21 de ani de închisoare pentru MONSTRUL din Cugir care a violat mai multe minore, printre care și fiica sa
21 de ani de închisoare pentru MONSTRUL din Cugir care a violat mai multe minore, printre care și fiica sa
Un complet de la Judecătoria Alba Iulia a pronunțat una dintre cele mai mari condamnări din justiția română pentru fapte de viol. Claudiu Ioan H., din Cugir, a fost condamnat marți, 19 martie, la 21 de ani de închisoare.
Procurorii au reușit să probeze zeci de fapte de viol asupra unor minore, printre victime aflându-se și fiica acestuia. Bărbatul a fost arestat preventiv în 20 mai 2023, ulterior fiind trimis în judecată.
Totul a început după ce o femeie a comunicat că fiica ei a fost victima unui act de abuz sexual comis în urmă cu cinci ani. Apoi autoritățile au extins cercetările și au descoperit că bărbatul a violat o fetiță de zeci de ori. „S-a reținut că, în perioada iulie 2017 – octombrie 2018, profitând de imposibilitatea persoanei vătămate de a exprima un consimțământ valabil exprimat din cauza vârstei fragede (6 – 7 ani), H.I.C. a întreținut cu aceasta acte de natură sexuală și un raport sexual.
Prin ordonanța din data de 27.07.2023, procurorul a dispus extinderea acțiunii penale pentru comiterea infracțiunilor de viol, agresiune sexuală și coruperea sexuală a minorilor, fiecare dintre acestea având în componență mai multe acte materiale”, au mai transmis procurorii din Alba Iulia.
Citește și: Bărbat din Alba, ARESTAT preventiv pentru VIOL: Ce au decis magistrații la încercarea de a scăpa de arest
Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, în perioada ianuarie 2019 – martie 2023, profitând de imposibilitatea persoanei vătămate C.A. de a exprima un consimțământ valabil exprimat din cauza vârstei fragede (8 ani la momentul de început), inculpatul a întreținut cu aceasta un număr de 14 acte de natură sexuală și un număr de 17 raporturi sexuale.
De asemenea, în perioada ianuarie 2016 – martie 2022, inculpatul a comis mai multe acte de natură sexuală și a întreținut un act sexual oral în prezența a două persoane vătămate minore care în acele momente nu aveau împlinită vârsta de 14 ani. Unul din aceste acte a fost comis împreună cu soția sa, întrunind elementele constitutive ale infracțiunii de corupere sexuală a minorilor.
Femeia a fost condamnată și ea la 1 an de închisoare cu suspendare. Anchetatorii au mai susținut că, în cursul anului 2022 și în perioada 2020 – februarie 2023, în ciuda opoziției formulate de către două victime minore, bărbatul, în repetate rânduri, a comis împotriva acestora mai multe acte de natură sexuală ce intră în componența infracțiunii de agresiune sexuală.
Bărbatul în vârstă de 41 de ani poate contesta hotărârea instanței de fond la Curtea de Apel Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari