Albaiulianul Mihnea Costachi, premiat la turneul open internaţional de la Tăşnad

Bogdan Presecan

Mihnea Costachi & Marius CeterasJuniorul Mihnea Costachi (13 ani) a continuat seria evoluţiilor foarte bune din acest an şi la Cupa Oraşului Tăşnad, un turneu open internaţional care a reunit la start 47 de jucători din România, Ungaria şi Moldova.

Tânărul şahist legitimat la CSU Alba Iulia a obţinut 5 puncte în 7 partide (4 victorii, 2 remize şi o înfrângere), clasându-se pe locul 4, după maestrul Mircea Marinescu (CS Voinţa Satu Mare) 6 puncte şi maeştrii internaţionali Alin Ardelean (Şah Club Galaţi) şi Adrian Petrişor (CSM Reşiţa) 5,5 puncte, dar înaintea maestrului internaţional Petre Nad Titus (Medicina Timişoara) şi a maestrului FIDE Ovidiu Lupu (CSO Cugir), clasaţi pe locurile 5, respectiv 6. Pentru acest rezultat Mihnea Costachi a fost premiat cu 500 lei şi a câştigat 19 puncte ELO.

În partea superioară a clasamentului s-au clasat alţi doi şahişti albaiulieni, dar care reprezintă cluburi din alte judeţe, Adrian Sechereş (CSS Timişoara – locul 7) şi David Cordea (CSM Cluj Napoca – locul 9).

Pentru şahiştii de la CSU Alba Iulia urmează participarea la Cupa Napocensis, turneu open care va avea loc în perioada 4-6 octombrie la Cluj Napoca, şi Campionatul Naţional pe echipe – Divizia A, în perioada 11-15 octombrie la Ocna Şugatag.

Metalurgistul Cugir – Viitorul Cluj 2-3 (1-0), în ultima rundă a turului în play-out | „Roș-albaștrii”, eșec după ce au condus cu 2-0!!!

Eșec neverosimil pentru Metalurgistul Cugir, 2-3 (1-0) pe propriul teren cu Viitorul Cluj, asta după ce gazdele au condus cu 2-0 și au primit 3 goluri în actul secund în mai puțin de 10 minute În minutul 15, căpitanul gazdelor, Tudor Șaucă a deschis scorul (șut din voleu), iar Vitinha (60, reluare cu capul la […]