Ziarul Unirea

Aflat în Dubai, Marius Alexa se disculpă: „Oamenii îşi vor primi banii în cel mai scurt timp…!”

Imediat ce a apărut articolul nostru referitor la megaescrocheria „cartierului hoţiei” construit de „Meridian Construct”, respectiv de Marius Alexa, am fost contactaţi de însuşi domnul Alexa, aflat în Dubai, la… muncă. Poate vă mai amintiţi ce spuneam în articolul cu pricina: faptul că dl. Alexa a girat la banca lui Ţiriac cu nişte imobile pe care le vânduse deja. Pe scurt, numai în cazul lui Lucian Ştei, unul dintre înşelaţi, lucrurile stau astfel: acesta, în conformitate cu un contract de „promisiune de vânzare-cumpărare” a achitat, în trei rate, contravaloarea unui imobil (70.000 de euro). Ultima rată a plătit-o în luna octombrie a anului 2007, moment în care a primit cheia şi a intrat în posesia de fapt a imobilului respectiv. Dar nu şi în posesia lui din punct de vedere juridic, pentru că, deşi în anul următor dl. Alexa a fost somat de mai multe ori să vină să încheie contractul de vânzare-cumpărare în toată regula, în faţa notarului, acesta nu s-a mai prezentat. În schimb, în luna martie a anului 2008 Marius Alexa a ipotecat imobilul pe care deja îl vânduse în luna octombrie a anului precedent, pentru o sumă de două ori mai mare decât cea cu care-l vânduse: 140.000 de euro! „Generoasă”, banca i-a acordat ipoteca, punând astfel sub sarcină un imobil ce nu se afla în posesia beneficiarului, respectiv a lui Alexa. Ci în posesia lui Lucian Ştei. Şi de aici toată tărăşenia, pentru care Lucian Ştei umblă prin instanţe. Şi alţii ca el. Vreo 20 de persoane…
Spuneam că Marius Alexa ne-a contactat din Dubai, rapid informat despre ceea ce se spune în presa locală despre afacerile lui. Spre surprinderea mea, deşi mă aşteptam să mă ameninţe cu vreo acţiune în instanţă, acesta a fost foarte echilibrat în dialog şi a declarat următoarele: „Acolo nu a fost un singur imobil într-o astfel de situaţie. Eu am girat cu 80 de terenuri chiar înainte de a realiza construcţiile. În funcţie de diferitele etape de realizare a imobilelor, am instituit ipoteci, pentru a putea continua lucrările. În momentul de faţă mai sunt doar 6 imobile în situaţia de a se ridica ipoteca, precum cel al lui Lucian Ştei. Iar pentru alte 13 imobile beneficiarii au solicitat returnarea sumei pe care au plătit-o. Să fie siguri că eu la asta lucrez acum: la ridicarea celor 6 ipoteci şi la returnarea sumelor plătite de ceilalţi 13 beneficiari…” Cu privire la modul în care a obţinut aprobările şi avizele necesare pentru a construi, dl. Alexa nu ne-a spus nimic. Dar trebuie să ştiţi că unele dintre imobilele construite de dânsul au fost construite prin sfidarea legii, altfel nu ar fi aşezate peste canalul colector al apelor reziduale din zonă. Iar dacă acele construcţii au aprobările necesare, se poate bănui un „joc de şpăgi” cu nişte funcţionari publici din cadrul administraţiei locale, care a închis ochii „îngăduitoare”. Aşa cum s-au făcut că nu ştiu şi funcţionarii de la banca lui Ţiriac (UniCredit), care au închis ochii şi au instituit ipoteci în valoare dublă faţă de preţul de cumpărare, culmea, pentru nişte imobile care deja fuseseră vândute…
După cum vă promiteam, o să dezvăluim acum şi numele celui ce s-a opus cu îndârjire în Consiliul Local Alba Iulia, încă din anul 2007, la această „megaescrocherie”, dar a cărui voce nu a fost ascultată: este vorba despre avocatul şi consilierul local Mihai Baco.
Ioan HĂNŢULESCU

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

12 Comentarii

Nelu 11 martie 2011 at 8:42

Nu e ceva nou. Escrocul (asa sa-i ajute Dumnezeu!) promite de 3-4 ani ca toate problemele se vor rezolva in maximum… 6 luni. Iar banii din ipoteci nu i-a folosit pentru a continua lucrarile, ci pentru a construi sediul firmei, masini de sute de mii de euro, excursii in strainatate, etc. Am inteles cine s-a opus megaescrocheriei, dar ar fi interesant sa ne spui cine a ajutat „cu indarjire” la tepuirea oamenilor pentru comisioane grase.

eco 11 martie 2011 at 11:19

Hanti ,numai de Baco daca nu te apucai sa-l lauzi. Este om si el si nu trebuie slavit.Timpul va arata ce am spus . Cine stie ?Stie ce am spus.
Combinatia a fost mare . Si e mare si acum.Casul nu a fost impartit in mod egal.

rimanno 11 martie 2011 at 14:07

fara suparare ca intervin ..bagaciosilor…care mai decare mai bine informat despre acest caz dar in concluzie nici unul nu stie care este treaba si cum sta ea defapt …asa ca nu va mai dati voi cu parerea care este vinovat de ce este vinovat si asa mai departe ….si apropo de faptul ca banii au fost rediretionati in excursii si masini de sute de mii de euro va inselati amarnic Marius este un om simplu fara aere de patron vo spun din surse sigure asa ca pt cei ce nu il cunosc GURA MICA nu mai vb sa va bagati in seama ca …..bagatu in seama costa in ziua de azi…si ca un rezumat asa si un cuuprins de comentariu va spun sa nu mai acuzati asa in lipsa de cunostinte…..si oricum Marius Alexa sunt convins ca va lucida cazul prin rezolvarea problemelor …

everde 11 martie 2011 at 14:27

Rimanno, o doamna Oancea a facut greva prin fata primariei…
Ce Mertan si-a luat cu bani fraerilor,bunul tau prieten de-l aperi asa? Trebuia sa le termine casele nu sa-si ea masini…
Fi convins ca se stie mai multe ,cu cine beea cafeaua ,si la cine le-a facut favoruri.
Gura mica s-o ai tu ,ca e vorba de principiul dominoului,pica el sar putea si tu la fel?
Ce face el tocmai in Dubai?
Acolo nu ajungi prea usor,seici sunt mai ceva ca SRI.
A plecat cu Bani multi altfel nu prea facea pureci acolo.

Lulu 11 martie 2011 at 15:49

rimanno, ma leshi? El conducea un mertzan de peste 100.000 de euro, iar nevasta-sa ceva de 600 de cai putere. Asta a facut cu banii oamenilor, de-aia n-a terminat casele asa cum a promis. Si cand crezi tu ca „va lucida cazul”, peste vreo 50 de ani. N-ar fi rau sa te mai pui la punct cu limba romana inainte de a te mai exprima pe forum. Mult succes! Iar faptul ca nici politia, nici procuratura, nici DNA nu l-a arestat, nu inseamna ca e nevinovat. Oare ce sa insemne?

rimanno 11 martie 2011 at 19:09

ba inteligentule el mercedes a avut intradevar dar era luat in leasing si nevastasa are si ea bani stai tu linistit ca nu si luat masina pe banii luati de la oameni parintii fetei sunt doi oameni mari in alba si au destui bani incat sa ii cumpere acea masina asa ca neinformatule lasa gura ca esti pe dinafara situatiei si de dubai stai linistit ca si tu poti sa ajungi acolo am fost si stiu credema dar ai si tu dreptate intr-un fel acolo nu ajunge oricine chiar daca se ajunge usor si ce face el in dubai nu face nimic inafara de faptul ca munceste ca sa rezolve problemele oamenilor ale lui si sa traiasca si ca sa raspund si domnului lulu de ce nu la arestat nimeni pt ca nimeni nu are vreo dovada ca a facut ceva ilegal pt ca eu stiu ca atunci cand un om este vinovat de ceva asa grav este arestat frate nu??asa ca baieti cunosc cazul mult mai bine decat voi nu va agitati prea tare ca va dauneaza ma baieti si sincer nu vreau raul la nimeni

e groasa rau 11 martie 2011 at 21:45

Aici ai dreptate: părintii fetei sunt medici, au bani, dar, din câte stiu, fata nu mai e cu el si nici n-am mai văzut-o cu acea masina. Iar mertzanul da, era în leasing (văd că acest cuvânt stii bine cum se scrie! tare mă tem ca stii scrie si în limba româna, dar te prefaci) si ratele le plătea din munca lui, nu din banii oamenilor. Atunci unde sunt banii ăia si de ce nu le-a terminat casele oamenilor asa cum a promis? Oare i-a dat ca spaga? Cui? Si din nou ai dreptate, oamenii amărâti care gresesc si nu cotizeaza sunt inchisi pe loc, pe când mahării care jefuiesc amărâtii si cotizează unde trebuie… pleacă în Dubai. Am eu impresia sau tu îi ameninti pe cei care te contrazic? Mi se pare mie sau a trecut vremea securitătii comuniste? E mai bine chiar si decât pe vremea psd, cand un email contra puterii te putea băga la bulău. Eu am încredere că actuala guvernare ne va scoate din criză si va pune pe picioare statul de drept. Doamne-ajută!

alexandru 11 martie 2011 at 22:17

mai pe scurt: cazul e o teapta imobiliara.putem discuta la nesfarsit dar nimeni na va mai vedea banii.ceva nu se imbina in neuronii mei stingheri: banca acceptat imobilele ca ipoteca, deci in concluzie acestea au fost inscrise cu aceasta mentiune in cartea funciara.cumparatorii nu au verificat acest lucru?sa inteleg ca cetatenii au achizitionat imobile construite fara autorizatiede constructie si ipotecate?si normal nimeni din primarie nu stia ca acolo se construieste un intreg cartier?ceva nu se leaga.

e groasa rau 11 martie 2011 at 22:40

Sigur ca nu se leaga. In cazul domnului Ştei, de exemplu, ipoteca a fost pusa in timp ce omul locuia acolo de cateva luni, dupa ce platise integral imobilul. Cum o fi verificat banca imobilul pentru a-l ipoteca, de-afara? Tocmai asta e una dintre probleme. Sau nu? Iar primaria a dat autorizatie, sau nu, dar de construit s-a construit. Alte intrebari!.

1... din ... Alba (Neagra) Iulia 11 martie 2011 at 23:13

Bai, asta… „rimanno” … analfabetule, agramatule… mai pe romaneste PROSTULE!
Esti un papagal, care n-are ce cauta in discutia asta… TEPAR complotist si imputit ce esti! Poate ca esti „mare si tare” , dar ai minte de gaina… Bai baiete, adica toti oamenii „tepuiti”, sunt FURATI, doar in imaginatia lor???
Adica toti astia : politisti, medici, functionari publici si chiar si ….EU, toti suntem „ajutati” de ALEXA (OMUL SIMPLU) … „MUNCITORUL DIN DUBAI „?! OAUUUUUUUUU… ce onoare pe faieri!
DUMNEZEU e sus si vede! Sa-ti dea si tie, ceea ce merita MARIUS ALEXA… si toti complotistii lui!

rimanno 12 martie 2011 at 11:25

ba papagalule asta unu din alba…..am mai vazut eu din astia ca tine ba sa vb fara cunostinte dar intr-un final esti zero …asa dupa exprimarea ta de om inteligent adica esti zero….mai bine ai lua la cunostinta cateva argumente tari ca sa poti interveni si tu la discutia asta…din astia ca tine sunt multi al dracu de multi as putea spune…asa ca multumestele parintilor tai ca ti-au facut cadou de majorat un calculator sa poti naviga si tu pe internet…

2 din alba 12 martie 2011 at 21:51

Nu va mai agitati. Se vede de la o posta ca rimanno e escrocul in persoana. Nici macar cei carora le-a dat comisioane nu i-ar lua apararea. E doar o nulitate pe care ei o exploateaza.