// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Alba a trecut în Seria a 4-a a Ligii a 3-a | Unirea Alba Iulia – Metalurgistul Cugir, în 21 septembrie, pe „Cetate”! Vezi când sunt celelalte derby-uri „de Alba”

Metalurgistul Cugir, Industria Galda de Jos, Unirea Alba Iulia și nou-promovata CS Ocna Mureș, sunt cele 4 reprezentante ale județului Alba ce vor activa în Seria a 4-a a Ligii a 3-a în ediția 2018-2019, FRF anunțând țintarul turului.

Iarăși vom avea o toamnă fierbinte, cu 6 derby-uri „de Alba” (primul, în runda a 4-a, la Ocna Mureș), în care sunt implicate cele două pretendente la promovare, Metalurgistul Cugir și Unirea Alba Iulia, dar și duelurile cu CSM Școlar Reșița și Național Sebiș.

Nou-promovata CS Ocna Mureș începe stagiunea cu două partide pe Stadionul „Dragostei”, cu CNS Cetate Deva și Șoimii Lipova, în primele două runde! Pentru trupa lui Ionuț Pereat dificile sunt etapele 10-13, cu două derby-uri județene la rând (acasă cu Unirea Alba Iulia și la Cugir), urmate de duelul de acasă cu CSM Școlar Reșița.
Uniriștii au două deplasări la rând, etapele 3 și 4 (la Giarmata și Deva),la rând venind două dispute dificile, cu contracandidatele la promovare Metalurgistul Cugir (derby „de Alba” pe „Cetate”, vineri 21 septembrie) și CSM Școlar Reșița (deplasare în Valea Domanului).
Și „roș-albaștrii” lui Călin Moldovan au punctul fierbinte al turului în aceleași runde (5-7): două deplasari (la Alba Iulia și Deva), plus derby-ul de acasă cu rivala CSM Școlar Reșița (ce astfel are două etape la rând confruntări cu pretendentele din Alba la Liga a 2-a).

*CS Ocna Mureș și Industria Galda – două derby-uri „de Alba” la rând

Industria are două partide interne la rând, etapele a 7-a și a 8-a, dispute cu CNS Cetate și Gloria Lunca Teuz-Cermei, iar găldenii termină turul cu două întâlniri cu conjudețenele: la Alba Iulia, cu Unirea (etapa a 13-a) și acasă cu Metalurgistul (etapa a 14-a).

Derby-urile județene din tur: CS Ocna Mureș – Industria Galda (etapa a  4-a), Unirea Alba Iulia – Metalurgistul Cugir (etapa a 5-a), CS Ocna Mureș – Unirea Alba Iulia (etapa a 10-a), Metalurgistul Cugir – CS Ocna Mureș (etapa a 11-a), Unirea Alba Iulia – Industria Galda (etapa a 13-a), Industria Galda – Metalurgistul Cugir (etapa a 14-a).

În cele ce urmează vă prezentăm programul conjudețenelor, în această toamnă:

Etapa 1 (24-25 august): CS Ocna Mureş – CNS Cetate Deva, Industria Galda – FC Avrig, Crișul Chișineu Criș  – Metalurgistul Cugir și CSM Lugoj – Unirea Alba Iulia.

Rundă inaugurală interesantă, CS Ocna Mureș evoluând acasă cu CNS Cetate Deva și Industria Galda – cu FC Avrig. Metalurgistul Cugir se deplasează la o altă nou-promovată, la Chișineu Criș, iar Unirea are un meci dificil la Lugoj

Etapa a 2-a (31 august – 1 septembrie): Unirea Alba Iulia – CS Hunedoara, Metalurgistul Cugir – CSM Lugoj, CSC Ghiroda – Industria, CS Ocna Mureș – Șoimii Lipova

Etapa a 3-a (7-8 septembrie): ACS Dumbrăvița – CS Ocna Mureș, Industria Galda – Național Sebiș, CS Hunedoara – Metalurgistul Cugir, Millenium Giarmata  – Unirea Alba Iulia;

etapa a 4-a  (14-15 septembrie): CNS Cetate Deva – Unirea Alba Iulia, Metalurgistul Cugir –  Millenium Giarmata, CS Ocna Mureș – Industria Galda;

Etapa a 5-a (21 – 22 septembrie): Industria Galda – Șoimii Lipova, Gloria Lunca-Teuz Cermei – CS Ocna Mureș, Unirea Alba Iulia – Metalurgistul Cugir;

etapa a 6-a (28-29 septembrie): Cetate Deva – Metalurgistul Cugir, CSM Școlar Reșița – Unirea Alba Iulia, CS Ocna Mureș – Crișul Chișineu-Criș, ACS Dumbrăvița – Industria Galda;

etapa a 7-a (5-6 octombrie): Industria Galda – Cetate Deva, CSM Lugoj – CS Ocna Mureș, Unirea Alba Iulia – FC Avrig, Metalurgistul Cugir – CSM Școlar Reșița;

etapa a 8-a (12-13 octombrie): FC Avrig – Metalurgistul Cugir, CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Unirea Alba Iulia, CS Ocna Mureș – CS Hunedoara, Industria Galda – Gloria Lunca-Teuz Cermei;

etapa a 9-a (19-20 octombrie): Crișul Chișineu-Criș – Industria Galda, Unirea Alba Iulia – Național Sebiș, Metalurgistul Cugir – CSC Ghiroda și Giarmata Vii, Millenium Giarmata – CS Ocna Mureș

etapa a 10-a (26-27 octombrie): Național Sebiș – Metaurgistul Cugir, CS Ocna Mureș – Unirea Alba Iulia, Industria Galda – CSM Lugoj

etapa a 11-a: (2-3 noiembrie): Unirea Alba Iulia – Șoimii Lipova, CS Hunedoara – Industria Galda, Metalurgistul Cugir – CS Ocna Mureș

etapa a 12-a (9-10 noiembrie): CS Ocna Mureș – CSM Școlar Reșița, Șoimii Lipova – Metalurgistul Cugir, ACS Dumbrăvița – Unirea Alba Iulia, Industria Galda – Millenium Giarmata;

etapa a 13-a (16-17 noiembrie): Unirea Alba Iulia – Industria Galda, Metalurgistul Cugir – ACS Dumbrăvița, FC Avrig – CS Ocna Mureș

etapa a 14-a (23-24 noiembrie): CS Ocna Mureș – CSC Ghiroda și Giarmata Vii, Industria Galda – Metalurgistul Cugir, Gloria Lunca Teuz-Cermei – Unirea Alba Iulia

etapa a 15-a (30 noiembrie): Unirea Alba Iulia – Crișul Chișineu-Criș, Metalurgistul Cugir – Gloria Lunca Teuz-Cermei, CSM Școlar Reșița – Industria Galda, Național Sebiș – CS Ocna Mureș..

Dan HENEGAR

loading...