FOTO Proiectul SCUT continuă în Alba: Peste 130 de elevi de liceu au interacționat cu Leon Magdan – Profesorul de Joacă, pentru alegeri corecte și sănătoase. Tinerii, recompensați cu bilete la film și jocuri logice
Proiectul SCUT continuă în Alba: Peste 130 de elevi de liceu au interacționat cu Leon Magdan – Profesorul de Joacă, pentru alegeri corecte și sănătoase. Tinerii, recompensați cu bilete la film și jocuri logice
Joi, 9 mai, la Centrul de Activități din Alba Mall, a fost organizată o nouă acțiune dedicată siguranței tinerilor, prevăzută în Proiectul SCUT – Siguranța Copiilor ne Unește pe Toți.
Citește și: Acțiune a polițiștilor și jandarmilor din Alba. Amenzi de peste 27.000 de lei și trei permise de conducere reținute, miercuri
Sub sloganul ”diSCUT”, peste 130 de elevi de liceu, care fac parte din echipele participante la proiect, alături de profesorii îndrumători, au avut prilejul să interacționeze cu domnul Leon Magdan – Profesorul de Joacă, într-o atmosferă relaxantă.
Atenția tinerilor a fost captivată cu subiecte legate de personalitățile județului, obiectivele turistice, curiozități din natură, interacțiune socială dar și cu subiecte legate de alegerile corecte și sănătoase.
Tinerii au fost încântați de teatrul de umbre, prezentat de domnul Leon Magdan, iar cele două ore petrecute împreună s-au scurs cu repeziciune și au desenat, pe fețe lor, zâmbete.
Toți au fost recompensați cu bilete la film și jocuri logice.
Acțiunea a fost realizată cu sprijinul Alba Mall.
Astfel de activități, ca alternative sănătoase de petrecere a timpului liber, vor fi organizate și pentru alți elevi din unitățile de învățământ din județul Alba.
Proiectul SCUT este derulat de Inspectoratul de Poliție Județean Alba împreună cu Primăria Municipiului Alba Iulia, Inspectoratul Școlar Județean Alba, Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Alba, Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane – Centrul Regional Alba Iulia și Arhiepiscopia Ortodoxă Română Alba Iulia și are ca scop atragerea liceenilor în activități informativ – preventive dar și în competiții sportive care să aibă ca finalitate creșterea nivelului de pregătire în vederea adoptării unui comportament bazat pe respectarea regulilor, reducerea riscului de victimizare și optimizarea comunicării între școală, autorități și familie precum și încurajarea implicării în activități sportive, ca o alternativă sănătoasă de petrecere a timpului liber.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari