Brandul municipiului Alba Iulia, doar o poveste frumoasă

Vicepreşedintele PNL Alba, Florin Roman, a apreciat în cadrul unei conferinţe de presă noul brand al muncipiului Alba Iulia, considerându-l reprezentativ pentru oraş. „Un brand reprezentativ pentru Alba Iulia, dar nu pentru ceea ce este oraşul acum, ci pentru ceea ce va deveni atunci când va avea un alt primar. Este o poveste frumoasă şi dorită pentru Cetate, însă este doar un măr frumos la suprafaţă şi găunos la mijloc”, a opinat Roman. Acesta a mai spus că sub această poveste frumoasă se ascunde tragedia tinerilor care părăsesc masiv oraşul în căutarea unui loc de muncă sau de viaţă, tragedia oamenilor care îşi găsesc din ce în ce mai greu un loc de muncă. „Atât timp cât mai persistă şi taxa de vizitare a propriului oraş, Cetatea nu este decât povestea unui măr frumos, dar găunos la mijloc” a mai completat acesta. (N.I.T.)

ELIT

Mihail David - 2020

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

10 Comentarii

albaiulianca 15 noiembrie 2010 at 0:27

dle Roman, prea canti tu aceeasi melodie, m-am saturat pana peste cap de ea! sunt de acord ca tinerii parasesc masiv orasul (si asta e problema mea cea mai mare, sa stau sa inghit in sec sau sa plec fara sa mai am ambitii sa realizez ceva pentru oras?) dar asta cu taxa in Cetate, asta e FIX PIX pe langa ce se intampla de fapt in Cetate! tu nu ai ochi sa vezi? taxa aia un mizilic, chiar as sustine-o daca din ea s-ar intretine toata Cetatea, e nevoie de bani pt intretinerea Garzii Cetatii, a spatiului verde etc. iar cetatenii Albei macar atat ar putea sa faca, si-asa sunt niste ignoranti letargici cu totii!!! Dar faptul ca se toarna beton in Cetate, ca se restauraeaza cu cele mai proaste materiale, ca se rade tot ce inseamna pom, ca se paveaza la prostul gust de nu mai vezi fir de verdeata, ca se dezgroapa si ingroapa cabluri si conducte de cate trei ori, ca nici unul din spatiile din santuri nu e bransat la utilitatile proaspat instalate (asta inseamna ca intr-un an cand se apuca toti de lucru o sa vedeti iar buldozere escavatoare pe acolo), ca se cara pamant dintr-o parte pe bani grei si se baga in alta tot pe bani grei, astea domnule sunt adevarate probleme! Poarta aia alba a Castrului Roman, turnata din beton si livrata pe post de piatra, aia e problema! Faptul ca se calca in picioare toate etapele vietii cetatii si numai cum a aratat cetatea la 1713 e bine! este o mare eroare, este o negare a istoriei! Pentru cunoscatori, „restaurarea” Cetatii e un mare bluf, un proiect care ia ochii dar nu face decat sa bage bani in buzubarele arhitectilor, constructorilor, autoritatilor si a altor parveniti lipsiti de gust si de cunostinte…

Cezar 15 noiembrie 2010 at 10:38

Prea multa frustrare, in mesajul d-voastra! Florin Roman nu are o functie administrativa care sa-i permita sa initieze proiecte pentru oras.Toata lumea critica taxa de acces in Cetate, dar cu o ipocrizie uriasa, cei de la PSD, tac si joaca, ca si in alte mandate, la 2 capete. Un om ridica o problema si toti cei nemultumiti de ea, dau cu pietre, ca a avut curaj. Veniti cu propuneri si proiecte concrete la PNL Alba, ca vom avea curajul sa le promovam in proiecte de hotarare….Si nu ne temem ca vor fi respinse de cei promovati de politicienii care doar mai scriu pe forum. Cu naduf!

albaiulianca 15 noiembrie 2010 at 11:02

da, sunt frustrata, intr-adevar. de ani de zile, de politicieni ca dumneavoastra care nu vad mai departe de interesele partidelor lor! deci sa vin eu cu niste propuneri concrete pentru oras la sedul PNL, ziceti? tocmai asta va spuneam eu dumneavoastra, sa veniti voi cu propuneri nu numai cu critici! voi veni, ma veti vedea, ne vom cunoaste canva, cand imi voi recapata increderea ca politica ajuta la ceva cetateanul de rand.

eu 15 noiembrie 2010 at 14:57

alooo tanti !! tinerii pleaca din TARA nu din oras. . .

albaiulianca 15 noiembrie 2010 at 0:35

Completez : nu pot sa neg ca acesta restaurare si cum arata acum Cetatea mai ales la traseul celor Trei Fortificatii au adus foarte multi turisti in Alba si ma bucur, sincer! Dar lucrurile se puteau face muuuult mai bine daca nu ar fi fost atatea guri lacome care sa sa isi ia cate o felie din acesti bani alocati pentru Cetate. Cetatea ar fi putut fi un exemplu de buna practica si de o investitie reusita a banilor europeni in viitorul (si totodata trecutul) orasului nostru! Domnule Roman, astept sa aud o propunere concreta din partea dumneavoastra, o idee despre cum vreti sa aduceti turisti in Cetate si sa ii multumiti si pe albaiulieni, ce puteti dumneavoastra face pentru Cetate? am inteles ce NU va place, dar ce v-ar place? Astept un plan concret, sa citesc in presa o data la 3 zile ca vreti sa faceti un festival si nu aveti suport sau mai stiu eu ce alte activitati constructive si interesante care sa ii tina pe tineri in orasul asta! FAPTE, NU VORBE!!!! o sa va dau dreptate cand o sa organizati ceva pentru tineri pe langa campania dv, DEZINTERESAT de reclama, interesat doar de cresterea calitatii vietii in oras!!!

buglea 15 noiembrie 2010 at 0:36

Multa vrajeala ieftina, marca Hava,,,,

skayboy 15 noiembrie 2010 at 1:47

Chiar ma gandeam cand o sa mai apari din nou in presa cu noi a.b.e.r.a.t..i.??? de acest gen??? Esty tare F..L.O . IMI PLACE IAR TE AI FACUT DE MINUNE .
Stau si ma gandesc tu cand o sa faci ceva concret pt acest oras ???
cred ca niciodata !!! RENUNTA F.L.O !!!! CA NU AI SANSEEEE !!!!NICIODATA EU SI PRIETENII MEI NU O SA TE VOTAM .NAI STOFA DE POLITICIAN si nici I.N.T.E.L.E.C.T SI NU AI SA REUSESTI NICIODATA.DAR POTI APAREA LINISTIT IN PRESA LOCALA CU DIFERITE ARTICOLE PE NOI NU NE DERANJEAZA !!! CHIAR NE FACE PLACERE SA VEDEM CUM SINGUR TE SABOTEZI CU CHESTILEE ASTEA .
PS. DACA AI DISPUNE DE MAI MULT I.N.T.E.L,E.C.T, AI REALIZA CEVA CONCRET DAR BANUIESC CA ESTI PUTIN …..SI DOAR ATATA POTI REALIZA SA CRITICI TOT CEEA CE SE FACE IN ACEST MUNICIPIU !!!!

HOREA 15 noiembrie 2010 at 9:13

CRED CA UN ALT PRIMAR POATE SA DEMONSTREZE CA ESTE MAI BUN DECAT HAVA (CARE A FACUT CATE CEVA SI PENTRU ORAS, DAR IN 15 ANI DE MANDAT ) DOAR DACA OCUPA ACEL LOC DE EDIL AL ORASULUI. ALTFEL ESTE CA SI CUM I-AI CERE UNUI ALERGATOR INAINTE DE CURSA SA-TI GARANTEZE CA VA CASTIGA.

eu 15 noiembrie 2010 at 14:54

ba tupeisti astia de la PNL acum ca podul s-a reparat trebuie sa bage si ei de vina la ceva ca daca nu isi ranesc orgoliul de partid de opozitie . . . maine poimaine se apuca sa comenteze de ce nu ninge de 1 decembrie prima zi oficiala de iarna. . .

alexandru 15 noiembrie 2010 at 15:14

imi era dor de roman asta.mai nou nici brandul de oras nu e pe placul lui.e greu florine sa criticI ce fac Altii?tinerii au parasit orasul si tara si pe vremea voastra( stii pe vremea cand erai prin consilii si luai bani publici).baga la cap: cu frustarile astea de doi lei nu o sa ajungi niciodata primar. termina cu prostiile.alba are infrastructura, are administratie publica functionala.esti un figurant in propriul partid, iti platesti comentarii in ziare locale in speranta ca te va citi cineva vreodata.nu ai dreptul sa critici un primar care a facut inzecit mai multe decat tine in viata.sub guvernarea tariceanu judetul alba a fost complet uitat de cei ca tine care v-ati repezit la bucuresti dupa functii publice prin aga si romarm( colegiilor tai de partid tare le-a mai placut militaria….)SI DUPA POD SI BRANDUL DE ORAS lasa-ma sa ghicesc: urmatorul atac va fi asupra bradului de craciun care va fi impodobit de primarie, va urma apoi temperatura apei din strand, vei constata ca vopseaua din marcajele rutiere este cancerigena si la final vei constata ca partidul tau se va alege iara doar cu doi consilieri locali.