La Volei Alba Blaj, două noi coordonatoare în sezonul viitor: Katerina Valkova (Cehia) și Lenka Oveckova (Slovacia)
La Volei Alba Blaj, două noi coordonatoare în sezonul viitor: Katerina Valkova (Cehia) și Lenka Oveckova (Slovacia)
Volei Alba Blaj, vicecampioana României, va avea două coordonatoare noi în stagiunea 2024/2025, Katerina Valkova (Cehia) și Lenka Oveckova (Slovacia), ambele internaționale în țările respective. Formația din Alba a schimbat și pe banca tehnică, fiind instalat italianul Marco Musso.
Asta, după ce în sezonul trecut la echipa din „Mica Romă” pe respectiva poziție au evoluat trei jucătoare, Iarina Axinte (ajunsă la campioana CSO Voluntari), Lea Deak (Croația, a plecat la finele anului trecut) și Lora Kitipova (Bulgaria)
Conform prezentării oficiale, Kateřina Valková (28 ani, 1.77 m, foto stânga) este coordonatorul titular al naționalei Cehiei, medaliată cu argint la ultima ediție Golden League și vine de la echipa italiană Uyba Volley Busto Arsizio. În carieră a mai jucat la cluburile TJ Ostrava (Cehia), PVK Olymp Praga (Cehia), VfB Suhl Lotto Thüringen (Germania), USC Münster (Germania) și VK UP Olomouc (Cehia), aflându-se la prima experiență în România.
Lenka Ovečková (28 ani, 1.77 m, foto, dreapta) este internațională slovacă și a evoluat partea a doua a sezonului anterior la Dinamo București. A mai jucat la echipele Strabag VC FTVS UK Bratislava (Slovacia), PVK Olymp Praga (Cehia), VK Dukla Liberec (Cehia), UTE Budapesta (Ungaria), Grupa Azoty Chemik Police (Polonia) și Benfica Lisabona (Portugalia).
Informații: CSM Volei Alba Blaj
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara – HNK Rijeka 0-0, în turul secund preliminar din Europa League | Divizionara secundă, remiză cu vicecampioana Croației
Divizionara secundă Corvinul Hunedoara a reușit o remiză albă, la Sibiu, cu HNK Rijeka, vicecampioana Croației, în prima manșă din turul secund preliminar din Europa League. Hunedorenii au avut alături aproape 8000 de fani care s-au bucurat de un nou rezultat notabil al elevilor lui Florin Maxim, chiar dacă bătălia pentru calificare este crâncenă și […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 3 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 2 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
21 iulie 1821: Se naște la Bacău Vasile Alecsandri, poet, prozator și dramaturg
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza