FOTO | Aparat de terapie neuromotorie asistată robotic, unic în județ și singurul de acest gen în țară, în dotarea unui centru de recuperare din Alba: Poate fi folosit atât pentru copii, cât și pentru adulți
Aparat de terapie neuromotorie asistată robotic, unic în județ și singurul de acest gen în țară, în dotarea unui centru de recuperare din Alba: Poate fi folosit atât pentru copii, cât și pentru adulți
Centrul de recuperare pentru copii din cadrul Asociației ”Un pas înainte Alexandra” din Aiud a fost dotat cu cel mai nou robot pentru terapie neuromotorie asistată robotic – Lokomat Pro Combo de la compania Hocoma, unul din cei mai mari producători de astfel de echipamente, cu sediul în Elveția.
Centrul devine astfel singurul din țară cu acest gen de aparat, care poate acomoda atât copii, cât și adulți, Aiudul ajungând astfel pe harta recuperării medicale robotizate din România.
”Sunt puține centre în țară unde există roboți pentru recuperare locomotorie, majoritatea fiind pentru adulți. Pentru copii, mai există doar la București, iar acum, datorită aparatului montat în centrul nostru, vestul țării poate beneficia de acest gen de recuperare pentru copii, asistată robotic.
Investiția a fost realizată cu ajutorul parțial al unor fonduri obținute prin Ministerul Muncii și Solidarității Sociale, restul fiind contribuție proprie.
Ne bucurăm din suflet că începând de acum, medicii și specialiștii noștri vor putea include în terapiile recomandate pentru pacienții care ne calcă pragul, și acest gen de terapie.
Alături de acest aparat, am achiziționat și un sistem robotizat de recuperare a membrelor superioare, și un exoschelet motorizat, pentru pacienții care își pot susține singuri greutatea corporală și pot exersa mersul, acestea din urmă pentru centrul de recuperare adulți din Aiud.
Robotul pentru terapie neuromotorie – Lokomat Pro Combo a intrat în dotarea Centrului de recuperare pentru copii care funcționează în cadrul parteneriatului încheiat între Primăria municipiului Aiud și Asociația ”Un pas înainte Alexandra”.
Încheiat în 2017, parteneriatul și-a propus diversificarea și creșterea calității serviciilor medicale din cadrul centrului, ceea ce s-a și întâmplat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
TRAGEDIE la Cugir: Un bărbat de 59 de ani a DECEDAT după ce a căzut de la etajul 4 al unui bloc din oraș
TRAGEDIE la Cugir: Un bărbat de 59 de ani a DECEDAT după ce a căzut de la etajul 4 al unui bloc din oraș Un bărbat de 59 de ani, din Cugir, a decedat marți după-masa după ce a căzut de la etajul 4 al unui imobil din oraș. Citește și: VIDEO | Un tânăr […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Când urăm ”La mulți Ani de Sfânta Maria”, pe 15 august sau pe 8 septembrie?
-
Sportacum 3 zile
ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 3-1 (0-0) | Revanșă amicală după eliminarea din cupă
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Actualitateacum 15 ore
13 august: Ziua internaţională a stângacilor. Un fascinant aspect al diversităţii umane
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
12 august: Ziua Internațională a Tineretului. Ce semnificație are această zi și cum a ajuns să fie celebrată