Clement Negruţ: „Nu sunt presiuni din partea colegilor privind alegerile pentru şefia PDL”
După prezentarea moţiunilor lui Vasile Blaga şi a Elenei Udrea la Alba Iulia, zarurile par deja aruncate în privinţa alegerilor pentru şefia PDL, asta din punctul de vedere al principalilor reprezentanţi ai delegaţiei din Alba. Până acum, la nivel declarativ, voturile din judeţul nostru vor merge către Vasile Blaga şi Elena Udrea.
Judeţul Alba va participa la convenţia naţională a PDL cu un număr de 163 de delegaţi. Până acum, la Alba Iulia şi-au prezentat moţiunea Vasile Blaga şi Elena Udrea. În ceea ce priveşte conducerea PDL Alba, cea mai multă susţinere pare să o aibă Blaga. Ion Dumitrel, Mircea Hava şi senatorul Alexandru Pereş au declarat că voturile lor vor merge către actualul preşedinte al democrat-liberalilor.
De partea Elenei Udrea s-a declarat deputatul Clement Negruţ, care şi-a reafirmat susţinerea pentru aceasta în cadrul unei conferinţe de presă de astăzi. Negruţ a ţinut să sublinieze faptul că nu există niciun fel de presiuni în sânul organizaţiei judeţene şi fiecare membru va vota aşa cum consideră.
Rămâne de văzut care va fi impactul pe care îl va avea prezentarea moţiunii celui de-al treilea candidat la şefia partidului, Monica Macovei. Totuşi este de aşteptat ca Vasile Blaga să obţină cele mai multe voturi de la oragnizaţia pe care liderul PDL o consideră cea mai puternică din ţară: Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)