Albaiulianul Radu Lăncrăjan, rănit grav într-un accident de circulație la ieșire din Turda

Radu Lăncrăjan, fiul cunoscutului arhitect albaiulian Gheorghe Lăncrăjan-Franchini, a ajuns ieri pe mâna chirurgilor din Cluj, după ce a fost implicat într-un accident rutier cu urmări deosebit de grave.

_______________________

ELIT

UPDATE: Purtătorul de cuvânt al IPJ Cluj, subinspector Bolba Anca Sidonia a precizat pentru ziarulunirea.ro că accidentul s-a produs din cauza neadaptării vitezei la condițiile de deplasare iar conducătorul auto a avut o alcoolemie de 0,42 pe etilotest. Totodată, autoturismul a fost serios avariat, valoarea pagubelor fiind de aproximativ 6.000 de euro.

_______________________

După noaptea de Revelion petrecută în Cluj-Napoca, acesta a plecat spre Alba Iulia. Accidentul a avut loc în jurul orei 12.00, la ieșire din Turda, unde a pierdut controlul asupra autoturismului Audi A6 pe care îl conducea și a lovit în plin unul din parapeții unui sens giratoriu. În urma impactului autoturismul a fost proiectat pe câmp și s-a rostogolit pe o distanță de peste 60 de metri.

Radu Lăncrăjan a fost găsit de echipajele de intervenție în șoc hipotermic și cu fractură deschisă la unul dintre membrele inferioare (cu osul fisurat în mai multe locuri). Transportat de urgență la Cluj, acesta a suferit o intervenție chirurgicală ce a durat aproximativ 6 ore. Potrivit medicilor va avea nevoie ce cel puțin 2 ani pentru recuperare totală.

Potrivit ultimelor informații autoturismul a fost serios avariat iar polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate cauzele și împrejurările încare s-a produs accidentul.

Vom reveni cu amănunte.

Foto: arhiva

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

15 Comentarii

Rece V. Marius 2 ianuarie 2013 at 19:35

Speram într-o insanatosire cât mai benefica si cât mai rapida.Suntem alături de el.Nimeni nu merita durere sau suferinta.Sa auzim de bine,Radu.

%%%% 3 ianuarie 2013 at 2:02

Si binentele ca frustratii de serviciu sunt la datorie. Daca nu mai au ce comenta la subiecte polititce unde era normal si fi gigi contra indiferent de subiect atata timp cat era vorba de contracadidatu lu’ sefu’, acum frustratii din reflex si probabil lipsa de ocupatie, vomita vorbe de 2 lei numa sa se afle in treaba. Ho ba ca nu va mai plateste nimeni!!!! Nu mai vomitati gratis!

? 3 ianuarie 2013 at 10:34

Ce scarbos vorbesti (scrii)!
Esti, se pare, un betivan 100%!

cici1800 2 ianuarie 2013 at 22:09

Bine macar ca nu au fost si alte victime nevinovate.
Din principiu ii doresc sa se insanatoseasca ca sa invete ceva din acest accident si sa se povesteasca si altor posesori de masini puternice (luate bineinteles din banii parintilor) cum e cand conduci cu viteza si ajungi la spital!

E plin orasul (toata Romania de fapt) de inconstienti care conduc aiurea: gen 80-90km/h si inca accelereaza cand trec prin fata scolilor sau pe trecerea de pietoni.
De opritul la semnul STOP sau de semnalizari nu mai zic nimic – probabil ca s-au scos din codul rutier si noi astia mai batrani nu am aflat inca.

Ghita 3 ianuarie 2013 at 2:05

No bun acuma si tu! Vorbesti de un om care a avut singur accident. Hai acum sa improscam in el si sa il condamnam pentru toti aia care nu opresc la treceri de pietoni, acelereaza pe langa gradinite, violeaza babe si fura bani de la bietii parlamentari. No acuma zi tu ce logica are comentariu tau? Omul ala s-a rasturnat singur pe drum. Hai sa il luam la palme, nu?

Lucian 3 ianuarie 2013 at 1:57

Mai oameni buni, hai sa nu mai judecam pe nimeni inainte. Ca io fi luat sau nu io fi luat mama si tata masina chiar nu conteaza. Eu de cate ori trec pe langa giratoriul ala de la iesire din turda, desi ma astept si stiu ca este acolo uneori tot ma ia prin surprindere. Daca peste toate astea mai este si ceata(cum a tot fost in ultimele zile) chiar ai toate sansele sa il lovesti in plin. La inceput nu era semnalizat de nici un fel. Acum au pus ceva lumini puternice in jurul lui dar parca tot degeaba. E ciudat ca dupa ce iesi din localitate si e linie dreapta, sa te trezezti in mijlocul drumului cu un sens giratoriu. E prost gandit sincer.

Take 4 ianuarie 2013 at 23:15

te referi la ceata din ochii imbibati in alcool?

cici1800 3 ianuarie 2013 at 10:16

Mai Ghita,

respect parerea ta, dar ma **** pe ea.
Asa a facut si nevasta lui Paunescu: doar un accident si ce sa vezi o fetita a ramas fara parinti si fara sora.

I-au dat cu suspendare doi ani. Ca doar a fost primul ei accident.
Oare tot asa gandeai daca era vorba de familia ta? Ia loveste-ma cu un raspuns din „logica” ta.

Ideal ar fii ca cei care pot (adica ii duce capu) sa invete ceva din acesta intamplare( de genu daca e ceata sau vizibilitate redusa nu ii dai 120km/h).

Doar pentru informare ar fii decent daca politia ar spune si alte amanunte: daca avea cauciucuri de iarna, daca se vad urme de frana, la cat s-a oprit acul la vitezometru, un examen de alcool, un examen toxicologic, etc. Dar nu cred… nu la noi in RRomanica in incidente cu copii de stabi.

herp 3 ianuarie 2013 at 12:35

de la atatea ganduri bune si energie pozitiva cate s-au directionat catre familia lui nu ma mir ca incep sa apara rezultate… Oare cine urmeaza, hava? sau sabau?

@help 3 ianuarie 2013 at 13:29

tu! ca toate se intorc!

herp 3 ianuarie 2013 at 13:52

de obicei oamenii cu capul pe umeri nu tin partea unor mizerii. Asta inseamna ca probabil faci parte din cei enumerati de mine. Ce sa zic, e adevarat proverbul strabun: Ce vine de haram de haram se duce.

@herp 3 ianuarie 2013 at 14:24

Ai dreptate, de obicei asa este, drept urmare mizeriile scrise de tine se vor intoarce asupra ta. Si fac parte din cei multi, majoritatea care a ales, carora le place orasul nostru.

michelangelo 3 ianuarie 2013 at 14:45

insanatosire cat mai grabnica. restul povestilor sunt de prisos in acest moment

Vio 3 ianuarie 2013 at 16:05

Inconstient , daca s-a urcat baut la volan !!!Sa multumeasca , ca nu a fost nimeni in fata lui. Nu mai tineti parte celor carese urca la volan bauti .Sunteti in pericol voi si copii vostri , daca „incurajati ” pe acesti „viteji” , indiferent cine sunt ei . Eu nu stiu cine este acest individ, dar, articolul e binevenit : un semnal de alarma pt.toti .

1234 3 ianuarie 2013 at 23:05

Incredibil ce buni sunteţi de dat sfaturi. Oare de ce toţi se uită la alţii, dar la ei nu? Chiar vă credeţi perfecţi? Nu sunt de acord cu condusul sub influenţa alcoolului, dar oamenilor totuşi de ce atâta răutate?