Rămâi conectat

Politică Administrație

Control la sânge al FISCULUI din Alba la contribuabili. Milioane de euro recuperate doar în luna mai

Bogdan Presecan

Publicat

în

-În luna mai a anului 2014, Activitatea de Inspectie Fiscala Alba a stabilit suplimentar pentru bugetul general consolidat al statului obligaţii de plată de 10,684 milioane lei şi accesorii aferente diferenţelor calculate de 3,126 mil.lei

3  cazuri au fost înaintate instituţiilor abilitate pentru continuarea şi definitivarea cercetărilor în vederea stabilirii persoanelor vinovate şi a gradului de participare a acestora la infracţiunile constatate

-Au fost aplicate 36 amenzi contravenţionale

În luna mai a.c., AJFP Alba, prin Activitatea de Inspecţie Fiscală, a efectuat un număr de 140 acţiuni de control la contribuabili persoane fizice şi juridice, din care un număr de 71 au fost inspecţii fiscale.

Potrivit unui comunicat remis presei de AJF Alba, “rezultatele globale înregistrate de organele de inspecţie fiscală s-au concretizat în stabilirea unor venituri suplimentare pentru bugetele administrate de Agenţia Naţională de Administrare Fiscală în sumă totală de 13,864 milioane lei, astfel: 10,684 mil.lei diferenţe din impozite, taxe şi contribuţii şi 3,126 milioane lei accesorii aferente diferenţelor calculate.

Pentru abaterile şi deficienţele constatate, organele de inspecţie fiscală au aplicat  36 amenzi contravenţionale în sumă totală de 54 mii lei.

Pentru prejudicii (prezumtive) create bugetelor administrate de ANAF, în sumă totală de 3,051 mil. lei, AJFP Alba – Activitatea de Inspectie Fiscala a înaintat 3 cazuri instituţiilor abilitate pentru continuarea şi definitivarea cercetărilor în vederea stabilirii persoanelor vinovate şi a gradului de participare a acestora la infracţiunile constatate.

De asemenea, în luna mai a.c, inspectorii fiscali au soluţionat 203 de deconturi pentru rambursarea taxei pe valoarea adăugată în valoare totală de  21,205 mil.lei, fiind respinsă la rambursare suma totală de  0,344 mil. lei.”


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Politică Administrație

Politică Administrație

SONDAJ: Cu cine ai vota la alegerile prezidențiale din mai 2025

Ziarul Unirea

Publicat

în

SONDAJ: Cu cine ai vota la alegerile prezidențiale din mai 2025 Alegerile prezidențiale 2025 din România, programate pentru luna mai, au intrat în linia dreaptă. Lista finală cuprinde 11 nume care vor concura pentru funcția de președinte al țării în următorii 5 ani. Printre candidați se numără actuali și foști lideri de partid, foști membri […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea