CSȘ Blaj, locul al șaselea la turneul final al Campionatului de speranțe masculin

CSȘ Blaj, echipă antrenată de Silvia Marcu, a terminat pe locul al șaselea în cadrul turneului național al Campionatului de speranțe masculin, disputat la Zalău, unde au fost prezente cele mai bune echipe din țară la această categorie de vârstă.

Este un rezultat foarte bun, personal sunt foarte mulțumită, întrucât am început antrenamentele foarte târziu, din cauza pandemiei. Speram să găzduim turneul la Blaj și pot spune că organizarea la turneul semifinal și cel final au lăsat de dorit. În sezonul viitor această generație se va împărți la diverse categorii, cadeți, speranțe și minivolei”, a precizat prof. Silvia Marcu.

ELIT

Gruparea din “Mica Romă” a evoluat alături CTF Mihai I și CSM București (calificate în urma turneului semifinal la Tulcea), CSȘ Botoșani și LPS Suceava (la Suceava), Academia de Volei Lazăr Marius Zalău și CSȘ “Avram Iancu” Ștei (la Zalău), CSȘ Baia Mare (la Baia Mare). Campionatul s-a încheiat cu victoria deținătoarei trofeului, CTF Mihai I, care în finala turneului a învins cu scorul de 3-0 pe CSM București, intrând în posesia celui de-al doilea titlu național consecutiv la această categorie de vârstă. Medaliile de bronz au revenit formației Academia de Volei “Lazăr Marius” Zalău, care a învins în finala mică, scor 3-2, pe CSȘ “Avram Iancu” Ștei.

Rezultatele înregistrate de formația blăjeană: 3-0 cu LPS CSȘ Suceava, 1-3 cu CSȘ “Avram Iancu” Ștei, 0-3 cu CTF “Mihai I” București, în grupa A (clasându-se pe locul al treilea), 3-1 (21-25, 25-18, 25-19, 25-21) cu CSȘ Botoșani (în semifinalele pentru locurile 5-8) și 0-3 (14-25, 21-25, 23-25) cu CSȘ 2 Baia Mare (disputa pentru locurile 5-6. Lotul a fost compus din următorii voleibaliști (12-14 ani): Bogdan Cristian Poantă, Sergiu Șolea, David Alexandru Hentea, Rareș Morariu, Sebastian Anton Șuteu, Adrian Bolgar, Paul Cătălin Birilă, Antonio Bogdan Dancu, Gabriel Coman, Raul Cristian Șilean.

A fost a treia calificare din acest sezon a CSȘ Blaj la un turneu final la volei, rezultând un bilanț prolific: medalie de bronz la cadeți (Tudor Balu, MVP-ul întrecerii) și poziția a 5-a juniori (Tudor Balu, cel mai bun ridicător, acesta fiind transferat de vicecampioana SCM Zalău), ambele sub comanda antrenorului Alexandru Man. În același context menționăm și calificările altor echipe din Alba: ACS Atomic Blaj – la turneul semifinal feminine la minivolei și CS Ocna Mureș – la turneul final de minivolei masculin.

Te-ar putea interesa și:

Vasas Óbuda Budapesta – Volei Alba Blaj, în „16”-imile de finală ale Cupei CEV

Revenită în Cupa CEV, a doua competiție continentală la importanță, Volei Alba Blaj va juca în „16”-imile de finală o… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

“Uraganul” Bianca Valc, atletă originară din Aiud, pregătită de antrenoarea Ioana Bozdog şi legitimată la CSŞ Blaj, a reuşit o… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Olimpia Aiud – CS Ocna Mureș 2-8 (0-4) | La debutul lui Paul Ciucă, triplă Cioară, duble Tegbo și Ceaca

Pe “Aiudelul”, CS Ocna Mureș a câștigat într-un mod categoric primul meci amical disputat sub comanda noului antrenor Paul Ciucă,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Campionul Cupei României la box din 2020 îl face „K.O” pe maestrul emerit  Nicu Paștiu : „a cules ceea ce au sădit alții”

Campionul Cupei României la box din 2020 îl face „K.O” pe maestrul emerit  Nicu Paștiu : „a cules ceea ce… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

CS Universitatea Alba Iulia, marea favorită a viitoarei stagiuni în Liga a 4-a, a fost ţinută în şah la Galtiu,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Aur și argint pentru Ana Rodean și Mihaela Acatrinei, de la CS Unirea, la Campionatul Național de Marș

Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia s-a impus categoric în proba feminin, senioare, a Campionatului Național de 20 de kilometri marș,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

România a câștigat opt medalii în prima zi a Campionatelor Balcanice de Atletism. La ce probe sportive s-au obținut perfomanțele… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

CS Unirea Alba Iulia a reuşit un bilanţ extraordinar la Campionatele Naţionale de marş de la Piteşti, pe distanţa de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro