Inspectoratul de Poliție Județean Alba a continuat activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.
În ultimele 24 de ore, la activitățile desfășurate au participat 221 de polițiști și polițiști locali, alături de lucrători din alte instituții cu atribuții în domeniul verificări modului de respectare a normelor de prevenire a răspândirii noului coronavirus și au fost controlate 79 de societăți comerciale/ persoane fizice autorizate, 104 mijloace de transport din care 60 mijloace de transport în comun și au fost legitimate 3.364 de persoane.
Echipele de control au depistat și sancționat 75 de persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală și 54 care nu au respectat interdicțiile privind deplasarea.
Scopul controalelor este de a limita răspândirea infecției cu noul coronavirus.
Este important ca fiecare dintre noi să avem un comportament responsabil, să conștientizăm că acțiunile noastre îi pot afecta pe ceilalți și să respectăm efortul comun pen