Au pus în pericol siguranța traficului rutier: Doi bărbați din Alba, prinși beți la volan și fără permis de conducere. Cea mai mare alcoolemie, 0.76 mg/l
Doi bărbați din județul Alba au fost depistați de către polițiști, în timp ce conduceau sub influența băuturilor alcoolice, fără să dețină permis de conducere. Este vorba despre un tânăr de 20 de ani, din Blaj, prins cu o alcoolemie de 0,76 mg/l și un bărbat de 44 de ani, din Mihalț, cu o alcoolemie de 0,66 mg/l.
La data de 18 iulie 2021, în jurul orei 17.00, polițiștii din Blaj au depistat un tânăr de 20 de ani, din Blaj, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Livezii din municipiu, fără să dețină permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule și fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,76 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere fără permis și conducerea unui autovehicul sub influența alcoolului.
La data de 18 iulie 2021, în jurul orei 21.00, polițiștii Secției 5 Poliție Ruală Blaj au depistat un bărbat de 44 de ani, din comuna Mihalț, în timp ce conducea un autoturism, pe raza comunei, fără să dețină permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule și fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,66 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere fără permis și conducerea unui autovehicul sub influența alcoolului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
31 iulie 2024: Raftul cu cărți al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba ajunge la Lupșa
31 iulie 2024: Raftul cu cărți al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba ajunge la Lupșa În iulie, raftul cu cărți al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba ajunge la Lupșa. Miercuri, 31 iulie 2024, la ora 12.00, raftul cu cărți al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba ajunge în comuna Lupșa, unde va fi inaugurat în prezența […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 5 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum 5 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
-
Actualitateacum 4 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie