Ştirea zilei

Daniel Zdrânc: „Cei ce ar fi trebuit să rezolve problema gunoaielor au crezut că știu și se pot descurca. Suntem într-un blocaj”

Ioana Oprean

Publicat

în

Daniel Zdrânc: „Cei ce ar fi trebuit să rezolve problema gunoaielor au crezut că știu și se pot descurca. Suntem într-un blocaj”

Daniel Zdrânc, vicepreședinte Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice, ANRSC, s-a aflat vineri. 13 august, la Unirea FM,  alături de moderatorul Simona Lodroman. Subiectul principal al discuției a fost reprezentat de încetarea activității actualului operator de colectare a deșeurilor și preluare sarcinilor de către noul operator.

Actualul operator și-a anunțat sistarea activității începând cu 8 septembrie, iar noul operator a solicitat păsuirea preluării sarcinilor cu patru luni. Chiar dacă a fost anunțată demararea procesului de colectare selectivă a deșeurilor se pare că, înainte de toate, este nevoie de un operator, iar operaționalizarea noului operator este învelită în incertitudine.

Varianta ca actualul operator să continue să opereze iese din discuție, din informațiile oferite de domnul Zdrânc reiese că o parte din angajați au părăsit societatea de salubrizare, actualul operator având astfel o lipsă de capital uman.

Citește și: Fără PRECEDENT! 50 de HOTĂRÂRI de CL ale UAT-urilor din Alba, cu privire la TARIFELE la GUNOI, declarate ILEGALE

Daniel Zdrânc afirmă că, în această criză a gunoaielor, anumite situații puteau fi evitate: dat fiind faptul că sâmbăta gunoiul se ridică doar din anumite zone, iar duminica acesta nu este colectat, ziua de luni reprezintă o zi cu un debit ridicat de deșeuri. Atunci când ne uităm în trecut, în perioada când gunoiul era transportat la Târgu Jiu, cantitatea transportată era de 150 de tone ajungând și la 200, iar actualul contract de depozitarea prevede o cantitate mai mică.

Premergător de data de 7 septembrie a anului curent noul operator s-a aflat într-o perioadă de mobilizare, care presupunea semnare de contracte cu beneficiarii serviciului de colectare și ridicare a deșeurilor, preluarea de infrastructură specifică de la primărie ( pubele, țarcuri, platforme subterane, etc.) , iar Daniel Zdrânc spune că o extindere cu patru luni a perioadei de mobilizare este nejustificată și că ea ar fi trebuit să fie aproape încheiată până acum.

Citește și: Polaris notifică primăria Alba Iulia ca va pleca din 8 septembrie: Va prelua RER VEST & RETIM serviciul de salubrizare?

Își exprimă reticiența vis-a-vis de 8 septembrie când noul operator ar trebui să preia sarcinile de colectare a gunoaielor și susține că municipalitate ar fi trebuit să se implice mai mult și să contribuie la partea de contractare între cetățeni și noul operator, contribuind astfel la perioada de mobilizare mai sus amintită.

Citește și: Alba Iulia și alte 7 UAT-uri din județ, RISCĂ să rămână sub gunoaie. Polaris pleacă, RER VEST & RETIM solicită prelugirea perioadei de mobilizare

Totodată vicepreședintele ANRSC atrage atenția asupra unei modificări la contractul inițial, cu noul operator, generat de încheierea unei licitații : tariful de colectare a deșeurilor se percepea per persoană / lună, iar noul sistem de tarifare, după modificare, percepe per capacitate / pubelă / lună, iar deși aceasta este numită o actualizare, ea este în sine o modificare.

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie Elevii care au susținut miercuri, 24 iunie 2026, proba scrisă la matematică la Evaluarea Națională 2026 au primit varianta numărul 1. Testarea a început la ora 09:00 și se încheie pentru majoritatea elevilor la ora 11:00. Elevii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători Conflictul Primăria Alba Iulia-STP a ajuns în faza pe ordonanță președințială. Primăria Alba Iulia a formulat la Tribunalul Alba o cerere de ordonanță președințială. Prin ordonanța președințială, potrivit informațiilor ziarulunirea.ro, Primăria Alba Iulia, prin primarul Gabriel […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]

Citește mai mult