Cununiţa de sânziene a prevestit o nuntă la Dumitra
În fiecare an, pe 24 iunie, localnicii din Dumitra sărbătoresc Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul, numită popular Sânziene, ne-a informat Petruţa Pop, preşedintele Asociaţiei Tradiţii şi Meşteşuguri Alba. Cu toate că populaţia din sat este majoritar îmbătrânită, acest obicei nu apune. Şi în acest an, oamenii au adunat sânziene încă de cu seară, le-au adus la biserică pentru a fi sfinţite cu agheasmă de către preotul satului.
După slujba Sfintei Liturghii, fiecare familie şi-a dus acasă mănunchiul de sânziene sfinţite, împletindu-le în cununiţe pentru fiecare membru din familie, dar au realizat şi o cruce mare pe care au aşezat-o la poartă, pentru ca duhurile necurate, bolile, grindina şi necazurile să nu poată să le afecteze familia, grânele şi gospodăria în tot anul. Firele de sânziene rămase au fost date de către gospodari vitelor pentru a fi ferite de boli şi pentru ca laptele să fie gras şi cu spor. Cununiţele, împletite pentru fiecare membru din familie, au fost aruncate pe casă pentru a-şi afla viitorul. Dacă cununa cade, după ce a fost aruncată de trei ori, se zice că cel pentru care a fost făcută va muri.
„La noi în sat există din moşi-strămoşi obiceiul ca de Sânziene să se facă cununiţe pentru fiecare membru din casă. Aceste cununiţe le aruncăm pe casă sau pe grajdul vitelor cu nădejdea ca acest an să fie un an mănos şi toate cele rele să nu se apropie de casa noastră. Mai punem sânziene şi la poartă, împletite în formă de cruce, ca să fim feriţi de boli, de vreme mare şi ca Bunul Dumnezeu să ne dea holde mănoase şi în acest an”, ne-a povestit Maria Arion, localnică din Dumitra.
Tradiţia mai spune că, dacă sânzienele se lovesc sau se agaţă de horn, acestea vestesc o cununie apropiată. În acest an, una dintre cununile aruncate pe casă a atins hornul casei, într-adevăr, fapt ce a provocat veselie şi voie bună printre cei prezenţi, căci chiar în toamnă în această familie va fi nuntă, ştiindu-se deja că fiica familiei respective se va căsători.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Câți urși vor putea fi împușcați fără autorizație, pe județe: A fost adoptată Legea prin care pot fi împuşcaţi 481 de urşi anual
Câți urși vor putea fi împușcați fără autorizație, pe județe: A fost adoptată Legea prin care pot fi împuşcaţi 481 de urşi anual Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, marţi, 23 iulie 2024, decretul legat de promulgarea legii privind combaterea atacurilor urşilor bruni. Legea a fost adoptată în regim de urgenţă, săptămâna trecută, de deputaţi, în […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie
-
Sportacum 2 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Curier Județeanacum 4 zile
Mănăstiri care îşi sărbătoresc astăzi hramul: Mănăstirea “Sfântul Ilie” din Albac
-
Actualitateacum 15 ore
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici