CS Şurianu 1945 Sebeş – echipă ce reînvie tradiţia fotbalistică în „Arini”
Într-un judeţ Alba marcat din punct de vedere fotbalistic de absenţa activităţii în cele 4 municipii, Alba Iulia, Aiud, Blaj şi Sebeş, iată că o mică rază de soare vine dinspre „Arinii” Sebeşului. Astfel, în această urbe, foarte dezvoltată financiar, un grup de iniţiativă încearcă să reînvie tradiţia, după ce două reprezentante au dispărut în ultimii ani la nivel de seniori, CSM Sebeş (retrasă din Liga a 3-a în 2010) şi Sportul Sebeş (a abandonat Liga a IV-a în 2013). Preocuparea acestor oameni de suflet ce tânjesc după „sportul rege” este deja încununată de succes, iar în această primăvară a luat fiinţă şi urmează să-şi înceapă activitatea, Clubul Sportiv Şurianu 1945 Sebeş, denumire inspirată din numele primului club sportiv al localităţii Sebeş. Iniţial vor funcţiona două secţii: tenis de câmp şi fotbal, în cazul celei de-a doua făcându-se încă de pe acum demersurile necesare afilierii şi înscrierii în competiţiile oficiale organizate de Asociaţia Judeţeană de Fotbal Alba, plecându-se de jos, din Liga a V-a.
Noua asociaţie are în primul rând ca obiectiv creşterea şi promovarea valorilor locale, în completarea şi continuarea activităţii Liceului cu Program Sportiv Sebeş, tinerii jucători fiind obligaţi în acest moment să performeze la formaţii din alte localităţi, din cauza lipsei, în municipiul Sebeş, a unei echipe la nivel de seniori. „În interesul tuturor sebeşenilor, reprezentanţii clubului, prin preşedintele Daniel-Seviştean Popa, fac apel la toţi membrii comunităţii, implicit la reprezentanţii aleşi ai acestora, la oamenii de afaceri locali, dar în primul rând la toţi iubitorii sportului, de a se alătura şi susţine activitatea Clubului Sportiv Şurianu 1945 Sebeş, ca interes comun al locuitorilor municipiului”, a declarat Dan Comşa (antrenor Viitorul Sântimbru), unul dintre cei 5 membri fondatori ai CS Şurianu 1945 Sebeş.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)