Brazii de Crăciun pot fi cumpăraţi numai de la ocoalele silvice din judeţ
Direcţia Silvică Alba a scos deja la vânzare 1.500 de brazi de Crăciun, prin ocoalele silvice din judeţ. În acest an s-a renunţat la comercializarea brazilor în ghiveci, dată fiind perioada de criză pe care o traversăm şi faptul că anul trecut nu au avut mare căutare, fiind vândute doar câteva bucăţi, ne-a informat Mihai Morar, directorul Direcţiei Silvice Alba. „Sunt deja pregătiţi 1.500 de brazi, acelaşi număr ca şi anul trecut, la care se adaugă alţi 7.500 – 8.000 de molizi”, ne-a declarat Ioan Paşca, directorul adjunct al DS Alba. Preţul la vânzare al brazilor variază în funcţie de înălţime. La înălţimi cuprinse între 0.70 m şi 3.00 m preţul este cuprins între 22 lei şi 35 lei – la brad, iar la molid între 12 lei şi 22 lei. La brazii care au o înălţime mai mare de 3.00 metri e nevoie de comandă specială, la preţ adăugându-se câte 25 lei pentru fiecare metru în plus. Brazii de Crăciun pot fi cumpăraţi numai de la sediile celor 7 ocoale silvice din judeţ, cum ar fi Ocolul Silvic Valea Arieşului, cu sediul la Câmpeni şi Ocolul Silvic Gârda, iar de la celelalte ocoale se pot procura molizi. Cei care locuiesc în Alba Iulia pot obţine brazi de Crăciun de la Ocolul Silvic Alba Iulia situat în zona Schit, pe strada str. Nicolae Grigorescu, nr. 6. Locuitorii judeţului care vor să ducă mai departe tradiţia străbună pot apela cu încredere la ocoalele silvice din judeţ pentru a cumpăra brazi la preţuri convenabile în această perioadă de criză. Altfel, fără miros de brad în case, nu vor simţi cu adevărat sărbătoarea Crăciunului. (A.D.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)