Vicecampioana la un pas să se încurce la Sebeş!

Redactia Ziarului Unirea

Meci extrem de încins în sala „Florin Fleşeriu” din Sebeş, unde vicecampioana a avut viaţă grea pe terenul unei echipe, CSM Cetate Deva, ce luptă din răsputeri pentru evitarea retrogradării. Clujencele au impus tempo-ul primului mitan, dar în partea secundă au tremurat serios pentru cele două puncte, golul victoriei venind tocmai în ultimele 30 de secunde de joc. Formaţia clujeană a fost încurajată permanent la Sebeş de o galerie venită de la Războieni, formată din grupul de copii care este mereu alături de Senocico şi compania în special la partidele de pe teren propriu. În ultimul sfert de oră s-a mers cap la cap, finalul devenind incendiar. Dacă în minutul 55, scorul era egal, 23-23, deznodământul partidei s-a scris în favoarea vicecampioanelor care s-au dovedit mai inspirate în ultimele minute. Pentru devence era o gură de oxigen nesperată un eventual punct, dar, în aceste condiţii se pregătesc cu sufletul la gură pentru partida de la Buzău, din etapa viitoare. „Din minutul 50 s-a mers cap la cap şi ne-a scăpat printre degete o mare victorie”, a declarat antrenorul Alexandru Weber, CSM Cetate Deva. (H.D.M.)