Universalii Monika Krasteva și Marta Matejko, la Volei Alba Blaj
Universalii Monika Krasteva și Marta Matejko, la Volei Alba Blaj. În stagiunea 2024/2025, vicecampioana României se va baza pe două jucătoare noi pe postul de universal: Monika Krasteva (Bulgaria, ex-CSM Târgoviște) și Marta Matejko (Polonia, la prima aventură în Divizia A1). Pe aceași poziția va continua și talentata Daria Ocenic (15 ani).
Până în prezent, formația din „Mica Romă” a anunțat, din componența lotului jucătoarele care evoluează pe posturile de coordonatoare: Katerina Valkova (Cehia) și Lenka Oveckova (Slovacia), respectiv extremă: Yelyzaveta Ruban, Drussyla Costa, Paula Partnoi, Iman Isanović și Isidora Kockarević.
Monika Krasteva (Bulgaria, 25 ani, 1.83 m) a evoluat în sezonul trecut pentru CSM Târgoviște, având o contribuție decisivă la câștigarea Cupei României, fiind desemnată cea mai bună jucătoare a finalei. La nivel de club, a mai jucat pentru Levski Sofia (Bulgaria), Nevşehir Bld. (Turcia), UTE Budapesta (Ungaria), VC Kuanysh (Kazahstan) și VC Kanti Schaffhausen (Elveția). Este câștigătoare a Cupei Bulgariei, cu Levski Sofia, iar cu echipa națională a Bulgariei a câștigat Golden League (2018) și a participat, în același an, la turneul final al Campionatului Mondial, având prezențe în Liga Națiunilor.
Marta Matejko (Polonia, 25 ani, 1.97 m) se va afla la prima experiență în campionatul României. Ea vine de la echipa Heidelberg Volkswagen (Spania). În carieră, a mai evoluat pentru cluburile Orzeł Malbork (Polonia), UKS Szóstka Mielec (Polonia), DPD IŁ Capital Legionovia (Polonia), RC Cannes (Franța) și Tchalou Volley (Belgia). Daria Maria Ocenic (România, 15 ani, 1.82 m) a venit la Blaj vara trecută de la ACS Champions Sibiu. Mezina lotului, care a împlinit pe 13 iulie, 15 ani, a avut un un prim sezon de neuitat, ca senioară: debut direct în Liga Campionilor, la doar 14 ani și trei luni, debut în Divizia A1 și participare, cu naționala sub 18 ani a României la turneul final al Campionatului European de Volei feminin, Under 18, găzduit de „Alba Blaj” Arena. În sezonul trecut, Bogumila Biarda a fost „universalul” echipei din Blaj, rusoaica transferându-se la Panathinaikos Atena, la fel ca Katarina Jovic. În prima parte a campionatului a mai fost olandeza Anneclaire Ter Brugge
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
La Naționalele U20, vicecampioni naționali din Alba: Alexandra Cristea (CS Unirea Alba Iulia) – două medalii de argint, George Cozma (CSȘ Blaj) – una
La Naționalele U20, vicecampioni naționali din Alba: Alexandra Cristea (CS Unirea Alba Iulia) – două medalii de argint, George Cozma (CSȘ Blaj) – una La Campionatele Naționale Under 20 de atletism, competiție disputată pe Stadionul „Nicolae Mărășescu” Craiova, alteții din Alba Alexandra Cristea (CS Unirea Alba Iulia/ LPS Alba Iulia) și George Cozma (CSȘ Blaj/ […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum 5 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
-
Actualitateacum 4 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie
-
Ştirea zileiacum 4 zile
VIDEO | Nicușor Stanciu, căpitanul României, a primit placheta de onoare a ISU Alba: ”Sunt mândru și onorat să mă aflu aici! Nu vă zic cel mai bun să câștige, pentru că toți sunteți învingători”