Ştirea zilei

Daniel Zdrânc: „Cei ce ar fi trebuit să rezolve problema gunoaielor au crezut că știu și se pot descurca. Suntem într-un blocaj”

Ioana Oprean

Publicat

în

Daniel Zdrânc: „Cei ce ar fi trebuit să rezolve problema gunoaielor au crezut că știu și se pot descurca. Suntem într-un blocaj”

Daniel Zdrânc, vicepreședinte Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice, ANRSC, s-a aflat vineri. 13 august, la Unirea FM,  alături de moderatorul Simona Lodroman. Subiectul principal al discuției a fost reprezentat de încetarea activității actualului operator de colectare a deșeurilor și preluare sarcinilor de către noul operator.

Actualul operator și-a anunțat sistarea activității începând cu 8 septembrie, iar noul operator a solicitat păsuirea preluării sarcinilor cu patru luni. Chiar dacă a fost anunțată demararea procesului de colectare selectivă a deșeurilor se pare că, înainte de toate, este nevoie de un operator, iar operaționalizarea noului operator este învelită în incertitudine.

Varianta ca actualul operator să continue să opereze iese din discuție, din informațiile oferite de domnul Zdrânc reiese că o parte din angajați au părăsit societatea de salubrizare, actualul operator având astfel o lipsă de capital uman.

Citește și: Fără PRECEDENT! 50 de HOTĂRÂRI de CL ale UAT-urilor din Alba, cu privire la TARIFELE la GUNOI, declarate ILEGALE

Daniel Zdrânc afirmă că, în această criză a gunoaielor, anumite situații puteau fi evitate: dat fiind faptul că sâmbăta gunoiul se ridică doar din anumite zone, iar duminica acesta nu este colectat, ziua de luni reprezintă o zi cu un debit ridicat de deșeuri. Atunci când ne uităm în trecut, în perioada când gunoiul era transportat la Târgu Jiu, cantitatea transportată era de 150 de tone ajungând și la 200, iar actualul contract de depozitarea prevede o cantitate mai mică.

Premergător de data de 7 septembrie a anului curent noul operator s-a aflat într-o perioadă de mobilizare, care presupunea semnare de contracte cu beneficiarii serviciului de colectare și ridicare a deșeurilor, preluarea de infrastructură specifică de la primărie ( pubele, țarcuri, platforme subterane, etc.) , iar Daniel Zdrânc spune că o extindere cu patru luni a perioadei de mobilizare este nejustificată și că ea ar fi trebuit să fie aproape încheiată până acum.

Citește și: Polaris notifică primăria Alba Iulia ca va pleca din 8 septembrie: Va prelua RER VEST & RETIM serviciul de salubrizare?

Își exprimă reticiența vis-a-vis de 8 septembrie când noul operator ar trebui să preia sarcinile de colectare a gunoaielor și susține că municipalitate ar fi trebuit să se implice mai mult și să contribuie la partea de contractare între cetățeni și noul operator, contribuind astfel la perioada de mobilizare mai sus amintită.

Citește și: Alba Iulia și alte 7 UAT-uri din județ, RISCĂ să rămână sub gunoaie. Polaris pleacă, RER VEST & RETIM solicită prelugirea perioadei de mobilizare

Totodată vicepreședintele ANRSC atrage atenția asupra unei modificări la contractul inițial, cu noul operator, generat de încheierea unei licitații : tariful de colectare a deșeurilor se percepea per persoană / lună, iar noul sistem de tarifare, după modificare, percepe per capacitate / pubelă / lună, iar deși aceasta este numită o actualizare, ea este în sine o modificare.

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult