PSD Alba - Alegeri Locale 2024

Ştirea zilei

Bianca Todorescu, de la CS Unirea Alba Iulia, performanță extraordinară la Campionatul European de Powerlifting 2024: A obținut medalia de aur

Bogdan Ilea

AUR - Alegeri Locale 2024

Bianca Todorescu, născută în Feneș, județul Alba, legitimată la CS Unirea Alba Iulia și elevă pe clasa a XII-a la Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia, a reușit o performanță incredibilă. A obținut medalia de aur la Campionatul European de Powerlifting 2024.

Citește și: Un elev de la Colegiul Național ,,Lucian Blaga” Sebeș, premiul III și mențiune la etapa națională a olimpiadei de limba germană modernă. A fost selectat pentru cursurile de formare pentru selectarea la faza internațională

Medalia a fost câștigată ieri, campionatul fiind încă în desfășurare, însă proba la categoria ei a fost pe data de 7 mai. Au participat sportive din patru țări. Este o performanță extraordinar de bună, mai ales dacă luăm în calcul greutatea corporală, care este 51 de kg, iar greutatea ridicată este 91 de kg, la vârsta de 18 ani. Imaginați-vă să încercați să faceți la sală așa ceva, cât de greu este, plus că aici sunt anumite reguli și condiții care trebuiesc înmplinite,” a declarat Ovidiu Panzan, președintele Federației Române de Powerlifting, pentru ziarulunirea.ro.

Antrenorul care a condus-o pe tânăra din Alba la această performanță remarcabilă este tot din județul Alba.

În perioada 7-12 mai, în cartierul Hamm, din orașul Luxemburg, Campionatul European de Powerlifting 2024. Mai mulți sportivi români au participat și urmează să participe în aceste zilele la probele sportive.

Știri recente din categoria Ştirea zilei

FOTO VIDEO | Albaiulianca Mihaela Mih-Dehelean, dublă campioană națională la Culturism și Fitness. A reușit să își apere titlul la concursul organizat în Cluj-Napoca

Bogdan Ilea

FOTO VIDEO | Albaiulianca Mihaela Mih-Dehelean, dublă campioană națională la Culturism și Fitness. A reușit să își apere titlul la concursul organizat în Cluj-Napoca Campionatul Național de Culturism si Fitness s-a organizat la Cluj-Napoca în perioada 15-19 mai, iar albaiulianca Mihaela Mih-Dehelean a reușit să își apere cu succes titlul de campioană. După ce a […]