sa copiat si deabia acum a luat masuri.Eu propun ca fiecare elev sa intre cu media care o are de pe toti ani…media adunata de pe 4 ani si impartita la 4.Asa este cel mai corect….Dar ce sa fac oricum nu iau eu decizile in invatamant

filon 5 iulie 2011 at 16:10

asta-i bine!

filon 5 iulie 2011 at 16:11

bravo!

pop marius 5 iulie 2011 at 16:54

bine zice uncas, toti din politicienii astia ar trebui lasati numai o jumate de an sa supravietuiasva cu veniturile noastre pantru ca asta nu e viata e supravietuire.spuneati in ziarul de iwri de Hava ca are in jur de 40 milioane salariu dar cata zerouri se mai adauga din black busines. ma intreb oare cat mai rabda bieti oameni si cat va mai eabda bunulD-ze pe voi politicienilor.

ana 5 iulie 2011 at 22:27

d nule coclici te intreb ai vazut dezbaterea de la tv cu elevi care au luat 10 la bac eu cred ca nu daca o vedeai te rusinai sa scri un asemenea articol s au terminat vremurile cu fituici cu pile (ca parinte daca sunteti pt ca nu va cunosc) ce ii spunet fiului d voastra ai picat la examene nu tu esti de vina este de vina ministru ca ministru trebuia sa se pregateasca cum va explicati ca acei copii de la casa de copi au luat cu toti bacul zau sunteti penibil

Adrian 6 iulie 2011 at 11:50

Unde Dracu sa vada dezbaterea Coclici, ca era mort de beat, si asta-i starea lui naturala. Nici articolul nu l-a scrie el, ca a pus secretara sa-l scrie. Il doare in fund de cultura, si cand a vizitat prima Unibersitate di lume, Umiversitatea Complutense din Alcala de Henares, era cu totul absent la explicatiile ghidului, nu se gandea el la „urechile de magar”, pe care studentii anului de gratie 1499(data infintari Universitatii de catre Cardinalul Xavir Cisneros), le punea celor ce picau examenele, ci avea gandul numai la barurile deschise in Plasa Sant Idelfonso, di fata Universitatii!