Daniel Zdrânc: După doar 2 luni de la instalarea pe postul de director, Ștefan Bardan premiat cu 73.688 de lei, de AGA Apa CTTA Alba, pentru activitatea… viitoare!

Adunarea generală a Acționarilor societății Apa CTTA SA Alba, întrunită în ședință ordinară în data de 30 martie a.c., a aprobat, potrivit legislației în vigoare, acordarea cotei de participare la profit a salariaților pentru anul 2016, în sumă totală de 1.289.547 de lei.

Totodată, AGA societății Apa CCTA Alba a decis acordarea unui premiu anul directorului general al companiei, Ștefan Bardan, valoarea premiului fiind de 73.688 de lei, echivalentul a 5 remunerații brute lunare, conform contractului de mandat, se arată în Hotărârea AGA a societății Apa CTTA Alba nr. 4, din 30 martie a.c.

Toate acestea se întâmplă după ce de la 1 ianuarie 2016, TVA pentru apă a scăzut de la 20 la sută la 9 la sută, măsură care însă nu s-a reflectat și în tariful aplicat la nivelul județului.

La noi, operatorul regional Apa CTTA Alba propune, în loc de reducere, o creștere constantă a tarifului în următorii 5 ani, cu aproximativ 4 la sută.

Prețul plătit de locuitorii județului pentru apa pe care o primesc a crescut constant: cu 3,75 la sută în 2017, același preț fiind aplicat și pentru canalizare; cu 3,75 la sută în 2018, la fel și la canalizare; pentru 2019, 2020 și 2021 creșterea prețului este estimată la 3 la sută atât pentru apă, cât și pentru canalizare. Pentru anul 2022 se prefigurează o majorare a prețului la apă cu 7 la sută, iar pentru canalizare cu 13,5 la sută.

Cam acestea sunt ajustările la tarifele pentru apă și canalizare, tariful actual fiind de 3,01 lei/mc la apă și 2,86 de lei/mc la canalizare.

Așadar, lucrurile merg ca pe roate, motiv pentru care printr-o hotărâre a AGA de la Apa CTTA Alba, directorul general al societății, proaspăt instalat la 1 ianuarie 2017, primește o primă consistentă în valoare de 16.000 de euro.

Consilier județean PSD, Daniel Zdrânc

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

14 Comentarii

FF 22 mai 2017 at 16:32

Pai tre’ platit ca sa bea numai fineturi si sa prinda curaj sa ia la palme investitorii straini incomozi care nu cotizeaza la pedeleu…

Gore 22 mai 2017 at 16:35

Bani de spritz…

dolfi 22 mai 2017 at 18:57

ce chestie…. se intoarce cizmaru’ in mormant… si plang penzionarii de nostalgie ca inainte era mai bine…

Neica 22 mai 2017 at 19:58

Mi rusine ca sunt albaiulian

Talibanu 22 mai 2017 at 20:00

Dumitrel sper ca esti mandru

ineptul 22 mai 2017 at 20:06

@FF,
…multumesc !,… sunteti mereu pe faza, …asa gandesc si eu,… musai trebuie sa vina de la ai mei,…cum sa platesc eu?…doar de aceea am fost promovat, sa-mi plateasca lipsa de stapanire, de eleganta si de bunavointa,…uneori simtamintul exagerat al propriei importante ne face probleme,… uitam si suntem ignoranti, nu ne putem vedea vanitatea, sau propria micime ,…

codru 22 mai 2017 at 22:30

Bravo Domnule consilier! Tot asa sa o tineti, sa mai stim si noi. E se intama.

Malus Dacus 23 mai 2017 at 6:53

In anul 2016 director nu a fost Bardan, ci Lazar mai consiliere, las-o draq de treaba!

Losenau Custozza 23 mai 2017 at 8:19

Adica prima a fost acordata pentru profitul realizat… in mandatul lui Lazar.

gandul al bun 23 mai 2017 at 9:06

Oameni buni, daca exista asa un profit, inseamna ca sunteti jefuiti ca in codru. Pretul pe mc al apei este aiurea ? Cine stabileste si aproba asa ceva, ar trebui sa demisioneze de urgenta ! Atentie la ce votati ca uite cum va sunt recunoscatori !

Albaiulean 23 mai 2017 at 10:19

Mai Lazare si Bardane,mari nesatuli mai sunteti ca v-ati tras asemenea premieri si oanebii simplii de ati stii ce va bleastama,ca ei deabuia isi gospodareasc salariul si pensia.Nu va credeam asa hapsani,dar blestemele va pot atinge ca lumea e prea saraca si voi de la apa o duceti ca-n rai.

benone 23 mai 2017 at 11:50

Malus Dacus – Adica ce conteza cine fura atat timp cat sunt de ai nostri.

cetatean 23 mai 2017 at 13:59

Jaf din banii publici. Cita nerusinare, cit tupeu. Acesti oameni ne conduc.

Albaiulean 24 mai 2017 at 9:49

Bei prostovane, adica cum? Prima i-a fost data fostului director Lazar? In mandatul astuilalt? Spre stiinta ta si a altora,Lazar s-a pensionat la sfasitul anului trecut.adica si-a incheiat orice relatie contractuala cu societatea in cauza,la zi. Adica…nu mai are cum sa apara intr-un stat de plata! Si atunci, cum i-au dat prima? La negru? Chiar nu doare…prostia?!