Cupa „Nicușor Marcu” la baschet, eveniment sportiv-educativ, în 24-26 mai, în memoria regretatului antrenor albaiulian
Cupa „Nicușor Marcu” la baschet, eveniment sportiv-educativ, În 24-26 mai, în memoria regretatului antrenor albaiulian
Cupa „Nicușor Marcu”, un eveniment sportiv-educativ organizat în Cetatea Marii Uniri în memoria fostului antrenor și director al Liceului cu Program Sportiv Alba Iulia, a ajuns la a treia ediție, programată în perioada 24-26 mai. În Sălile de Sport „Nicușor Marcu” a LPS Alba Iulia și a Universității „1 Decembrie 1918” va avea loc un turneu Under 14 feminin la care participă 8 echipe (LPS Alba Iulia, ACS Zeiden Hoops Brașov, ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca, WildCats Baia Mare, CSȘ Premium Sibiu, CSM Brașov, MP Sport Timișoara și CSȘ Gloria Arad).
Cupa „Nicușor Marcu” reprezintă totodată o inițiativă de suflet dedicată memoriei fostului antrenor care a inspirat multe generații, plecat dintre noi în august 2021, la vârsta de 51 de ani
Astfel, se va disputa, din nou, un meci demonstrativ între foste jucătoare ale antrenorului Nicușor Marcu, iar la eveniment sunt așteptate și baschetbaliste care activează în Liga Națională de baschet feminin. Va fi din nou o tombolă, dar și o acțiune caritabilă, de susținere a copiilor bolnavi de cancer, prin colaborarea cu Asociația Little People România. În plus, organizatorii au invitat la eveniment, într-un schimb de experiență, reprezentanții unei școli sportive din Serbia (elevi și profesori). În program mai sunt cuprinse cursuri și seminarii educative susținute de specialiști în domeniu, cum ar fi de mental performance coaching, educație financiară, nutriție, pregătire fizică și dezvoltare, dar și pentru antrenorii de baschet. „Motivul pentru care organizăm acest eveniment este pentru a dezvolta sportul, baschetul la nivel local și național dar și de a promova un stil de viață activ și sănătos, în rândul copiilor, adolescenților și adulților”, au transmis reprezentanții organizatorilor. (
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)