CSM Unirea Alba Iulia (10-0 la Galda) și CSU Alba Iulia (4-0 la Brașov), calificate în turul al doilea al Cupei României | Au părăsit competiția Industria Galda și Viitorul Sântimbru

CSM Unirea Alba Iulia (10-0 la Galda) și CSU Alba Iulia (4-0 la Brașov), calificate fără emoții în turul al doilea al Cupei României | Au părăsit competiția Industria Galda și Viitorul Sântimbru

În turul secund al Cupei României, s-au calificat CSM Unirea Alba Iulia (10-0 la Galda de Jos) și CSU Alba Iulia (3-0, în deplasare cu SR Brașov), după victorii clare, existând premize ca în turul următor, în 7 august, să se dueleze cele două concitadine.

Au fost eliminate Industria Galda de Jos (0-10 în duelul cu „alb-negrii”), și merituoasa Viitorul Sântimbru (1-4, la Galtiu cu Sănătatea Cluj, după ce a deschis scorul).

Duelul Metalurgistul Cugir – ACS Mediaș a intrat în prelungiri (scorul fiind 1-1), în cele din urmă gazdele impunându-se cu 4-1

Industria Galda – CSM Unirea Alba Iulia 0-10 (0-4)

Galop de sănătate al „alb-negrilor”, care Partida a fost la un pas să nu se dispute, ținând cont că gazdele, care nu au avut antreneor pe banca tehnică, nu au avut vizele FRF. Vizitatorii au luat meciul în serios și au punctat prin Vomir (1), Istrate (9, 26, penalty), Pîntea (10). La reluare au înscris R. Nistor (55, 89), Voinea (59), Giurgiu (69), Fetița (73) și Tănase (90)

SR Municipal Brașov – CSU Alba Iulia 0-4 (0-1)

Albaiulienii au înscris primii prin căpitanul Vl. Mihalcea (18), jucător originar din municipiul de sub Tâmpa. La startul reprizei secunde a punctat Gâțan (47, lansat excelent de B. Minteuan). Universitarii, aflați în cantonament centralizat la Săcele, au obținut calificarea la primul joc oficial sub comanda lui Alin Minteuan. Oaspeții au dominat confruntarea, au avut numeroase ocazii, inclusiv o bară (Sg. Pop, 79), în final marcând Banyoi (84) și B. Minteuan (90+2, fiul antrenorului principal).

Viitorul Sântimbru – Sănătatea Cluj 1-4 (1-1)

Gazdele, fără Birk (suspendat), Goguța) și C. Oltean, au deschis scorul prin A. Breaz (8), la ezitarea portarului Chindriș, egalarea venind după două minute, la reușita lui T. Cociș, care a punctat rapid pentru formația lui Vasile Miriuță. „Virușii verzi” au avut două bare (R. Lazăr – 4, Căt. Creț – 30), iar gazdele un penalty neacordat la un duel Brânză – Strețca (39). Un șut deviat al lui Căt. Creț (56, fost echipier al formației CS Ocna Mureș) a întors avantajul în favoarea oaspeților, care au mai punctat prin experimentatul Goga (74) și T. Cociș (77, dublă la debut). Aventura frumoasă a sântimbrenilor s-a încheiat după un meci cu două reprize diametral opuse.

Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Metalurgistul Cugir, calificare spectaculoasă în Cupa României, 4-1, după prelungiri cu ACS Mediaș! Inspirația lui Lucian Itu!

Metalurgistul Cugir a reușit o calificare spectaculoasă în turul secund al Cupei României, învingând, după prelungiri, pe ACS Mediaș, scor 4-1 (0-0), într-o partidă în care vizitatorii au deschis scorul Gruparea de sub Drăgana este a treia reprezentantă a Albei ajunsă în etapa superioară a competiției „KO” după CSM Unirea Alba Iulia (10-0 cu Industria […]