Liga 4: Energia Săsciori, primul eșec din retur, la Stremț | Victorii externe pentru Inter Unirea și Hidro Mecanica Șugag
În etapa a 26-a a Ligii 4 se remarcă acel 32-0 realizat de Performanța Ighiu, un scor record cu „lanterna roșie”. Voința Stremț a produs primul eșec din retur pentru Energia Săsciori, în final marcând și portarul Dragoș Pop.
Liderul CIL Blaj a învins 13-0 pe CS Zlatna. Spicul Daia Română s-a impus în prelungiri cu CS Ocna Mureș, triplă Biro, iar Hidro Mecanica Șugag și Inter Unirea au repurtat victorii externe
Performanța Ighiu a reușit un rezultat incredibil în etapa a 26-a în Liga 4, victorie cu 32-0 (11-0) cu „lanterna roșie”
*CIL Blaj – CS Zlatna 13-0 (5-0)
Campioana Ligii 4 a realizat, pentru o zi, scorul campionatului, într-un meci în care la pauză a intrat și antrenorul Daniel Tătar. Șușu a marcat un „careu”, iar Tomuța și-a trecut în cont o triplă;
*Fortuna Lunca Mureșului – Inter Unirea 1-4 (0-2). Vizitatorii și-au luat revanșa după eșecul din tur, dublă A. Gherman, de pe teren propriu, în acest duel al ambițiilor locale. Helerea (Inter Unirea) a fost eliminat (86);
*Performanța Ighiu – FC Lopadea Nouă 32-0 (11-0). Au marcat Ispas – 7 goluri, Apetri și V. Mureșan – câte 5, Plăcintă – 4, Haj și Samoilă – câte 3, Cl. Oara și C. Dănilă – câte două, Palfi.
*Voința Stremț – Energia Săsciori 5-1 (2-1).
Primul eșec din retur pentru formația de pe Valea Sebeșului (a avut doar 12 jucători), revelația returului (avea 9 victorii și o remiză), ce a deschis scorul. Ultima reușită a fost semnată de portarul Dragoș Pop, folosit ca atacant în ultimele 5 minute, la gazde marcând duble G. Oltean și M. Cristea;
*Spicul Daia Română – CS Ocna Mureș 3-2 (1-2).
A 4-a victorie la rând pentru „spicari”, care au revenit de la 0-1 și 1-2, cu tripla lui Biro;
*CSM Unirea Alba Iulia 2 – Hidro Mecanica Șugag 1-4 (1-2)
În acest meci a fost titular la vizitatori portarul Ștefan Grosu (născut în 2006), debutant în Liga 4. A 5-a înfrângere consecutivă a „alb-negrilor”, iar Hidro Mecanica a pus punct crizei (o remiză în 4 confruntări), dublă Fl. Budin;
*Viitorul Vama Seacă – Limbenii Limba 6-0 (1-0).
Vizitatorii, care au ratat un penalty în minutul 18, execuție Nistor apărată de portar, au sufert cel mai drastic insucces din retur! De partea cealaltă, bucurie imensă pentru formația comuna Hopârta, un „set la zero” care reprezintă primul meci adjudecat din primăvară și cea mai clară victorie a sezonului! Amfitrionii, cu duble B. Szabo și S. Groza, nu mai câștigaseră de mai bine de 6 luni (etapa a 12-a, 5 noiembrie) și veenau după 5 eșecuri succesive și doar două puncte în 13 întâlniri!
*Viitorul Sântimbru – Adu Academy Șona 3-2 (2-1).Trupa din Galtiu, cu o dublă Brânză, a urcat pe locul secund, distanțându-se de „Soda dragă”. Oponenții au cunoscut gustul înfrângerii după 3 partide.
Foto: Hidro Mecanica Șugag și Spicul Daia Română (facebook)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari