Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
Mâine, de la ora 17.30, cele 3 reprezentante ale Albei rămase în competiția „KO” au parte de întâlniri contând pentru turul secund al Cupei României, la Cugir fiind un derby „de Alba”.
*Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia, pe „Arena Cugir”.
Un duel interesant între conjudețene care s-a aflat față-n față și în ediția trecută, la Galtiu, unde s-au impus universitari (scor 4-3, în prelungiri, după o „remontada”, de la 0-2 la pauză). În primul tur, „roș-albaștrii” au evoluat tot pe propriul teren (4-1, după 120 de minute, cu ACS Mediaș), iar studenții din Cetatea Marii Uniri au câștigat clar cu SR Brașov (4-0, sub Tâmpa). În distribuția amfitrionilor va reveni P. Păcurar, însă va absenta Șaucă și este incert Vitinha. În ediția anterioară din Liga 3, CSU s-a impus în ambele dispute 5-0 la Cugir și 3-0, la Alba Iulia.
*CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva, pe „Cetate”.
În drumul spre grupele Cupei României, un obiectiv al acestui sezon, „alb-negrii” au parte de un nou adversar facil, asta după ce în urmă cu o săptămână au realizat scorul primului tur (10-0 la Galda de Jos). CSM Deva a terminat sezonul trecut pe podium în play-off-ul Seriei 7, dar s-a retras din eșalonul terț. Inițial s-a bănuit de o victorie a gazdelor la „masa verde”, însă în cele din urmă CSM Deva va disputa acest joc, bazându-se pe o echipă alcătuită din juniori. În acest context, precizăm faptul că mijlocașul George Mâlnă și-a reziliat înțelegerea cu CSM Unirea Alba Iulia urmând să evolueze la ACS Mediaș.
Miza este calificarea în turului al treilea, în 14 august, când pe lângă cele 34 de câștigătoare din turul doi intră și 14 participante în Liga 2
Foto: CSM Unirea Alba Iulia și Fan Metalurgistul
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
VIDEO | Mircea Lucescu, noul selecționer al echipei naționale de fotbal: „Vreau să arăt că se poate”
VIDEO | Mircea Lucescu, noul selecționer al echipei naționale de fotbal: „Vreau să arăt că se poate” Mircea Lucescu a fost prezentat marți, într-o conferință de presă, ca noul selecționer al echipei naționale de fotbal a României. În cadrul evenimentului, Lucescu a subliniat că, deși își asumă un risc considerabil, acceptarea acestei poziții este un […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Sportacum 4 zile
În Cupa României, turul secund, în 7 august, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia | CSM Unirea Alba Iulia, meci cu CSM Deva
-
Sportacum 3 zile
Partidă de verificare, Retezatul Hațeg – Metalurgistul Cugir 1-6 (1-4) | Set pentru divizionara terță
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
4 august 1919, armata română intră în centrul Budapestei, pentru a înlătura regimul bolşevic a lui Bela Kun. Soldaţii români au pus opinca pe Parlamentul din Budapesta
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
3 august 1601: Bătălia de la Guruslău. Trupele lui Mihai Viteazul obțin victoria împotriva celor conduse de Sigismund Báthory
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
2 august: Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului Împotriva Romilor